ПРЕЗИДЕНТ АППУ ГРІГОЛ КАТАМАДЗЕ ВИСТУПИВ МОДЕРАТОРОМ РЕГІОНАЛЬНОГО КРУГЛОГО СТОЛУ «КЛЮЧОВІ ПРОБЛЕМИ БІЗНЕСУ У ПРОБЛЕМАХ ОПОДАТКУВАННЯ»

17 лютого цього року  відбувся Регіональний Круглий стіл «Ключові проблеми бізнесу у проблемах оподаткування», який  пройшов в західному регіоні України, у місті Львові.

Модератором Круглого столу  виступив Президент АППУ, Віце-президент ЄАПП, член Наглядової Ради УРБ  Грігол Катамадзе.

Захід відбувся одночасно у форматі оф-лайн та он-лайн за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ)  .

Організаторами заходу виступили Львівська торгово-промислова палата України (ЛТПП) та Жіноча ділова палата України (ЖДПУ) —

Мета конференції: обговорення ключових проблем бізнесу в проблемах оподаткування.

У заході участь взяли представники:

Наталія  Карпенчук — Конопацька, Президентка ЖДПУ та керівниця Проєкту ;

  • Андрій Флис, в.о. начальника ГУ ДПС у Львівській області;
  • Світлана Каменцева, начальник відділу рентних платежів та екологічного податку ГУ ДПС у Львівській області;
  • Степан Куйбіда, директор Департаменту з питань інвестицій Львівської обласної військово- цивільної  адміністрації;
  • Дмитро Афтанас, президент Львівської торгово-промислової палати;
  • Лілія Долінська — Голова Ради ТВ ВГО АППУ у Львівській області

та близько  40 представників бізнес-середовища західного регіону України.

Під час проведення Круглого столу обговорювались проблемні питання, які на сьогодні ускладнюють роботу бізнесу.

Відкрила захід Президентка ЖДПУ та керівниця Проєкту Наталія Карпенчук — Конопацька, яка привітала всіх присутніх з початком роботи Круглого столу, представила спікерів заходу та запросила до слова Президента Львівської торгово-промислової палати Дмитра Афтанаса.

Дмитро Афтанас запропонував представникам влади, контролюючих органів  та  бізнесу, які присутні на заході, обговорити в форматі відкритого діалогу проблеми та виклики, які стоять перед платниками податків в умовах воєнного стану та спільно знайти шляхи для їх вирішення. Він зазначив, що Львівська ТПП є відкритою площадкою/платформою до професійних дискусій та діалогу з бізнесом. Зокрема, Президент ЛТПП зазначив: «Все має свої межі, війна. Бізнес має багато проблем, на адресу Львівської ТПП наразі надходить дуже багато звернень, пов’язаних з питаннями  форс-мажорних обставин, що теж є темою для обговорення, зокрема в частині взаємодії з податковою службою». Також Дмитро Афтанас запропонував обмінятись думками щодо  таких важливих питань як податкові реформи, їх вплив на роботу бізнесу, шляхи створення сприятливих умов як для бізнесу, так і для інвестицій, які вкрай необхідні для відбудови економіки країни в післявоєнний період.

Президент Асоціації платників податків України — Грігол Катамадзе, як Модератор заходу, в своєму вітальному слові  подякував  за організацію заходу на належному рівні та привітав учасників Круглого столу, які взяли в ньому участь.

Президент Асоціації зауважив: «Асоціація платників податків України є членом Європейської бізнес-Асоціації та знаходиться, майже, в опозиції до влади. Спілкуючись з колегами з  Європи, я бачу як у них вибудований конструктив бізнесу з владою. Саме зараз у нас є унікальна можливість, не зважаючи на війну, вибудовувати унікальні взаємовідносини платників  податку з владою», — наголосив Грігол Катамадзе.

Далі Президент Асоціації звернув увагу на такі важливі речі, як прийняття нового Податкового Кодексу України, який є другою Конституцією України, який необхідно підлаштовувати під діючий бізнес, а не бізнес має підлаштовуватися під Кодекс та запровадження нульового декларування, яке, на його думку, не забезпечить значних надходжень до бюджету.

Асоціація платників податків України вже не один рік поспіль, наголошує на прийнятті основних і надважливих моментах, а саме:

  • зниження податкового навантаження на фонд оплати праці, шляхом об’єднання ЄСВ, ПДФО та військового збору зі ставкою 30%, а впродовж наступних трьох років знизити до рівня 20%;
  • мораторій на зміни до Податкового Кодексу України;
  • запровадження податку на виведений капітал, яке передбачає в подальшому зростання ВВП на 1,5%, не зважаючи на падіння надходжень перші два роки після його запровадження;
  • залучення іноземних інвестицій, попри те, що на сьогодні ми маємо лише 5 (п’ять) заявок на інвестування.

Грігол Катамадзе  підняв питання щодо стимулювання інвесторів з боку держави, так як це питання є важливим для питання відновлення країни після війни.  Президент Асоціації  наголосив: «Закон України «Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні», так званий Закон «Про інвестнянь» був підписаний Президентом України.

Президент Асоціації навів приклад інвестицій післявоєнних часів Грузії, де сума інвестицій за перші місяці, з вересня по грудень 2008 року, склали  4 млрд. доларів США.

Наступним прикладом проблем інвестування, який привів  Грігол Катамадзе став приклад з соцмереж ситуації про завод з виготовлення «Байрактарів», коли Президент України з візитом у Туреччині  відвідав завод по виготовленню Байрактарів. Після чого було розглянуто ідею створення такого заводу в Україні, що в подальшому передбачало інвестицію в розмірі  100 мільйонів євро.

«Володимир Зеленський, як Президент країни зробив свою справу. Але, нажаль, проблемою стало  під’єднання до електромереж, яка оцінювалася  в 10 мільйонів євро. Такі приклади свідчать про те, що норма закону щодо будівництва, реконструкції, капітального ремонту об’єктів суміжної інфраструктури, зокрема підключень до енергомереж, необхідних для реалізації важливих проєктів, на сьогодні,  не працює належним чином.  Тому необхідно доопрацювати норму Закону щодо усунення таких проблем. Впевнений, що держава може сплатити ці 10 млн. євро – це ж лише 10% від суми інвестиції, яку отримає Україна»,- зауважив Грігол Катамадзе.

Не залишив без уваги Президент Асоціації і питання державних закупівель та громадського контролю за дотриманням законодавства у сфері державних закупівель.

Після чого, Грігол Катамадзе  згадав про реформу «10-10-10», зокрема, він зазначив: «Я не прихильник і не підтримую зниження наразі ставок податків, думаю, що зрозуміло, чому? Війна і треба наповнювати бюджет країни», —  зауважив Модератор. «Наразі про це говорити зарано, так як на сьогодні — це  тільки плани, приведу таку статистику: станом на 01 січня 2020 року суму   несплаченого податку на прибуток становила  1трлн. 200 млрд. гривень. Це в свою чергу означає, що вона є несплаченою не через те, що її просто не сплатили, порушивши закон, а через те, що на сьогодні у платників податків є реальні можливості оптимізувати сплату податку через діюче законодавство. У далекому 2018 році Міністр фінансів Естонії сказав, що в нас, в України є прекрасне слово «оптимізація», хоча несплата податку та ухилення від сплати має носити назву «мінімізація», — наголосив Президент Асоціації.

Згодом Грігол Катамадзе  звернувся до всіх присутніх представників органів виконавчої влади  та контролюючих органів, зазначивши, що наразі є «вікно» можливостей, тому закликаю всіх Вас перейти на тісну співпрацю з бізнесом та напрацьовувати шляхи діалогу, адже всі роблять єдину, спільну справу, а саме наведення ладу в країні, виведення її зі стану, в якому вона зараз знаходиться. Він привів статистику Польського економічного інституту, яка свідчить про те, що  45% новоствореного бізнесу в Польщі за місяці війни в Україні, належить українським громадянам і лише 4% збираються повернутися після Перемоги. «Це біда. Тому, ми повинні разом напрацювати та створити умови для того, щоб український бізнес та його представники повернулися додому», — наголосив Президент Асоціації.

Згодом Президент Асоціації, Грігол Катамадзе   перейшов до питання цифровізації в Україні, зокрема в податковій системі та звернув увагу на важливість забезпечення таким цифровим продуктом, відносно, новостворений аналітичний орган Бюро економічної безпеки України.

Під час проведення Регіонального Круглого столу, Модератор робив відповідні ремарки до виступів учасників та підводив підсумок їх виступів. Зокрема, Грігол Катамадзе зазначив: «привілей Модератора ще щось додавати до виступів учасників заходу. Я повністю погоджуюсь з приводу культури сплати податків. Але, завжди прошу всіх не будемо порівнювати Польщу сьогодення та Україну сьогодення. Ми повинні порівнювати стан української економіки сьогодні зі станом економіки Польщі 30 років потому, що вони робили коли вони починали? Що робили словаки? До-речі, Словаччина – невелика країна, яка зробила таки умови, що на сьогоднішній день всі світові бренди автомобілебудування представлені в Словаччині. І країна номер один на душу населення (це 2 роки тому) це Словаччина по виробництву автомобілів. Да, я розумію, що це збірка автомобілів, не повний цикл їх виробництва, але для невеликої країни – це дуже важливо. Ми ж в свій час запрошували до стратегічних напрямків в український  Уряд видатних експертів пана  Бальцеровича,  пана Міклоша, чому ж не дослухаємося до них, до їх порад що саме вони робили в своїх країнах? Всі успішні на сьогоднішній день країни це роблять», — підсумував Президент АППУ Грігол Катамадзе.

Грігол Катамадзе акцентував увагу учасників щодо проблеми блокування податкових накладних, зокрема, він зазначив: «останні два місяці на всіх заходах обговорюється дві проблеми – це невідшкодування ПДВ бізнесу та блокування податкових накладних. Блокування — це просто біда, яка почалася не вчора, ні сьогодні, вона почалася одразу з запровадженням автоматизованої системи моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків – СМКОР. Я дуже добре пам’ятаю 2018 рік розмову з Міністром фінансів України в той час Олександром Данилюком, коли до нас, до Асоціації звернулося 500 платників податків – членів Асоціації з проблемою блокування податкових накладних. Тоді колишній Міністр сказав, що це неправда, що це лише 0, 001%. Я тоді йому відповів, що якщо навіть 10 Податкових накладних заблокує СМКОР, значить щось не так з цим Порядком, затвердженим Постановою КМУ. Потім щось виправили, а останнім часом це вже просто знову біда. Да, після наших втручань, надання безліч пропозицій та зауважень  разом з бізнесом, з 11 січня цього року були внесені нарешті зміни до Порядку, нажаль не всі наші пропозиції були враховані, залишається ця проблема, але я впевнений, що вона остаточно буде вирішена після повної цифровізації податкової служби.

Повинен бути відкритий діалог податкової служби з бізнесом. Бо «білий бізнес», платники податків реального сектору економіки добре розуміють, що від них залежить майбутнє країни.

Наступним до виступу був запрошений Андрій Флис, в.о. начальника   ГУ ДПС у Львівській області, який звернувся до учасників Круглого столу та звернув увагу на той факт, що всі хто хоче сплачувати податки не мають особливих зауважень до процесу адміністрування податків та нині діючої системи оподаткування. Також він  навів приклад сусідньої та дружньої   країни Польща, де навантаження на фонд оплати праці складає близько 38%. Також Андрій Флис привів приклади ставки ПДВ Польщі, яка становить 7-14%.

Наступними статистичними даними, які привів в.о. начальника   ГУ ДПС у Львівській області, стали суми надходжень Львівської області до бюджетів, а саме:

  • всього до державного бюджету в 2021 році: 17,5 млрд. грн., в  2022 році: 23,8 млрд. грн;
  • всього до місцевого бюджету в 2021 році: 19,6 млрд. грн., в 2022 році: 28,1 млрд. гривень.

Тобто надходження збільшились на 6 млрд. Грн. (плюс 36%) до державного та на 8 млрд. грн. (плюс 43%) до місцевого бюджетів.

Також він навів показники  інших бюджетних надходжень:

  • ПДВ за 2021 рік: 7422,0 млн. грн,  в 2022 році:7926,4 млн. грн;
  • надходження податку на прибуток за 2021 рік: 2303,0 млн. грн,
  • за 2022 рік: 2602 млн. грн;
  • надходження ПДФО за 2021 рік: 3485,1 млн. грн, за 2022 рік: 5428,7 млн. Грн.

В.о. начальника   ГУ ДПС у Львівській області наголосив, що по регіону платникам податку відшкодовано всі заявлені ними суми ПДВ, включаючи вересень 2022 року, не зважаючи на війну.

Далі Андрій Флис коротко прокоментував  останні зміни до законодавства, які передбачають скорочення термінів перевірок, зменшення терміну відшкодування до семи днів, що є неможливим та запровадження електронного аудиту.

Наприкінці свого виступу Андрій Флис закликав всіх платників податків максимально проявляти свою податкову культуру та своєчасно сплачувати податки до бюджетів.

Наступною до слова запросили  начальника відділу  адміністрування рентних платежів та екологічного податку ГУ ДПС у Львівській області Світлана Каменцева, яка навела статистичні показники надходжень екологічного податку в регіоні, а також озвучила проблематику, яка існує в адмініструванні податку, збільшенні його надходжень, а також внесла для обговорення можливі шляхи для їх вирішення.

Серед присутніх на заході представників бізнесу активну участь в дискусії взяв директор ТзОВ «Фабрика «Трембіта» Мирон  Куземський, який зробив екскурс в історію, зазначивши при цьому, що за попередні роки  не збудували податкову систему, яка би була на користь державі і сприяла розвитку бізнесу. Введений  під час війни податок 2% з обороту лише розвалив відносини між бізнесом і відміна його загнала частину бізнесу в «підпілля». Підприємства, які тепер намагаються  працювати, реалізують свою продукцію, навіть військові замовлення, з відтермінуванням оплати, після чого не мають коштів для вчасної сплати ПДВ, за що нараховують штрафи. «Нам треба не відбудовувати країну, а будувати нову на основі економічної моделі. Україна з експортної країни ще до війни стала імпортно-орієнтовною, в таку країну інвестори не прийдуть і свої виробництва будуть знищені» -зазначив він.

Лілія Долінська, Голова Ради ТВ ВГО АППУ в Львівській області, зосередила увагу присутніх на проблемі блокування податкових накладних та зазначила, що з листопада 2022 року на регулярній основі щомісяця проводяться консультаційні наради та онлайн зустрічі Голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики  Данила Гетманцева з бізнесом, аудиторами та експертами з усіх регіонів України, на яких розглядаються поточні проблеми, напрацьовуються шляхи їх вирішення та пропозиції щодо  покращення по роботі системи СМКОР. Вона зазначила, що до роботи зазначених нарад треба долучатися всім небайдужим  з фаховими конструктивними пропозиціями.

В процесі роботи Круглого столу до обговорення долучались учасники, які озвучували свої проблеми, пропозиції, зауваження до питань взаємодії бізнесу, контролюючих, силових органів та органів влади.

У відповідь учаснику заходу, що владі потрібно більше спілкуватися з бізнес – спільнотою, Грігол Катамадзе привів приклад такої взаємодії: «Голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк, на першій Конференції «Відновлення України — відкриті дані та стимулювання інвестицій» в січні місяці цього року пообіцяла, що такі зустрічі будуть відбуватися раз на місяць і треба віддати їй належне вона чітко дотримується своїх публічних обіцянок», — зазначив Модератор Грігол Катамадзе.

Грігол Катамадзе нагадав учасникам заходу момент, коли було звільнено від сплати мита та ПДВ операції, пов’язані з ввезенням автомобілів, і як народ, скориставшись цією можливістю,  почав завозити такі автомобілі, як Бентлі. «Якщо б ми, приймаючи Акт про незалежність України, зразу б прийняли рішення щодо заборони колишнім партійним службовцям обіймати посади в органах влади, найближчі 15 років, цього б явища не сталося. Але на превеликий жаль, незалежну Україну будували люди з «вчорашніх» кабінетів, і Україна по-іншому не могла бути побудована.  Тому саме зараз війна дає нам унікальну можливість побудувати нову державу, з європейськими цінностями», — наголосив Модератор заходу.

Звертаючись до представників бізнес – спільноти, які  були присутні на заході, Президент АППУ наголосив: «Було б дуже добре, якби представники бізнесу Вашого регіону, коли Асоціація платників податків України проводить в Києві масштабні форуми, долучалися до таких заходів, на яких присутні представники влади, де бізнес може донести до них свої проблеми. Ми вже мали три такі зустрічі і  після кожної народжується якийсь Законопроєкт», — зауважив Грігол Катамадзе.

Одна із учасниць заходу, звертаючись до Модератора прокоментувала його промову щодо створення Бюро економічної Безпеки і формування його кадрового потенціалу: «Мені дуже сподобалася Ваша аналогія проведення конкурсу на зайняття посад в БЕБ з формуванням складу ВРУ в 1991 році, в часи коли не було альтернатив і «нових» обличь».

Модератор Грігол Катамадзе на цю ремарку відповів: «Ви знаєте мою позицію щодо іспитів представників спецслужб економічної безпеки. Повинні бути якісні та прозорі умови конкурсу. «Пройшов – працюй!». «Щоб завершити це питання, відмічу, що не може нічого працювати ефективно, якщо держава створюючи щось нове, потім його не фінансує і тим самим дає «зелене світло» працівникам коїти потім неправомірні дії», — наголосив Грігол Катамадзе.

Вислухавши проблему з податковою, яку озвучила з залу учасник заходу, Модератор їй відповів: «Я не знаю так добре, пана Андрія, але, із того, що я почув, людина хоче зробити щось найкраще. Я впевнений, що коли наступного разу  Ви зустрінетесь разом і обов’язково скористуєтесь існуючими можливостями для вирішення Вашого питання». При цьому, Модератор звернувся до в.о. начальника ГУ ДПС в Львівській області Андрія Флиса: «Я хочу звернутись до Вас з проханням, не як до податківця, а більш по — людськи. Просто з більшим розумінням ставитися до цієї ситуації, сьогодні хоч і продовжується воєнний стан у державі, але ми живемо в трошки інших умовах, ніж в березні, квітні чи травні минулого року», — зауважив Грігол Катамадзе.

Під час проведення заходу Грігол Катамадзе висловився з наступного питання: «По землі ми зараз підіймаємо ці питання на зустрічах з народними депутатами. Насправді у Президента України зараз є більш важливі питання для вирішення, він створив Національну Раду по відновленню України від наслідків війни та призначив керівників Нацради — Керівника Офісу Президента пана Андрія Єрмака та пана Прем’єр міністра України Дениса Шмигаля,  секретарем цієї Ради Голову Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики пана Данила Гетманцева, а також запросили  представників владних структур, експертів, асоціацій, всього не менше  300  осіб і напрацювали План відновлення України протягом декількох місяців. В кінці вересня минулого року цей План був остаточно розроблений. Сьогодні, вже лютий місяць 2023 року, і досі цей План так і не затверджений Кабінетом Міністрів України. На зустрічі з народними депутатами я почув  таке: «Зараз діло залишається за виконавчою владою. Ми закінчили свою частину роботи». Я їх спитав: «а чи не Ви затверджували виконавчу владу на їх посади, після того, як Вас обрав народ? Вирішуйте скоріше це питання та активізуйте їх». В результаті, два дні потому Голова Комітету ВРУ з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха пообіцяв на зустрічі вирішити це питання вже в перші дні березня місяця цього року», — відповів учаснику заходу Грігол Катамадзе.

Одну із нагальних та болючих  проблем сьогодення — рейдерство, озвучив Богдан Шевців, керівник КОМПАНІЇ ВЕЕМ-МЕТАЛАВТОПРОМ». Зокрема він зазначив, що втрачений діалог між бізнесом і представниками влади, адже більшість владних структур, на його думку, займаються контролем і наглядом, а допомога бізнесу з боку державної влади розглядається, як зацікавленість і корупція. Нажаль, не припинилась рейдерські захвати, не зустрічаючи при цьому опору зі сторони влади. І підприємці в цій ситуації залишаються напризволяще, єдина порада владноможців — йдіть в суд. Підтверджуючи свої слова, Богдан Шевців навів приклад 8 фірм, які страждають від рейдерів, а судові тяжби йдуть ще з 2017 року. Розгляд справ затягується. Тобто, кошти підприємців, які необхідно направити на розвиток, йдуть на адвокатів та різні експертизи. Такий стан справ є не допустимим і потребує негайної уваги з боку влади.

Модератор заходу Президент АППУ Грігол Катамадзе, звертаючись до представників податкової служби, зокрема, зазначив: « Я хочу повернутись до двох питань, які були озвучені податківцям. Я б сказав, що вони є технічними, в форматі їх вирішення, у порівнянні того, які обшуки проводилися податковою по всій країні в 2016-2018 роках, з девізом «стоп маски-шоу». І після позавчорашніх обшуків також хтось говорить про те, щоб винести рішення «стоп маски-шоу». Після цього я запрошував колег з податкової служби і просив обов’язково, щоб прийшли і представники  податкової міліції, і говорив їм наступне: «Створити бізнес – це дуже важко. Це не один день і не один місяць. Покласти «обличчям на асфальт» потрібно не більше 5 хвилин, а підняти цей бізнес займе набагато більше часу», — наголосив Президент АППУ Грігол Катамадзе.

«Ще стосовно обшуків в ІТ-компаніях. Всі ж розуміли – буде резонанс. Ні, такі проводили і треба було, щоб особисто Віце-прем’єр-міністр — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров потім вибачався, думаю, що це вже занадто», — наголосив Модератор.

Завершуючи, скажу одне: «Подумайте, цей бізнес сплачує податки, за рахунок яких Ви отримуєте заробітну плату. Ми всі українці і один до одного можемо відноситись більш гуманно», — зазначив Президент АППУ Грігол Катамадзе.

Засідання Регіонального Круглого столу відбулося конструктивно, в форматі діалогу. Учасники заходу мали змогу обмінятися своїми думками щодо вирішення та уникнення в подальшому складнощів в ключових питаннях оподаткування та  взаємодії з органами виконавчої влади.

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ