Бізнес-асоціації УРБ визначили позитивним новий проєкт закону щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій та надали пропозиції

Представники бізнесу підтримують ліберальний підхід у питанні  впровадження реєстраторів розрахункових операцій та вносять деякі пропозиції та  зауваження, які стосуються інтернет торгівлі та розмірів торгових площ. Про це йшлося під час онлайн-конференції, присвяченої обговоренню проекту Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами-платниками єдиного податку”.

Учасниками обговорення стали Голова підкомітету з питань оподаткування доходів фізичних осіб Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Юлія Діденко, помічники народних депутатів профільного Комітету, бізнес асоціації, члени коаліції Українська Рада Бізнесу.

«Заходи, які пропонуються в новому законопроекті, відображають пропозиції експертів і представників бізнесу. Але ситуація в економіці України протягом останніх місяців змінилася. Ми вважаємо, що обрано вірний підхід щодо метражу, проте досить жорсткий щодо розмірів. Однозначно, ліміт по площі потрібно підвищити, якщо йдеться про ефективне застосування закону, а не просто про підстави штрафів від податківців. І другий момент – вважаємо недоцільним  видавати чеки під час дистанційної торгівлі товарами, які не підпадають під ризикові категорії, якщо повна оплата надходить на розрахунковий рахунок підприємства чи ФОП. Багато підприємців хотіли би перейти до кешлесс, але законодавство не встигає. Дайте можливість тому, хто нічого не ховає, не мати справи з готівкою взагалі», – наголосила виконавчий директор Української асоціації прямого продажу, член Наглядової Ради Української Ради Бізнесу Надія Бедричук.

«Члени асоціації позитивно сприймають новий проект про лібералізацію застосування РРО, важливим вважають збереження фіскалізації ризикових груп товарів, зокрема автозапчастин – зауважила Вікторія Черкач, керівник Асоціації імпортерів та дистриб’юторів автокомпонентів. – Також важливо зазначити, що при наявності шпаринки у вигляді можливості торгувати автокомпотентами без РРО на ринках – законопроект не досягне своєї мети, а саме ліквідації схем реалізації нелегально ввезених товарів всередині країни. За оцінками експертів АІДА – торгівля на авторинках становить 30 – 40% від загального обсягу продаж автозапчастин. При цьому, від 60% до 80% товару, що реалізується на авторинках – це товар, ввезений з порушенням митних правил. Тому фіскалізацію ризикових груп, зокрема автозапчастин,  варто розповсюдити і на 1 групу платників єдиного податку», – зауважила Вікторія.
Президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак звернув увагу на необхідність збільшення ліміту торгівельної площі, після якого підприємці повинні використовувати РРО, щонайменше до 100 кв. м у містах: «Багато категорій торгівців – зокрема, підприємці, які займаються встановленням меблів та пошиттям взуття, – ніколи не досягнуть на площах, менших за 100 кв. м, ліміту у 5 млн гривень на рік.  Тож фіскалізація менших площ недоцільна.  Щодо ліміту по сумі у 2 млн для переходу на РРО – такий ліміт не має сенсу, тому що його не можливо проконтролювати, тож це дуже добре, що в останній редакції законопроекту цей ліміт прибрали».
Президент Української федерації індустрії безпеки, член Наглядової Ради Української Ради Бізнесу Анатолій Долинний зазначив, що асоціація підтримує за основу проект закону про лібералізацію застосування реєстраторів розрахункових операцій, і звернув увагу на сферу громадського транспорту. «Громадський транспорт значною мірою працює в форматі комунальних підприємств, особливих проблем у них зі збором виручки сьогодні немає. Але деякі учасники ринку, які прийшли в Україну з іноземними рішеннями і не хочуть виконувати норми українського законодавства, – вони порушують конкуренцію на ринку, створюють  умови для виведення готівки. Тому пропозиція полягає в тому, щоб платежі на транспорті були повністю контрольованими – або оплата банківською карткою (для цього методу необхідно спрощувати облік), або зручні програмні РРО».
«Наші пропозиції:  по тих галузях, які вже були фіскалізовані до прийняття законів №128 і 129 – це ліки і складна побутова техніка на гарантії, –  зберегти фіскалізацію для всіх груп платників податку. Оскільки, наприклад,   електроніку реалізують в тому числі і на ринках, як у роздріб, так і оптом» – висловила пропозицію генеральний директор Асоціації «Українські імпортери побутової електроніки» член Наглядової Ради Української Ради Бізнесу Софія Арасланова.  В асоціації вважають, що існує достатньо реальна загроза, що на великих ринках  продавці будуть торгувати складною побутовою технікою та електронікою без фіскального чека та без гарантії, при цьому формально вимоги закону  щодо торгового місця на ринку  будуть виконані. «Варто зауважити, що згідно з опитуванням GFK 41% експертів нашого ринку вважають, що збут нелегального товару здійснюється через фізичних осіб ,частина яких навіть не зареєстровані як ФОП», – додала Софія.

Катерина Гривнак (Асоціація платників податків України) відзначила, що в новому законопроєкті вже врахована частина пропозицій від Асоціації, проєкт уже є досить ліберальним. По-перше, розширено перелік побутових послуг. По-друге, дуже позитивним є те, що для платників податків 2 групи прибрали граничний обсяг у 2 млн грн, після якого мав би бути РРО. Проконтролювати цей обсяг практично неможливо, тому жодного ефекту ця норма не дає, вважає представник Асоціації.

«В АППУ пропонують щонайменше у 2 рази підняти ліміт площі для підприємців, до 80 квадратних метрів у містах та 120 – у селах, а також розширити перелік послуг, за якими не використовуються РРО (або використовується також за критерієм велика торгова площа). Також підприємці просять запровадити тестовий період дії закону – наприклад, протягом року, – під час якого не застосовуватимуться штрафні санкції», – додала Катерина Гривнак.

«Основні зловживання відбуваються під час торгівлі товарами. Згоден, на них варто звертати увагу, і в цьому питанні проект збалансований. Щодо послуг, – у законопроекті вони потрапляють під більший тиск, ніж товари. По можливості розширити перелік послуг, де підприємці, які їх надають, можуть працювати без РРО, якщо їхня площа не перевищує ліміти. Це можуть бути навіть усі послуги, які надаються підприємцями 2 та 3 груп  платників єдиного податку. Інакше касові апарати доведеться використовувати, наприклад, приватним викладачам, тренерам, коучам, незалежно від площі», – зазначив  Віталій Смердов, представник Торгово-промислової палати України.  Крім того, фахівець зазначив, що метраж торгової площі, після якого має бути обов’язковим РРО, повинен бути від 100 кв. метрів.

Голова правління Всеукраїнської таксомоторної асоціації Андрій Антонюк зазначив що здебільшого новий проєкт є позитивним, і наголосив, що правильним буде  фіскалізовувати не окремих водіїв, а служби таксі. «Саме диспетчерські служби мають усю інформацію, що відбувається з замовленнями, для них варто передбачити е-РРО. Тоді ви отримуєте контроль над мільярдним обігом ринку. Позиція комітету по РРО, викладена у новому законопроєкті, мені подобається, тому що податки повинні сплачувати всі».

«Фіскалізації повинна підлягати диспетчерська служба, або процесінг. Жодного РРО «на борту» таксі не має бути. Функція фіскалізації повинна збігатися з кнопкою «завершити замовлення», – погодився керівник Асоціації товаро-грошового обігу Андрій Панасюк. «Щодо нового проєкту закону про лібералізацію РРО в цілому – то документ прогресивний, проте розмір метражів має бути збільшений, він має діяти як для товарів, так і для всіх послуг», – додав Андрій

Національна організація роздрібної торгівлі виступає проти тотальної фіскалізації, виняток мають становити ризикові групи товарів, зазначила представник організації Анна Стрикун. «Якщо Комітетом буде прийнято рішення щодо фіскалізації інших платників за принципом великої торгової площі – то така площа має бути щонайменше  100 квадратних метрів у містах (і значно більше у селах)», – зазначила Анна Стрикун. На її думку  необхідно також скасувати вимогу видачі фіскального чеку під час оплати банківською карткою або через термінал на розрахунковий рахунок продавця.

Президент Української Міжнародної Бізнес Асоціації Катерина Штеренберг зазначила, що проект Комітету про РРО ліберальний та потрібний, проте метраж, після якого має використовуватися РРО, має бути піднятий до 100 квадратних метрів у містах. Фіскалізація підприємців на менших метражах економічно необґрунтована.

Тетяна Малій, представник Аптечної професійної асоціації України, заявила про необхідність фіскалізації сфери торгівлі лікарськими засобами: «Це ризикова сфера, потрібно дотримуватися вимог зберігання, транспортування. Ця сфера має бути фіскалізована. Це позиція всіх наших учасників». В цілому новий проєкт Комітету асоціацією підтримується, він має прогресивне спрямування.

Свої пропозиції щодо проекту висловили й інші керівники бізнес асоціацій, членів УРБ.

Представники парламентського Комітету за підсумками обговорення підтримали значну частину пропозицій та пообіцяли узагальнити подані пропозиції і обговорити їх під час розгляду законопроекту на засіданні Комітету.

Поділитись новиною:
Останні новини
25.04.202413:19Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко виступила Модератором чергового, безкоштовного онлайн Вебінару за темою: «Індексація, як працювати в 2024 році, лікарняні, зарплатна звітність у II кварталі цього року, нюанси подання, оплата праці в умовах воєнного стану: переваги та недоліки» 25.04.202411:13Податкову систему в Україні треба вдосконалювати 24.04.202416:48Віце-президент ВГО АППУ Йосип Бучинський взяв участь в спільній зустрічі Офісу Генерального прокурора та Ради бізнес-омбудсмена з провідними бізнес-асоціаціями 24.04.202416:30Актуальні питання особливостей оподаткування акцизним податком, обігу та ліцензування підакцизних товарів у період дії воєнного стану 24.04.202415:28Останні зміни у формі Декларації з податку на прибуток підприємств та порядок її заповнення платниками податку за І квартал 2024 року ВСІ НОВИНИ
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ