Процедура закриття ФОПа стане зрозумілішою.Закриття ФОПа через вебпортал “ДІЯ”: про що потрібно пам’ятати
Інтерв’ю з Лесею Кашпур — к.н.держ.упр., начальницею управління методології та роз’яснення податкового законодавства Генеральної дирекції ВГО “Асоціація платників податків України”.
Джерело: «Все про бухгалтерський облік”
Пані Лесю, розкажіть, будь ласка, про закриття ФОПа через вебпортал “ДІЯ”. Про що потрібно пам’ятати?
Л. К.: Мікробізнес відіграє неабияку роль в економіці країни, адже є надзвичайно важливим економічним сектором, що створює робочі місця та частково впливає на формування ВВП. За даними відкритих джерел, кількість новостворених ФОПів вражає. Так, за перші три місяці 2024 року в Україні зареєструвалися 74050 нових ФОПів, що на 33,6% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Найпопулярнішою сферою діяльності серед українських підприємців є роздрібна торгівля — це чверть новозареєстрованих ФОПів. Також серед лідерів — надання індивідуальних послуг та комп’ютерне програмування.
Водночас лише за перше півріччя 2024 року майже 92 тисячі ФОПів припинили діяльність в Україні, що на 54% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Проте, здебільшого через свою необізнаність, ФОПи не розуміють, що процедуру закриття та зняття їх з обліку як суб’єктів підприємницької діяльності в органі статистики та податковому органі не завершено ними до кінця, наслідком чого стає виникнення заборгованості зі сплати податків і зборів, штрафних санкцій та пені.
Так, подання заяви ФОПом через Єдиний державний вебпортал електронних послуг “ДІЯ” (далi — Портал ДІЯ) недостатньо для завершення процедури закриття та зняття їх з обліку як суб’єктів підприємницької діяльності.
Упродовж тривалого періоду часу до Генеральної дирекції ВГО АППУ надходить значна кількість звернень, зокрема і в телефонному режимі, стосовно некоректності
відображення інформації щодо необхідності здійснення подальших дій ФОПам для закриття та зняття їх з обліку.
Після подання платником заяви платник у “ДІЇ” бачить статус свого ФОПа “Припинено”, а на його електронну пошту автоматично надходить лист від “ДІЯ”, в якому зазначено: “ФОПа успішно знято з обліків. Податкова та органи статистики зняли Вас з обліку. Виписку про закриття ФОПа можна отримати в кабінеті громадянина. Вона має юридичну силу”.
На підставі вищевикладеного виникає багато неузгодженостей як з боку платника, так і з боку органів ДПС, адже громадянин після отримання автоматичного електронного листа наведеного зразка вважатиме, що його ФОП припинено та знято з обліків.
Однак після подання заяви про припинення своєї підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватися в контролюючих органах як фізична особа — платник податків, як така, що отримувала доходи від підприємницької діяльності. Така фізособа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відобразити винятково доходи від проведення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця.
Генеральна дирекція ВГО “Асоціація платників податків України” звернулася зі своїм листом до ДПС, в якому висвітлила наявну проблематику некоректності відображення інформації щодо необхідності здійснення подальших дій ФОПам для закриття та зняття їх з обліку та надала пропозицію ДПС ініціювати внесення змін розробниками цього програмного забезпечення до відповідних сервісів із подальшим відображенням інформації стосовно проведення ФОПу, зокрема, документальної перевірки, з оформленням результатів документальних перевірок у формі акта (у разі встановлення під час перевірки порушень) або довідки документальної перевірки (за відсутності порушень), зняттям його з обліку та присвоєнням йому стану платника: “16” — “Припинено. Знято з обліку”.
ДПС розглянула лист Генеральної дирекції ВГО АППУ і підтвердила наявність проблеми та, своєю чергою, звернулася до Міністерства цифрової трансформації України, котре є держателем Єдиного державного вебпорталу електронних послуг “ДІЯ” (лист від 24.07.2024 р. за № 22545/6/99-00-12-01-01-06), з пропозицією:
— в Електронному кабінеті платника податків за результатами подання заяви через Портал “ДІЯ” (за умови успішного опрацювання заяви) у частині дій надалi для завершення процедури зняття з обліку в контролюючому органі сформувати повідомлення такого змiсту: “Підприємницьку діяльність ФОПа успішно припинено. Вас знято з облiку як самозайняту особу — платника податків (фізичну особу — підприємця) та продовжено облік у контролюючому органі як фізичної особи — платника податкiв, яка отримувала доходи від провадження підприємницької дiяльностi. Для завершення процедури зняття з обліку в контролюючому органі як платника податкiв та платника єдиного внеску Вам необхiдно:
Крок 1: До ДПI за місцем облiку ФОПа подати вiдповiдну звiтнiсть:
- для ФОПа на загальній системі оподаткування — декларацію про майновий стан і доходи;
- для ФОПа на спрощеній системі оподаткування — декларацію платника єдиного податку;
- звiт з єдиного внеску та декларацію з ПДВ — для платникiв ПДВ.
Крок 2: Провести остаточнi розрахунки з бюджетом:
— сплатити єдиний податок та ЄСВ за мiсяць, в якому подано заяву до єдиного державного реєстру, у т.ч. за попереднi перiоди, якщо такi податки, збори, єдиний внесок не були сплаченi.
Крок 2: Закрити рахунки в банках, якi були вiдкритi для здійснення підприємницької дiяльностi, шляхом подання до банку вiдповiдної заяви в довiльнiй формi.
Пiсля проведення перевірки платника щодо правильності нарахування податкiв i зборiв, єдиного внеску (у разi подання вiдповiдноi звiтностi i в разі вiдсутностi заборгованості з податкiв, єдиного внеску) Вас буде знято з облiку як фізичну особу — платника податкiв”.
Маємо надію, що Міністерство цифрової трансформації України якнайшвидше внесе запропоновані ДПС зміни, які відображатимуться в інформаційному листі, адресованому платнику, який подав заяву про закриття ФОПа через Портал “ДІЯ”. Таким ладом, ФОП буде обізнаний, як правильно закрити свою підприємницьку діяльність, що надасть можливість упередити зростання кількості остаточно не знятих з обліків ФОПів.
Генеральна дирекція ВГО АППУ робить усе можливе для створення сприятливих умов ведення бізнесу в Україні!
Колектив редакції газети “Все про бухгалтерський облік”
щиро дякує за ексклюзивне інтерв’ю
Лесі Кашпур — к.н.держ.упр., начальниці управління методології та роз’яснення
податкового законодавства Генеральної дирекції ВГО “Асоціація платників податків України”
головному редактору газети “Все про бухгалтерський облік”
Зої Слободянюк