Фінальне обговорення Концепції створення єдиного правоохоронного органу БЄБУ з представниками ЄБА, АСС, CEO Club

18 червня 2020 року в Ліга:Закон відбулося чергове обговорення Концепції створення Бюро економічної безпеки, організатором якого є ВГО «Асоціація платників податків України».

Спікерами заходу були:

Грігол Катамадзе — Президент ВГО АППУ, Віце-президент Європейської асоціації платників податків, Член Наглядової Ради УРБ, Надзвичайний і Повноважний Посол;
Вячеслав Некрасов — провідний науковий співробітник НАВС;
Дмитро Юровський — адвокат, радник Голови ДФСУ;
Вадим Мельник — начальник ГСУ фінансових розслідувань ДФСУ 2014-2016 років.

Учасниками обговорення були:

Віталій Оджиковський — співголова Комітету Американської торговельної палати в Україні з питань правової політики, радник ЮФ «Саєнко Харенко»;
Катерина Гупало — Партнер, керівник практик Arzinger;
Наталія Артемчук — координатор податкового та митного комітетів Європейської Бізнес Асоціації;
Людмила Герасименко – Генеральний директор ВГО АППУ;
Йосип Бучинський — Віце-президент ВГО АППУ з питань взаємодії з Бюро фінансових розслідувань та надання юридичної допомоги ВГО АППУ, Голова Адвокатського об’єднання «Яр.ВАЛ»;
Сергій Костенко — Віце-президент ВГО АППУ з питань економічного розвитку, засновник ТОВ «БЕК Технікс»;
Лора Апасова – радник Президента ВГО АППУ, Керуюча власниця ПП «Інвестиційні Стратегії» Уповноважена Європейського Економічного Сенату в Україні, Президент Міжнародного комітету по захисту прав платників податків, Голова Інформаційно-аналітичного центру компетенцій галузі сільського туризму;
Вячеслав Дереча – член Ради ВГО АППУ, директор АО «Яр.ВАЛ»;
Олег Паламарчук – керуючий партнер «Яр.ВАЛ»;
Костянтин Швабій — Директор Навчально-наукового інституту економіки, оподаткування та митної справи Університету державної фіскальної служби України;
Ганна Крисюк — Радник президента Світового Конгресу Українських Молодіжних Організацій, Генеральний Директор Книги Рекордів України, Співзасновниця ГО «Промінь Україна», Генеральний директор журналу «БізнесWoman»;
Ілона Бовенс – представниця Міжнародної Амбасади Жінок–Підприємниць, представниця жіночого клубу BUSINESSWOMAN Club.

Президент Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе, відкриваючи проведення заходу, привітав усіх його учасників, подякував представникам АСС, ЄБА та CEO Club Ukraine за участь у ньому та побажав плідного обговорення концептуальних положень щодо створення в Україні нового правоохоронного органу боротьби з економічною злочинністю. Він зазначив, що це уже третій круглий стіл з обговорення вказаного питання, пряму трансляцію якого проводить Ліга Закон.
Грігол Катамадзе проінформував присутніх про те, що протягом останніх років Асоціація платників податків України працює над дуже важливими для держави речами. Ще у 2016 році ним разом із командою Асоціації було ініційовано ідею прийняття нового Податкового кодексу України. Якщо з самого початку цю ідею підтримували не всі, то зараз, коли «тінь» в економіці складає від 35 % до 60 %, коли ми бачимо вкрай незадовільний стан економіки в державі і про це говорять можновладці, то потрібно щось кардинально змінювати. І зараз більш широке коло бізнесу наполягає на цьому. Нікого не влаштовує ситуація, яка склалася в державі.
«Однак прийняття одного нового Податкового кодексу України недостатньо. Для цього потрібно провести фундаментальні зміни в митному законодавстві, оголосити «нульове» декларування, забрати функцію боротьби з економічними злочинами в окремих органів, передавши її новоствореному єдиному органу з протидії злочинності у сфері економіки та багато інших речей, без яких неможливо щось змінити» – зазначив Президент АППУ.
Грігол Катамадзе акцентував увагу учасників заходу на тому, що сьогодні зібралася команда, яка не один рік працює над питанням створення єдиного органу боротьби з економічною злочинністю, і уже є платформа, на базі якої потрібно створити орган на нових умовах – на основі ILP-моделі, яка застосовується в США та Європейських країнах.
«Найголовніше – змінити модель, за якою працюють сьогодні правоохоронні органи з відповідними функціями в напрямку економіки і фінансів. Якщо візьмемо сьогодні роботу податкової міліції, яка реагує на факт, який уже відбувся, то новий орган має займатись аналітичною роботою, надаючи висновки для влади, що відбувається в економіці» — зауважив Грігол Катамадзе.

За словами Грігола Катамадзе протягом останніх років були намагання представників влади створити такий окремий орган, який би зосередив функцію боротьби з економічною злочинністю. Ініціювали цей процес Міністерство фінансів України, Екс-Голова Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики – Ніна Южаніна, у 2019 році про це говорив чинний Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової ти митної політики Данило Гетманцев. Однак результату так і не досягнуто.
Тому створена експертна група, яка займається цим питанням, зараз проводить зустрічі з бізнесом, обговорює їх з тим, щоб надалі інформувати послів різних держав про «нову» філософія по створенню єдиного органу з протидії злочинності у сфері фінансів та економіки і уже після цього будуть проводитися зустрічі з представниками влади нашої країни та обговорюватися ці важливі для нас питання.
Далі в процесі обговорення запропонованої Концепції Йосип Бучинський наголосив на тому, що команда Асоціації робить велику справу тим, що піднімає питання податкового законодавства та створення БЕБ, тим самим сприяє захисту прав бізнесу.
Він також зауважив, що нагальність створення БЕБ є беззаперечною і підтримується. Однак, ознайомившись із самою Концепцією Йосип Бучинський зазначив, що не зовсім зрозумілим є те, як на практиці буде проводитись розслідувально — аналітична робота, яка прийде на заміну зараз діючій моделі, і як в такому випадку захистити суб’єкта господарювання від необґрунтованого аналітичного висновку.
В свою чергу, провідний науковий співробітник Національної академії внутрішніх справ Вячеслав Некрасов зазначив, що у нікого не виникає сумніву, що новий орган по боротьбі з економічними злочинами потрібно створювати.
Він розповів учасникам заходу, що при розробці нової моделі враховувались ті обставини, які сьогодні турбують бізнес, це: дії правоохоронних органів в межах та поза межами досудового розслідування, а також усунення з ринку учасників кримінальної економічної діяльності.
«Аналізуючи існуючу в Україні ситуацію ми побачили ключові питання для бізнесу: з одного боку – зменшення тиску на бізнес, з іншого – підвищення ефективності правоохоронного органу прибрати з ринку учасників, які діють в неконкурентний спосіб. При цьому тиск на бізнес розглядається в двох площинах: тиск, який може бути вчинений, використовуючи процесуальні інструменти в межах досудового розслідування та поза межами. Однак, пропозиції, які надходять від бізнес-спільноти не завжди лежать в площині причинно-наслідкового зв’язку щодо впливу на існуючу ситуацію.
Ми побачили, що коріння існуючої проблеми – це обрана модель організації правоохоронної діяльності. Якщо звернути увагу на акценти в реформуванні правоохоронної діяльності, на які наголошує КНЕС – це ILP-моделі та SOCTA в системі протидії злочинності та фінансові розслідування.
При розробці нової моделі ми вивчили досвід практично усіх країн Європейського Союзу. Хочу зазначити, що ми врахували рекомендації щодо протидії податковим правопорушенням та запропонували власну Концепцію, яка не є теоретичною викладкою, а містить базові положення, які ми виклали у законодавчих актах».
За словами Вячеслава Некрасова, у запропонованій ILP-моделі правоохоронна діяльність керується розвідувальною аналітикою. Така модель охоплює наступні ключові моменти: аналітика дає можливість проводити аналіз галузі, аналітика впливає на процеси прийняття управлінських рішень, а також вирішує, коли потрібно втрутитися в процес.
«Запровадження ризик-орієнтовного підходу щодо початку кримінального переслідування з метою виваженості процесуальних рішень щодо початку або закриття кримінальних проваджень – це головне», — зауважив він.
На глибоке переконання колишнього начальника ГСУ фінансових розслідувань ДФСУ Вадима Мельника, основна мета запровадження нової моделі – забезпечення безпеки держави. Це проведення аналізу від конкретного факту до системного явища.
За його словами, запровадження вищезгаданої моделі у систему досудового розслідування здатне забезпечити неупереджене ставлення до кримінального переслідування учасників кримінальної економічної діяльності та зруйнувати систему, що породжує негативні кримінальні явища в економіці.
Катерина Гупало – партнер, керівник практик Arzinger, CEO Club Ukraine висловила бачення, що ідея створення єдиного органу вітається і очікується бізнесом. Разом з тим, зауважила, що попередні законопроекти, які стосувалися даного питання не прийняті з побоюванням того, щоб не створити нового «монстрика». Вона зауважила, що при наявності питань до НАБУ, їх детективи діють в правовому полі. Тому дуже важливо, щоб був правильний відбір кадрів до нового органу.

Олег Паламарчук – керуючий партнер «Яр.ВАЛ», акцентував увагу на тих проблемах, які хвилюють сьогодні бізнес. Це, зокрема, питання, які пов’язані із підслідністю, питання початку досудового розслідування, внесення справ до ЄРДР, відсутності досудової перевірки тощо. Він наголосив на тому, що запропонована модель буде працювати тільки тоді, коли буде змінено законодавство з тим, щоб аналітика не стала ще однією підставою для внесення кримінальних проваджень до ЄРДР.
Швабій Костянтин — Директор Навчально-наукового інституту економіки, оподаткування та митної справи Університету державної фіскальної служби України, виразив підтримку запропонованої Концепції створення в державі єдиного органу з протидії злочинності у сфері економіки, акцентувавши увагу на тому, що ризико-орієнтовний підхід пропонується для того, щоб захистити будь-яку галузь економіки. Він запропонував ще раз продумати питання підпорядкованості нового органу та обґрунтувати фінансово-економічну ефективність його створення.
Натомість Дмитро Юровський — адвокат та радник Голови ДФСУ повідомив, що запропонований проект Концепції був представлений в різних країнах світу. Він зазначив, що тіньовий сектор існує в усіх країнах Європи і не підлягає чіткій оцінці. Разом з тим, тіньовий сектор не є відокремлений від реального сектору економіки.
«Чітке розмежування легального сектору економіки та тіньового сектору має вирішити держава. Саме новий орган, про створення якого ми сьогодні говоримо, має займатись цим питанням. І реальний сектор економіки взагалі не потрібно зачіпати, він повинен бути поза межами функціонування нового органу – це основа нової філософії» — зазначив Дмитро Юровський.
Він також зазначив, що протягом останніх п’яти років відбулися майданчики спілкування всіх правоохоронних органів Європейських країн, проводились дослідження іноземного досвіду у країнах Європейського Союзу, проведена величезна робота по дослідженню нормативно-правової бази і зараз, як ніколи, назрів момент необхідності створення такого органу.
Віталій Оджиковський — співголова Комітету Американської торговельної палати в Україні з питань правової політики, радник ЮФ «Саєнко Харенко» зазначив, що загалом підтримує створення нового органу, адже не можна допускати надалі, щоб декілька правоохоронних органів дублювали одинакові функції.

Він звернув увагу на те, що позитивним моментами є обмеження чисельності новоствореного органу, однак не менш важливими мають бути кадрові питання: хто буде входити до складу конкурсної комісії, як буде проходити відбір, хто буде очолювати комісії та багато інших питань. Разом тим, виразив бачення щодо доцільності попрацювати над порядком внесення кримінальних проваджень до ЄРДР.

Модератор Олександр Попов надав слово Президенту ВГО АППУ Гріголу Катамадзе підвести підсумок зустрічі, який в свою чергу зазначив: «Шановні колеги! Підводячи підсумок не тільки сьогоднішньої нашої зустрічі, а вже третьої поспіль, хочу подякувати Президенту Групи компаній «ЛІГА» Сергію Бондаренку, директору маркетингового департаменту Ірині Холод та керівнику GR направлення ЛІГА:ЗАКОН Ларисі Кіровій за надання комунікаційної платформи для прямого спілкування бізнесу та влади, на якій Асоціація змогла провести цикл важливих зустрічей з представниками найбільших бізнес-об’єднань в Україні, які долучилися до обговорення Концепції створення в Україні нового правоохоронного органу боротьби з економічною злочинністю, а саме: УРБ, НБК, СУП, УСПП, ФРУ, АСС, ЄБА, CEO Club Ukraine та інших партнерів. При цьому, хочу подякувати окремо кожному, хто прийняв активну участь у заходах, а також авторському колективу Концепції створення Бюро Економічної Безпеки за злагоджену, професійну роботу.
Далі, Грігол Катамадзе звернувся до представників АСС, ЄБА, CEO Club Ukraine з проханням розповсюдити між членами бізнес-об’єднань Опитувальник, який складено з метою проведення стратегічного аналізу загроз у сфері фіскальної безпеки, оцінювання спроможності суб’єктів протистояти їм, можливостей підвищення їх ефективності та ризиків поширення в Україні.
Президент ВГО АППУ наголосив, що результати аналізу сформують базові обґрунтовані засади пріоритетних напрямів стратегічного впливу та подальшого розвитку фіскальної системи України. Для усіх нас важливо дізнатися думку якнайбільшого кола громадян, а саме: наскільки доцільним є створення єдиного правоохоронного органу, діяльність якого буде спрямовуватися на боротьбу з правопорушеннями у сфері фінансів та економічних злочинів та на базі якого органу?
Наостанок, після виступу Президента ВГО АППУ, Директор Навчально-наукового інституту економіки, оподаткування та митної справи Університету державної фіскальної служби України Костянтин Швабій вручив Гріголу Катамадзе меморіальний диплом в знак пошани і подяки за багаторічну співпрацю з Університетом ДФСУ, зокрема підтримку талановитої молоді.
Наприкінці заходу, Віталій Оджиковський — співголова Комітету Американської торговельної палати в Україні з питань правової політики, радник ЮФ «Саєнко Харенко» та Катерина Гупало — партнер, керівник практик Arzinger, CEO Club Ukraine дали коментарі Ліга Закон щодо проведеного заходу.
Наприкінці, Президент Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе звернувся до представників АСС та ЄБА і СЕО з проханням розмістити на ресурсах організацій опитувальник, який дозволить почути пропозиції та зауваження до ключових засад створення в Україні нового єдиного правоохоронного органу з протидії злочинності у сфері економіки.

Президент АППУ подякував усім присутнім за активну участь в обговоренні важливого для країни питання — концептуальних положень щодо створення в Україні нового правоохоронного органу боротьби з економічною злочинністю.

За словами Грігола Катамадзе зустріч пройшла у фаховому колі з конструктивним діалогом. Разом з тим, він зауважив, що всі три зустрічі, які проводились за участю представників найбільших бізнес-об’єднань, були різними, однак вони збагатили нас думками, спонукали подивитись на деякі речі по-іншому, що є дуже позитивним перед тим, як доводити ці питання до представників влади.

Наостанок, після виступу Президента ВГО АППУ, Директор Навчально-наукового інституту економіки, оподаткування та митної справи Університету державної фіскальної служби України Костянтин Швабій вручив Гріголу Катамадзе меморіальний диплом в знак пошани і подяки за багаторічну співпрацю з Університетом ДФСУ, зокрема талановитої молоді.

Наприкінці заходу Віталій Оджиковський — співголова Комітету Американської торговельної палати в Україні з питань правової політики, радник ЮФ «Саєнко Харенко», та Катерина Гупало — Партнер, керівник практик Arzinger, дали коментарі щодо заходу Ліга Закон.

Поділитись новиною:
Останні новини
25.04.202413:19Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко виступила Модератором чергового, безкоштовного онлайн Вебінару за темою: «Індексація, як працювати в 2024 році, лікарняні, зарплатна звітність у II кварталі цього року, нюанси подання, оплата праці в умовах воєнного стану: переваги та недоліки» 25.04.202411:13Податкову систему в Україні треба вдосконалювати 24.04.202416:48Віце-президент ВГО АППУ Йосип Бучинський взяв участь в спільній зустрічі Офісу Генерального прокурора та Ради бізнес-омбудсмена з провідними бізнес-асоціаціями 24.04.202416:30Актуальні питання особливостей оподаткування акцизним податком, обігу та ліцензування підакцизних товарів у період дії воєнного стану 24.04.202415:28Останні зміни у формі Декларації з податку на прибуток підприємств та порядок її заповнення платниками податку за І квартал 2024 року ВСІ НОВИНИ
Схожі новини
25.04.202413:19 Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко виступила Модератором чергового, безкоштовного онлайн Вебінару за темою: «Індексація, як працювати в 2024 році, лікарняні, зарплатна звітність у II кварталі цього року, нюанси подання, оплата праці в умовах воєнного стану: переваги та недоліки» 25.04.202411:13 Податкову систему в Україні треба вдосконалювати 24.04.202416:48 Віце-президент ВГО АППУ Йосип Бучинський взяв участь в спільній зустрічі Офісу Генерального прокурора та Ради бізнес-омбудсмена з провідними бізнес-асоціаціями 16.04.202412:11 Представник ВГО АППУ взяла участь у онлайн Робочому засіданні фокус-групи з питання галузевого рівня соціального діалогу. 12.04.202417:11 Віце-президент ВГО АППУ Олександр Саєнко взяв участь в Конференції на тему: «Трудова міграція: світовий досвід та українська специфіка» ВСІ НОВИНИ
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ