ВЗАЄМОДІЯ ВЛАДИ І БІЗНЕСУ: ПРОБЛЕМНІ АСПЕКТИ ТА УДОСКОНАЛЕННЯ

Стосунки влади і бізнесу завжди характеризувалися значним рівнем напруженості і неодноразовим зміщенням балансу сил то в одну, то в іншу сторону та найчастіше розглядаються в конфліктному дискурсі.

Джерело: УНН

Становлення партнерських відносин держави та бізнесу в нашій державі складаються непросто. По черзі змінюють одна одну дві взаємовиключні моделі взаємодії — захоплення держави бізнесом і захоплення бізнесу державою.

Проблеми співпраці, насамперед, проявляються в недоліках законодавчої бази, що визначає права та відповідальність сторін, недосконалості форм і методів реалізації партнерських відносин, відсутності конкурентних умов для ефективного співробітництва, нерозвиненості інвестиційного та інноваційного середовищ.

Наразі особливу увагу варто приділяти налагодженню економічного партнерства між владою та бізнесом, в першу чергу, через зміну та вдосконалення законодавчої бази, фінансової та судової систем, поліпшення інвестиційного клімату, підвищення кредитного рейтингу, ліквідацію існуючих адміністративних бар’єрів, розширення прав суб’єктів господарювання, захист інтересів виробників та розширення для них ринків, впровадження прозорого ринку землі, приватизацію та багато інших важливих реформ.

Важливе значення для нормального стійкого економічного зростання має взаємодія влади і бізнесу в інвестиційній сфері.

Наразі влада ініціює низку новацій для поліпшення інвестиційного клімату. Зокрема, п’ятирічні податкові канікули, проект Іnvestment nanny, створення міжнародного арбітражу для інвесторів.

Президент України Володимир Зеленський під час свого вступу на 50-му Всесвітньому економічному форумі в Давосі зазначив: «Всім інвесторам, які готові включитися в велику приватизацію на суму 10 мільйонів доларів і більше, ми даємо податкові канікули — ви не будете платити 5 років податок на прибуток… Кожному інвестору великої компанії, яка приведе в Україну більше 100 мільйонів доларів, ми забезпечимо окремий контракт з державою. Саме держава вас буде захищати. У вас буде менеджер — investment nanny, який розмовляє п’ятьма мовами, і 24/7 цей менеджер буде з вами працювати — будь-яке питання, будь-яка проблема буде вирішуватися в контакті з цим менеджером, і не буде ніякої проблеми».

Цілком підтримую пана Президента! Але зазначу, що не враховуються інтереси значної частини бізнесу і лише цих ініціатив недостатньо для зростання зовнішніх та внутрішніх інвестицій!

Протягом майже 4 років я особисто з командою Генеральної дирекції Асоціації платників податків України, яку я очолюю, відвідали майже всі регіони України. Проводили Форуми, круглі столи з представниками бізнес-середовища. І я чув невдоволення малого бізнесу щодо надання податкових пільг лише великим інвесторам, який наголошує, що держава зобов’язана забезпечити рівний доступ усім людям і інвесторам до своїх послуг. Дати одним більше — «окремий контракт з державою», а іншим нічого — так «жила» Україна в минулому, обурюються представники невеликих інвестиційних компаній. Чому одним створюється режим преференцій за рахунок інших? Українці і український бізнес чекали від нової влади нові справедливі рівні для всіх правила гри і захист від держави в забезпеченні цих правил.

Тому я наголошую, що знову створюється система нерівності перед законом! Україна повинна забезпечити захист не лише для інвесторів 10 мільйонів доларів «плюс», а й захист і гарантії для малих інвесторів та бізнесу, який є потенційним інвестором. Держава може інвестувати в малий і середній бізнес через інші механізми, зокрема через надання державних гарантій, цільових амортизаційних, податкових і кредитних пільг, поліпшення адміністрування.

Підтримка державою інвестиційного клімату в тому чи іншому якісному стані є одним з основних методів взаємодії влади і бізнесу. При цьому форми і технології партнерства бізнесу і влади в інвестиційній сфері можуть бути найрізноманітнішими. Держава повинна бути «нянею» для всього бізнесу, створювати вигідні умови як для великого бізнесу, так і для малого, як для зовнішнього, так і для внутрішнього інвесторів.

Мені імпонує Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%», ініційована Президентом України та Кабінетом Міністрів для широкої підтримки проектів українських мікро- та малих підприємств. Дійсно існує високий попит на таке доступне кредитування серед підприємців. У людей немає довіри до державних інституцій,  банківської системи і першочергове завдання держави, на моє глибоке переконання, її невідкладно повернути.

Я би рекомендував вибудовувати взаємовідносини структур влади і бізнесу в режимі діалогу, з використанням медіації та арбітражу. Майданчиком для ефективного діалогу між бізнесом та владою повинні виступати саме громадські організації, такі як Асоціація платників податків України, яка є найпотужнішим бізнес-об’єднанням в Україні по захисту законних прав та інтересів платників податків – малого, середнього та великого бізнесу усіх ключових секторів економіки. АППУ працює по всій Україні, має відділення у всіх без винятку регіонах України та у місті Києві, об’єднуючи 3254  платників податків – членів Асоціації.

Скажу відверто, на сьогоднішній день в країні мало бізнес-асоціацій, налаштованих конструктивно і по-діловому співпрацювати з владою.

Саме таке співробітництво ми розглядаємо як дієвий інструмент реалізації правових відносин між державою і платниками податків. Ми переконані, що влада повинна бути партнером як для бізнесу, так і для громадянського суспільства, а діалог між ними – дієвим. Наша Асоціація регулярно організовує простір для публічних дискусій і підтримання діалогу між політикою, бізнесом та суспільством, організовує та приймає участь у форумах, прес-конференціях, круглих столах за участю представників державних інституцій.

Унікальною платформою для створення екосистеми, в якій бізнес, влада і суспільство домовлятимуться про партнерство, ділитимуться можливостями, взаємодіятимуть для посилення кожного, стане Форум LEVEL UP UKRAINE 2020 «ПРИНЦИПИ СТВОРЕННЯ БІЛЬШОГО» 21 лютого у КВЦ «Парковий», організатором якого виступають компанія Una Partners та Асоціація платників податків України.

На Форумі ми обговоримо багато важливих питань. Як можуть найсильніші громадські та бізнес-об’єднання України взаємодіяти задля створення позитивних змін в Україні? Які цінності, сенси та спільні проєкти можуть об’єднати організації, заохотити їх ділитися можливостями задля створення більшого? Як організації можуть стати такою силою, з якою уряд буде в постійному контакті та взаємодії? Великі бізнес-об’єднання на одному майданчику домовляться між собою та владою про шляхи досягнення успіху в Україні. Бізнес і нова влада повинні вибудовувати взаємини через визнану один одним систему інститутів.

Варто пам’ятати, що ініціатором і основним агентом змін зазвичай виступає держава, визначає стратегії, цілі перетворень та кроки їх реалізації.

Вкотре наголошую: сьогодні, як ніколи раніше, бізнес чекає від влади реальних реформ. У наявності сприятливого інвестиційного клімату однаково зацікавлені як владні, так і підприємницькі структури. Наразі у влади з’явилася унікальна історична можливість, причому є всі інструменти для того, щоб зробити реальні зміни.

 

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
08.05.202405:00 З Днем пам’яті та примирення і Днем Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Президент АППУ Грігол Катамадзе 05.05.202405:00 Привітання з Великоднем Президента ВГО «Асоціація платників податків України» Грігола Катамадзе 03.05.202415:07 Віце-Президент ВГО «Асоціація платників податків України» Олександр Саєнко взяв участь в спільній зустрічі з представниками Міністерства розвитку громад та територій України, проєктного офісу DREAM та Агентства з відновлення та розвитку структури України 03.05.202412:39 Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко виступила Модератором спільного з ДПС України онлайн Вебінару за темою: «Останні зміни у формі Декларації з податку на прибуток підприємств та порядок її заповнення платниками податку за І квартал 2024 року» 30.04.202412:37 Генеральна дирекція ВГО АППУ провела вже 10-тий в цьому році актуальний онлайн Вебінар для членів Асоціації. ВСІ НОВИНИ
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ