ВГО АППУ ЗВЕРТАЄ УВАГУ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ ПО ЄСВ!

Асоціація платників податків України звертає увагу платників податків на позицію Державної податкової служби України щодо застосування фінансових санкцій та адміністративних штрафів по єдиному внеску (далі – ЄСВ).

Відповідно до статті 13 Закону України № 2464VIII  «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) податкові органи мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Перелік фінансових санкцій, які податковий орган застосовує до платників ЄСВ, визначені частиною одинадцятою статті 25 вказаного Закону.

Згідно з п. 9-11.1 розділу VIII «Прикінцеві та Перехідні положення Закону № 2464, із змінами та доповненнями, тимчасово штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються за наступні порушення, вчинені щодо періодів з 01 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19):

— несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;

— неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);

— несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом №2464VIII, до контролюючих органів.

Разом з тим, як встановлено п. 9-11.2 розділу VIII «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону № 2464на період карантину платникам ЄСВ не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

Питання щодо адміністративної відповідальності регулюються Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).

Зокрема, окрема стаття 165¹ КУпАП стосується саме порушень законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Так, згідно зі статтею 165¹ КУпАП порушення порядку нарахування ЄСВ,  неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо ЄСВ або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених Законом № 2464, —

тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу — підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 — 680 грн.).

За несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, — штраф становить від сорока до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 – 1360 грн.), а у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – від вісімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1360 – 2040 грн.).

В даний час на офіційному веб-сайті Державної податкової служби України у підкатегорії 201.09 «ЗІР» розміщено роз’яснення, згідно з яким за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати ЄСВ, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності по ЄСВ до посадових осіб підприємств, установ застосовується відповідальність відповідно до статті 165¹ КУпАП.

За цим роз’ясненням, до платників ЄСВ на період дії карантину не застосовуються штрафні санкції відповідно до Закону № 2464 та не нараховується пеня за неповну сплату або несвоєчасну сплату сум ЄСВ і несвоєчасне подання звітності, а норма щодо звільнення від адміністративної відповідальності за зазначені порушення, відсутня.

Потрібно зауважити, що зміни в частині незастосування  адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 165¹ КУпАП, на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), до КУпАП не вносились.

Отже, з урахуванням чинних норм законодавства та роз’яснення ДПС України, тимчасово штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 Закону № 2464,  не застосовуються за період карантину за наступні порушення:

— несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;

— неповна сплата або несвоєчасна сплата суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховують ЄСВ (авансових платежів);

— несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом про ЄСВ, до контролюючих органів.

Щодо накладення адміністративних штрафів за несвоєчасну сплату та подання звітності з ЄСВ на період карантину, то наразі відсутня законодавча норма щодо звільнення від такої адміністративної відповідальності.

Тому звертаємо увагу всіх платників ЄСВ, що за несвоєчасну сплату єдиного внеску та звітування із запізненням до них можуть бути застосовані норми щодо накладення адміністративних штрафів відповідно до статті 165¹ КУпАП. 

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
26.04.202416:52 Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко виступила Модератором чергової онлайн Робочої зустрічі з представниками Східного МУ ДПС по роботі з ВПП 25.04.202413:19 Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко виступила Модератором чергового, безкоштовного онлайн Вебінару за темою: «Індексація, як працювати в 2024 році, лікарняні, зарплатна звітність у II кварталі цього року, нюанси подання, оплата праці в умовах воєнного стану: переваги та недоліки» 25.04.202411:13 Податкову систему в Україні треба вдосконалювати 24.04.202416:48 Віце-президент ВГО АППУ Йосип Бучинський взяв участь в спільній зустрічі Офісу Генерального прокурора та Ради бізнес-омбудсмена з провідними бізнес-асоціаціями 16.04.202412:11 Представник ВГО АППУ взяла участь у онлайн Робочому засіданні фокус-групи з питання галузевого рівня соціального діалогу. ВСІ НОВИНИ
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ