Проблеми малого та середнього бізнесу: погляд експерта ВГО АППУ.
Перед початком нашої розмови, хочу коротко Вас проінформувати про нашу потужну Асоціацію платників податків України, якій 27 листопада цього року виповнилося вже 26 років з Дня заснування. Незважаючи на період складних випробувань в усіх сферах життя, жорстоку, загарбницьку війну росії проти України, Асоціація платників податків України ні на мить не зупинила свою активну роботу, працюємо наперекір усім обставинам, акумулюючи свої зусилля для захисту та відстоювання прав та законних інтересів платників податків – членів Асоціації та спільного добробуту українського народу.
На сьогоднішній день, основним напрямком діяльності Асоціації є проведення практичних, безкоштовних для членів Асоціації онлайн вебінарів, метою яких є інформування платників податків щодо основних положень податкового законодавства та його останніх змін, платники податків – члени Асоціації підвищують рівень своїх знань, що сприяє добровільній і своєчасній сплаті податків до бюджетів всіх рівнів, а також унеможливлює порушення чинного законодавства в подальшій роботі, це надання практичної допомоги, в першу чергу, фінансистами та бухгалтерами підприємств. За зверненнями платників податків – членів ВГО АППУ, Асоціація оперативно сприяє у вирішенні їх проблемних та спірних питань з контролюючими органами, у відповідності до чинного законодавства. Одним із важливих та дієвих форматів вирішення проблемних та спірних питань є проведення онлайн Робочих зустрічей, організованих Генеральною дирекцією ВГО АППУ з представниками ГУ ДПС у регіонах та у місті Києві, в рамках Комунікаційних податкових платформ. За допомогою роботи таких платформ, ВГО АППУ має змогу більш оперативно та якісно комунікувати з податковими органами.
Асоціація тісно співпрацює з органами законодавчої та виконавчої влади, постійно виступає з ініціативами, бере активну участь у підготовці законопроєктів і пропозицій щодо податкового та митного законодавства, спрямованих на зниження податкового тиску на платників податків, демократизацію процедури сплати податків.
Асоціація спільно з партнерами та представниками влади формує стратегії, плани реформ податкової та митної політики та визначає пріоритетність їх реалізації для бізнесу. Фахівці ВГО АППУ входять до складу Робочих груп по вдосконаленню податкового та митного законодавства. Також, представники ВГО АППУ входять до Робочих груп державних установ, зокрема:
до складу Робочої (переговорної) групи щодо підготовки переговорних позицій України під час переговорів з Європейським Союзом щодо укладення Угоди про вступ України до Європейського Союзу з питань реформи держаного управління;
до складу Робочої групи з оцінювання корупційних ризиків у діяльності Національної поліції України.
ВГО АППУ разом зі своїми членами працює над вдосконаленням бізнес-середовища в Україні, створенням проєктів нових законодавчих та регуляторних актів, а також надає пропозиції про внесення, відповідно до кращих світових практик, корективи в існуючі. Так, Асоціація разом з Українською Радою Бізнесу виступає за ухвалення нового Податкового кодексу Розвитку та Митного кодексу, які будуть містити норми з деофшоризації економіки, радикальне зменшення розміру «шкідливих» прямих податків, модифікації податку на землю та інше, а також зниження видатків бюджету, які перерозподіляються через публічні фінанси, до цільового показника 35% від ВВП. Асоціація платників податків України вже не один рік поспіль, наголошує на прийнятті основних і надважливих моментів, а саме: мораторій на зміни до Податкового Кодексу України; введення в податкову систему України податку на виведений капітал замість податку на прибуток підприємств; зниження сукупного податкового навантаження на фонд оплати праці до цільового показника 25%, шляхом об’єднання в один податок податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску.
ВГО АППУ представляє економічні, соціальні та інші інтереси платників податків – членів Асоціації на місцевому, регіональному, галузевому, всеукраїнському та міжнародному рівнях. ВГО АППУ організовує та проводить громадські зустрічі з представниками органів державної та місцевої влади, конференції та громадські обговорення за участю міжнародних експертів та організацій. Для виконання своїх стратегічних завдань Асоціація співпрацює з усіма державними структурами і громадськими організаціями, зорієнтованими на захист законних прав і інтересів платників податків. Співробітництво з органами державної та місцевої влади Асоціація розглядає як дієвий інструмент реалізації правових відносин між державою і платниками податків.
ВГО АППУ з 2001 року є членом Всесвітньої асоціації платників податків та входить до складу членів Асоціації платників податків Європи (Угода про партнерство та співробітництво від 27.06.2017 р.), що сприяє інтеграції України в загальноєвропейський економічний та правовий простір.
Президент ВГО АППУ Грігол Катамадзе є діючим Віце-президентом Асоціації платників податків Європи.
На сьогодні, в умовах повномасштабної війни, перед малим та середнім бізнесом стоять неабиякі виклики. Через економічні труднощі та фінансову нестабільність, спричинені війною, компанії змушені фокусувати ресурси, зокрема, на критичних процесах. Обмеження джерел фінансування, зростання цін та збільшення витрат на ведення бізнесу:
— на енергопостачання, зумовлене додатковими капітальними інвестиціями в енергетичне обладнання та адаптацію (модернізацію) наявних систем опалення та енергопостачання в умовах дефіциту електроенергії;
— на безпеку персоналу;
— на страхування майна;
— на персоналу, спричинене дефіцитом робочої сили та кваліфікованих фахівців;
— на логістику та інше.
Малий та середній бізнес залишаються важливою ланкою в наповненні бюджетів країні, але є один нюанс, що обумовлений наповненням місцевих бюджетів, зокрема мікро-бізнесом. Це пов’язано з тим, що ФОП сплачують єдиний податок, до місцевих бюджетів, тим самим підтримуючи бюджети громад.
Проте більшість суб’єктів господарювання звичайно на сьогодні знаходяться в складних умовах. Перед ними стоять такі виклики як:
- Підвищення ставок податків, що з 1 грудня цього року ставка військового збору буде становити на 3,5% більше. Звичайно такі суми податків лягають на плечі найманих працівників, а не роботодавця, проте в умовах дефіциту кваліфікованої робочої сили, деякі роботодавці змушені йти на умови найманців і підвищувати їм посадові оклади, що в свою чергу покличе збільшення ставки ЄСВ та ПДФО;
- Відсутність кваліфікованих працівників на ринку праці напряму залежить від міграції наших громадян за межі країни з початком вторгнення рф в Україну. До того ж дефіцит кадрів можна пояснити і мобілізацією кадрів. Людиною керує дві речі: страх і зацікавленість. Якби там не було, але інстинкт самозбереження притаманний нам кожному;
- Загроза руйнувань основних фондів. Дуже важливим негативом є те, що в головний документ країни, бюджет 2025 року, не закладено статтю на відновлення зруйнованого майна саме юридичним особам;
- Бюрократичні процедури оподаткування до яких можна віднести і блокування податкових накладних /розрахунків коригувань та віднесення платника до категорії «ризикових»;
- Вимкнення світла, за якими слідують додаткові витрати на заправку та обслуговування генераторів;
- Додаткових складнощів зазнають підприємства, які розташовані на прифронтовій лінії. Люди щодня живуть під загрозою обстрілів, що перетворює будь-яку роботу на випробування. Робітники вимушені виконувати свої обов’язки в умовах, де повітряні тривоги стали буденністю (тривають іноді по 3-4 години та більше), а укриття – невід’ємною частиною життя.
- Періодичні ускладнення з логістикою та багато ще іншого.
Наприкінці нашої розмови хотілося б звернути увагу, що прийдешній новий 2025 рік, при всьому нашому сподіванні на кращі часи, буде дуже складним. Але, ми впевнені, що наша подальша плідна співпраця з платниками податків – членами Асоціації, зокрема, представниками середнього та малого бізнесу, триватиме й надалі, всі труднощі сьогодення ми зможемо спільно подолати та перейти до подальшого життя в звичному мирному руслі. На це потрібно буде час, але ми переконані, що цей період ми переживемо разом і також разом будемо працювати задля відновлення та процвітання нашої суверенної держави.
Леся Кашпур — к.н. держ. упр. Начальник управління методології та роз»яснення податкового законодавства Генеральної дирекції ВГО «Асоціація платників податків України»
https://life.politeka.net/uk/443545-problemi-malogo-ta-serednogo-biznesu-poglyad-eksperta-vgo-appu