Податкову систему в Україні треба вдосконалювати

Інтерв’ю з віце-президенткою, генеральною директоркою ВГО АППУ Людмилою Герасименко

Джерело: «Все про бухгалтерський облік»

Перш за все, розкажіть про свою (вищу) освіту? Яку спеціальність вчили? Як вплинув період студентства на Вашу подальшу діяльність та особистість?

Л.Г.: На  початку я хочу привітати читачів газети  «Все про бухгалтерський облік», а також подякувати організаторам за друге вже запрошення до інтерв’ю.

Якщо відповідати коротко на Ваше питання, то я маю вищу освіту. Отримувала її на заочній формі навчання. Я навіть не розглядала для себе варіант вступу на денне, бо вже працювала за фахом. Спочатку бухгалтером, а вже через півроку роботи бухгалтером була призначена заступником головного бухгалтера великого на той час державного підприємства. Навчалася в Київському торговельно-економічному інституті за спеціальністю «Бухгалтерський облік і аналіз господарської діяльності». По закінченню інституту мені було присвоєно кваліфікацію економіста.

Через завантаженість на роботі студентські роки пролетіли для мене непомітно швидко, цікаво і легко, але скажу відверто,  вільного часу не було зовсім, наразі навіть не уявляю собі, як я все встигала. В ті часи ще двічі обиралася депутатом районних рад і приймала дуже активну участь в усіх заходах.

Отримання кваліфікації економіста дійсно вплинуло на подальше моє життя та діяльність. Понад 18 років я працювала на державній службі: 17 років в органах податкової служби міста Києва, із них понад 14 років на керівних посадах. Потім ще 2 роки працювала на керівних посадах Державної казначейської служби України. І вже  майже 9 років, як я очолюю Генеральну дирекцію ВГО «Асоціація платників податків України» — найпотужніше бізнес-об’єднання в Україні по захисту законних прав та інтересів платників податків — малого, середнього та великого бізнесу усіх ключових секторів економіки. Оцінкою моєї багаторічної роботи вважаю нагородження мене  різними відзнаками, почесними грамотами та дипломами, яких  дуже багато.

Основні мої досягнення — це присвоєння звань «Почесний працівник податкової служби України» у 2002 р. та «Заслужений економіст України» ще у 2007 р. Не буду приховувати від читачів своїми досягненнями в житті дуже пишаюся і я, і мої близькі та рідні.

Яка, на Вашу думку, наразі податкова система в Україні? 

Л.Г.: Почну свою відповідь  з того, що створення податкової системи, яка б у своїй основі мала чітку організацію порядку стабільної сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів, було актуальним з перших днів незалежності України. Як усім нам відомо, в Україні, як і в будь-якій країні світу, податки та збори відіграють важливу роль у фінансовій системі держави.

Хто вивчав господарське право, той знає, що податки є своєрідним механізмом, що забезпечує взаємозв’язок між загальнодержавними інтересами та інтересами окремих суб’єктів господарювання. І саме податки визначають характер взаємовідносин між підприємцями та підприємствами усіх форм власності з державним та місцевим бюджетами, з банківськими установами, державними органами виконавчої влади тощо. Хочу наголосити, що існування ефективної податкової системи є передумовою державної забезпеченості коштами, які в подальшому спрямовуються на оплату праці державним службовцям, виконання соціальних програм, гарантування соціальних виплат, тобто забезпечення необхідних умов для покращення життя населення.

На моє глибоке переконання система оподаткування має відповідати певним принципам та бути ефективною. В сучасному світі сформовані основні принципи ефективного оподаткування. Я впевнена, що  одними із таких принципів в системі оподаткування в Україні повинні бути справедливість розподілу податкового тягаря та простота, прозорість і зрозумілість в адмініструванні податків.

Хочу зазначити, що, на превеликий жаль, податкова система в Україні не є простою. Важкий тягар податкового навантаження на платників податків  спонукає їх «приховувати» свої доходи. Приведу читачам лише один приклад: сплата податків із заробітної плати. Роботодавець перераховує до бюджету із заробітної плати працівника: ПДФО у розмірі 18 %, ЄСВ – 22 % та військовий збір – 1,5%, всього 41,5 %. Вдумайтесь, чи спроможний бізнес витримати 41,5% тільки навантаження на фонд оплати праці? Ось так і виходить, що податки для нас є основною причиною негараздів та погіршення життя. До-речі, хочу зазначити, що більшість українців не розуміють в повній мірі, що наповнення державного бюджету має чітке джерело – їх власні податки. Вони отримують «на руки» чистими зарплату після її оподаткування, а які саме податки? У якому розмірі сплачуються? Вони вважають, що це справа роботодавця. Але усім треба усвідомити, що вже у сутності самого податку закладені величезні можливості впливу держави на збалансоване економічне зростання, стимулювання підприємницької діяльності та підвищення нашого добробуту.

Податкова система має сприяти розвитку економіки держави та розвитку бізнесу. Протягом останніх 2 важких років ми є свідками того, що податкове законодавство постійно змінюється, бізнес не відчуває тих суттєвих змін, які б спростили їх роботу.

Асоціація вже понад 7 років поспіль пропонує владі шляхи вирішення проблем, зокрема, заміна податку на прибуток підприємств податком на виведений капітал, зниження податкового навантаження на фонд оплати праці, спрощення адміністрування податків та інше. Але, до цього часу влада нажаль нас не почула. При цьому, ще й до всіх проблем в економіці країни додалися, спочатку криза, в зв’язку із розповсюдженням COVID-19 у cвіті, а потім злочинне, повномасштабне вторгнення російських військ на територію України.

Бізнес чекає від влади реальних змін, які в результаті можуть вплинути на ситуацію. Зі свого боку Асоціація платників податків України постійно приймає активну участь в розгляді ряду законопроєктів та наданні пропозицій до податкового законодавства щодо його удосконалення.

Окрім цього, проводяться онлайн Робочі зустрічі Голови комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева з представниками платників податків – членів нашої Асоціації, до-речі, за його ініціативи, на яких  обговорюємо проблемні питання бізнесу, зокрема, конкретні кейси, які необхідно вирішувати з органами законодавчої, виконавчої влади, зокрема Державною податковою та митною службами України.

Завершуючи відповідь на це питання, хочу зазначити: на жаль, не всі розуміють: не буде податків – не буде держави і хочу нагадати представникам влади: «немає жодних державних грошей, є гроші платників податків», —  як  казала британська політична діячка, 71-й Прем’єр-міністр Великої Британії Маргарет Тетчер.

Чиї інтереси лобіює Асоціація? Хто є її членами? 

Л.Г.: Почну з того, що Всеукраїнська громадська організація «Асоціація платників податків України» є добровільною, неприбутковою, не політичною громадською організацією громадян України. Асоціація не підтримує у будь-якій формі жодну політичну партію, жодну фракцію чи групу у Верховній Раді України. ВГО АППУ здійснює виключно адвокацію, а не лобіювання, захисту прав та законних інтересів членів ВГО АППУ. Діяльність Асоціації не спрямована на отримання прибутку.

У відповідності до Статуту Асоціації, головною метою її створення та діяльності є захист прав та законних інтересів платників податків у економічній, правовій, соціальній та інших сферах їх діяльності. Хочу зазначити, що Асоціація складається з індивідуальних та колективних членів, які мають рівні права та обов’язки. У ВГО АППУ з членами Асоціації не виникає та не оформлюється жодних договірних відносин. І зауважу  членство в Асоціації добровільне. Щоб було зрозуміліше читачам, поясню. Індивідуальними членами Асоціації можуть бути фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства). Колективними членами Асоціації можуть бути міжнародні, всеукраїнські та місцеві громадські організації та інші юридичні особи.

Асоціація платників податків України  громадська організація. Ні для кого не секрет, що наше становище значно зміцнюється завдяки сплаті платниками податків — членами Асоціації вступних та щорічних членських внесків, що дає можливість Асоціації успішно реалізовувати свої основні завдання, в тому числі проводити безкоштовно форуми, семінари, вебінари тощо.

І на останок, хочу проінформувати читачів газети «Все про бухгалтерський облік», що в рамках членських внесків вони зможуть безкоштовно протягом року брати участь в усіх освітньо-просвітницьких заходах, які я особисто модерую, наразі проводжу не менше трьох заходів щомісячно з лекторами, досвідченими представниками органів виконавчої влади, зокрема, ДПС України, Пенсійного фонду України, Державної служби статистики України та Державної служби України з питань праці та партнерами. Незважаючи на період складних випробувань  в усіх сферах життя та війну, Генеральна дирекція Асоціації платників податків України ні на мить не зупинила свою роботу, працює наперекір усім обставинам, акумулюючи свої зусилля для захисту та відстоювання прав та законних інтересів платників   податків — членів Асоціації та спільного добробуту українського народу.  Переконана, що  заходи Асоціації є корисними та актуальними для врахування в роботі. Платники податків — члени Асоціації завжди можуть розраховувати на нашу підтримку!

Більш детальну інформацію можна подивитися на нашому  офіційному сайті https://appu.org.ua/ та на сторінці Facebook https://www.facebook.com/appu.tau/, яку я веду особисто, як адміністратор і пишаюся тим, що вже маємо понад 20 тисяч підписників. Щиро дякую їм за довіру, завдяки ним ми впевнені, що рухаємося в правильному напрямку! Відео-виступи лекторів публікуємо на Ютуб сторінці Асоціації.

Як Асоціація сприяє боротьбі з «тіньовим» бізнесом? 

Л.Г.: Почну з того, що «тінь» — це відповідь населення державі на неадекватне до нього ставлення з її боку. Українська економіка функціонує в атмосфері суцільної недовіри між громадянами і владою. Це і є однією з основних причин існування значної частки тіньової економіки. Довіра до влади від бізнесу вимірюється показником обсягу добровільно сплачених податків. Я вважаю, що в найближчій перспективі на відновлення довіри між громадянами та владою очікувати не варто. А це означає, що частка тіньової економіки в Україні не тільки не знизиться, а навпаки, як і в останні роки, може зрости ще більше. Ось чому Асоціація, на чолі з Президентом Гріголом Катамадзе, публічно і послідовно вже понад 8 років поспіль разом з українським бізнесом пропонувала владі створити транспарентний орган, який буде займатися боротьбою з економічними злочинами. Після його створення в нас з’явилася надія, що БЕБ, як єдиний аналітичний орган боротьби з економічними злочинами в країні,  запрацює ефективно, як і передбачалося з самого початку. Але, на превеликий жаль, цього не сталося, продовжується тотальна недовіра з боку бізнес-спільноти і суспільства загалом до діяльності Бюро економічної безпеки, ідентично так, як це було до податкової міліції. Тому, Асоціація наразі бере активну участь, зокрема, і в законотворчому процесі перезавантаження БЕБУ.

«Необхідність забезпечення ефективної роботи БЕБ викликана, в першу чергу, великими втратами нашої країни через різні зловживання, особливо в такий складний, важкий час для нашої країни і я впевнений, що  ніхто не буде заперечувати проти цього. На мою думку, якнайшвидше БЕБ зменшить тиск на бізнес та зробить прозорою фінансову систему країни, все це нарешті поверне довіру суспільства до державних правоохоронних органів» — наголошує Президент ВГО АППУ Грігол Катамадзе.

Хочу зауважити, що Асоціація є одним з потужних осередків громадянського суспільства у сфері податків та фінансів, впливовим партнером держави. Основною метою її діяльності є захист прав та законних інтересів платників податків — членів Асоціації з реального сектору економіки. Уже понад 25 років АППУ представляє і захищає інтереси малого, середнього та великого бізнесу всіх ключових секторів економіки в усіх без виключення  областях України та у місті Києві: відкрито 25 територіальних відділень та створено 105 місцевих осередків. Асоціація постійно проводить освітньо-просвітницькі заходи для платників податків з метою підвищення їх рівня знань та сприяння добровільній і своєчасній сплаті ними податків до бюджетів усіх рівнів.

Не втомлююсь повторювати, що одним із яскравих прикладів пропагування ведення чесного та прозорого ведення бізнесу є Всеукраїнський Рейтинг «Сумлінні платники податків», який був започаткований Асоціацією ще в 2011 р. Вшановуючи на державному рівні переможців Рейтингу, ми створюємо традицію шанобливого ставлення до кожного платника податків. Асоціація невпинно продовжує працювати над створенням сприятливих умов для розвитку підприємництва та взаємовигідної співпраці між державою та бізнесом, посиленням авторитету платників податків у житті країни та над максимальним залученням українського бізнесу до сумлінної сплати податків. Приємно зауважити, що у квітня 2019 року Асоціація стала власником знаку Всеукраїнський рейтинг «Сумлінні платників податків» та знаку Статуетки у вигляді жіночої постаті — символу Всеукраїнського рейтингу «Сумлінні платники податків», що підтверджено відповідними Свідоцтвами, зареєстрованими в Державному реєстрі свідоцтв України на знаки для товарів і послуг та видані Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Хочу наголосити на тому, що саме за допомогою Рейтингу Асоціація платників податків сприяє тому, щоб держава публічно подякувала та визнала досягнення підприємств, які сумлінно наповнюють бюджет країни. Отримуючи звання «Сумлінного платника податків», підприємство, окрім популяризації на власному прикладі чесного і прозорого ведення бізнесу, отримує суспільне визнання, вдячність держави за належне виконання своїх податкових зобов’язань і публічно закріплює свій статус надійного бізнес-партнера. Фінальна церемонія нагородження переможців Рейтингу відбувається в урочистій святковій атмосфері на високому рівні. Кожен переможець нагороджується дипломом та нагрудним знаком з жіночою постаттю – символом Всеукраїнського рейтингу Асоціації платників податків України, яка поєднує у собі образ України та образ Слави.

Нагадую читачам, що участь у Рейтингу мають право брати платників податків, як члени Асоціації, так і не її члени. Наголошую, що вже 29 квітня цього року завершується прийом Заявок на участь у Рейтингу «Сумлінні платники податків-2023», як на регіональному (обласному), так і на Всеукраїнському  рівні. Користуючись нагодою, звертаюся до платників податків: не зволікайте, подавайте Заявки та перемагайте!

Чи вбачаєте Ви реальним введення прогресивної системи оподаткування в Україні (чим більше дохід, тим більше податок)?

Л.Г.: Спершу хочу нагадати, що прогресивну шкалу оподаткування в Україні застосовували ще з 1993 р. — ставка податку з доходів фізичних осіб (ПДФО) варіювала в межах 10-40%. Однак з 2004 р. вона була змінена на єдину ставку, спочатку — 13%, а з 2007 р. — 15%, протягом 2011-2014 рр. — 15% і 17%, протягом 2015 р. — 15 і 20 %. З 2016 року ставка ПДФО є фіксованою — 18 %, при цьому одним з основних аргументів на користь переходу до єдиної ставки була необхідність детінізації заробітних плат.

Якщо звернутися до міжнародного досвіду, то ситуація наступна. З 28 країн — членів ЄС лише у шести країнах встановлена єдина фіксована ставка податку на доходи громадян, до того ж, у європейських країнах податки на доходи фізичних осіб сягають більше 50%. Так, податок на доходи фізичних осіб становить у Данії (55,9%), Австрії (55%), Португалі (53%), Швеції (52,3%) і Бельгії (50%).

Однак зауважу, що в європейських країнах середні зарплати складають декілька тисяч євро і вилучення значної частини їх доходу не призводить до критичного зниження рівня життя населення. Натомість, в держави з’являються великі ресурси для соціальної підтримки малозабезпечених, інвалідів та людей похилого віку, підтримки систем освіти, охорони здоров’я та соціального захисту на високому рівні, що забезпечує кожному мешканцю цих країн достойний рівень життя. В Україні ситуація дещо інша, українці змушені рахувати кожну копійку свого доходу та, навіть, вдаватись до «приховування своїх реальних доходів». Про що я вже говорила. Тому, маю побоювання, що формула «чим більше дохід, тим більше податок» може не спрацювати. Якою буде шкала і наскільки коректно вона буде відображати співвідношення між великими та маленькими доходами – це велике питання!

Впевнена, що запровадження прогресивної шкали ускладнить адміністрування податку контролюючими органами, збільшить обсяг податкової звітності, оскільки громадянам, які протягом року отримали доходи від двох і більше податкових агентів, доведеться подавати річну податкову декларацію для  перевірки контролюючим органом правильності здійсненого платником податку перерахунку ПДФО, утриманого податковими агентами, за ставками прогресивної шкали. Наголошую, прогресивна шкала оподаткування доходів фізичних осіб вже існувала в Україні, проте застосування прогресивних ставок виявило свою неефективність і стало одним з факторів тінізації доходів громадян.

Модель поведінки платників податків складно прогнозувати. Недобросовісні платники можуть зловживати прогресивною шкалою, а сумлінні втратити стимул до виплати «чистих» високих зарплат. Разом з тим, вважаю, що корінь проблем, які наразі супроводжують виплату неоподаткованих заробітних плат в Україні, полягає не в фіксованій ставці податку, а повторюсь у високому навантаженні на фонд оплати праці в цілому. Найголовніша проблема стосується нарахування роботодавцями єдиного соціального внеску, ставка якого складає 22% від рівня заробітної плати. І ми вважаємо, що запровадження прогресивної шкали ПДФО за умов збереження високої ставки єдиного соціального внеску не матиме позитивного ефекту.

З метою комплексного зменшення податкового навантаження на фонд оплати праці, детінізації заробітної плати та легалізації трудових відносин, є об’єднання податку на доходи фізичних осіб і єдиного соціального внеску в один податок — податок на доходи фізичних осіб зі встановленням єдиної його ставки поступово сукупно до 25%. Тобто, якщо ми зможемо створити умови в економіці привабливіші, ніж у будь-якій сусідній державі з Україною — це стане стимулом і поверненням українців, і припливу трудових мігрантів, і залучення значних інвестицій.

Наостанок зазначу, що саме зараз, у період, коли економіка України потерпає від кривавої війни рф проти нашої держави і весь цей час вітчизняний бізнес намагається триматися «на плаву», українська бізнес-спільнота, підлаштувавшись до нових суворих реалій, очікує певних кроків від держави для підтримки економіки і роботи бізнесу зокрема.

Сподіваємось, що як би не було важко надалі, ми зможемо вистояти  і перейти до подальшого життя в звичному мирному руслі. На це потрібно буде час, але ми переконані, що цей період ми переживемо разом і також разом будемо працювати задля відновлення та процвітання нашої України.

Ексклюзивне інтерв’ю Людмили Герасименко – Віце-президента, Генерального директора ВГО «Асоціація платників податків України» — головному редактору газети «Все про бухгалтерський облік» Зої Слободянюк

 

Поділитись новиною:
Останні новини
05.05.202405:00Привітання з Великоднем Президента ВГО «Асоціація платників податків України» Грігола Катамадзе 03.05.202415:07Віце-Президент ВГО «Асоціація платників податків України» Олександр Саєнко взяв участь в спільній зустрічі з представниками Міністерства розвитку громад та територій України, проєктного офісу DREAM та Агентства з відновлення та розвитку структури України 03.05.202412:39Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко виступила Модератором спільного з ДПС України онлайн Вебінару за темою: «Останні зміни у формі Декларації з податку на прибуток підприємств та порядок її заповнення платниками податку за І квартал 2024 року» 03.05.202409:07Заповнення розрахунку з рентної плати за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин 03.05.202409:04До уваги платників! ВСІ НОВИНИ
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ