ВГО АППУ інформує платників податків-членів Асоціації стосовно податку на нерухоме майно.

Генеральна дирекція ВГО «Асоціація платників податків України» інформує платників податків-членів Асоціації стосовно податку на нерухоме майно.
 
Згідно ПКУ, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та нежитлової нерухомості.
За об’єкти житлової нерухомості податок для фізичних осіб розраховується за площу, що перевищує:
 • для квартир: 60 кв. метрів;
 • житлових будинків:120 кв. метрів;
 • різних типів житлової нерухомості, в тому числі їх часток: 180 кв. метрів;
Також звертаємо Вашу увагу, що нежитлова нерухомість оподатковується, починаючи з першого метра власності, на відміну від житлової, для якої встановлені пільгові метри.
Розглянемо, що ж є базою оподаткування?  Базою оподаткування є загальна площа об’єкту житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Ставка податку на нерухомість встановлюється органами місцевого самоврядування в залежності від типу об’єктів та їх місцезнаходження у відсотках до мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року, але не може перевищувати 1,5 % за 1 кв. метр.
Так як  у 2024 році податок нараховується за звітний 2023 рік, то ставка податку розраховується виходячи із мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2023 року, яка складала 6 700 гривень (маємо, що максимальна ставка за метр квадратний не може перевищувати                        100,5 грн.        (6 700 х 1,5 %).
Отже, сума податку залежить від ставки податку, встановленої органами місцевого урядування за місцезнаходженням кожного об’єкта нерухомості та загальної площі таких об’єктів.
Так, наприклад у фізичної особи перебуває у власності квартира у                   м. Києві загальною площею 65 метрів квадратних. Сума податку розраховується як добуток загальної площі квартири, зменшеної на 60 кв. м, та ставки податку, яка складає 1,5 % (100,5 грн за метр квадратний).
Розрахунок суми податку:
(65-60) = 5 м. кв. х 100,5 грн. = 502,5 грн.
 
Податкові повідомлення-рішення про сплату сум податку виносяться органами ДПС окремо на кожен об’єкт нерухомості/ його частку.
Стосовно сплати, то податкові повідомлення-рішення про сплату сум податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Сплата податкового зобов’язання. Податкове зобов’язання з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення такого податкового повідомлення-рішення.
Стосовно листування платника з органами ДПС.  Якщо особа прийняла рішення та подала Заяву про бажання отримувати документ через Електронний кабінет або Заяву про відмову отримувати документ через Електронний кабінет, їй необхідно здійснити  вхід  до приватної частини Електронного кабінету, заповнити форму заяви (F/J 1391602 – Заява про бажання отримувати документ через Електронний кабінет або F/J 1391702 – Заява про відмову отримувати документ через Електронний кабінет), підписати та відправити заяву до контролюючого органу.
Також платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:
 • об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
 • розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
 • права на користування пільгою зі сплати податку;
 • розміру ставки податку;
 • нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів і даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема, документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
За наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості або його частку.
Як сплатити податок на нерухомість
 1. Після отримання Податкового повідомлення-рішення фізична особа — платник податку має сплатити податок у термін 60 днів.
 2. Якщо квитанція не прийшла, потрібно самостійно звернутися до податкової, щоб уникнути штрафу. Прострочення сплати податку строком до 30 днів призведе до нарахування штрафної фінансової санкції 10% від суми боргу, а прострочення платежу на більш, аніж 30 днів на 20%.
  Генеральна дирекція   ВГО АППУ

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ