ПРЕДСТАВНИК АСОЦІАЦІЇ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ УКРАЇНИ ПРИЙНЯЛА УЧАСТЬ У ОНЛАЙН КОНФЕРЕНЦІЇ ПО ПРІОРИТЕТАХ УРБ «ВІДНОВЛЕННЯ ЕКОНОМІКИ — ТРУДОВІ КРИТЕРІЇ, САМОЗАЙНЯТІСТЬ, ЕКОНОМІЧНЕ БРОНЮВАННЯ»

22 липня цього року представник Генеральної дирекції ВГО «Асоціація платників податків України»  Леся Кашпур  разом з  членами Української Ради Бізнесу (далі – УРБ) взяла участь у онлайн конференції по пріоритетах УРБ «Відновлення економіки — трудові критерії, самозайнятість, економічне бронювання». УРБ – найбільше в Україні об’єднання 113 провідних бізнес-асоціацій, для консолідації бізнесу та реалізації суспільно важливих реформ, членами яких є 28500 підприємств, 15 галузей економіки.

Захід відбувся за участі Галини Третьякової, Голови Комітету
Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав
ветеранів,  Ярослава Рущишина, Секретаря Комітету з питань економічного
розвитку та Ігоря Марчука,  Голови Підкомітету взаємодії держави і
бізнесу та інвестицій Економічного Комітету ВРУ.

Організатори: Комітет з питань економічного розвитку, Українська Рада Бізнесу

Партнер заходу: Help – Hilfe zur Selbsthilfe. Help – Hilfe zur Selbsthilfe — це німецька гуманітарна організація, яка надає допомогу населенню та підприємцям в Україні, займається проєктами економічного розвитку.

Модератор заходу: Олег Гетман, координатор експертних груп Економічної експертної платформи.

Аналітичний партнер: Економічна експертна платформа.

Захід відбувся в змішаному форматі. Під час заходу обговорювалися наступні питання:

Усунення недоліків застосування спрощеної системи оподаткування великим бізнесом, зокрема мінімізація випадків застосування схеми «ФОП замість найму» — визначення критеріїв трудових відносин — проєкт №5054-1 «Проект Постанови про прийняття за основу законопроекту про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відноси»;

·       Оподаткування домогосподарств — ПЗУ №8143 «Проект Закону про свободу підприємницької (економічної) діяльності домогосподарств».

·        Спрощений режим для самозайнятих, спеціальний режим оподаткування доходів фізичних осіб, які отримують замовлення онлайн, проєкт №10166 «Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо запровадження спеціального режиму оподаткування доходів, отриманих фізичними особами від здійснення окремих видів діяльності»;

  • Програма Е-відновлення, державна підтримка тимчасових біженців, програма Е-робота, соціальні виплати, доступ мігрантів до вищої освіти. Законопроект №11405 «Про удосконалення порядку працевлаштування іноземців в Україні»;
  • Економічне бронювання, недоліки поточної процедури бронювання;
  • Передумови для розбудови нових поселень.

 

У Конференції також участь взяли представники аналітичних центрів:

  • Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Ukraine;
  • Вʼячеслав Черкашин, старший аналітик Інституту соціально-економічної трансформації;
  • Мирослав Лаба, фахівець Економічної експертної платформи;
  • Олег Гетман, координатор експертних груп Економічної експертної платформи;
  • Андрій Саварець, фахівець Економічної експертної платформи;
  • Володимир Дубровський, старший економіст CASE Україна.

Від представників бізнесу участь взяли:

  • Михайло Непран, перший Віце Президент Торгово-промислової палати;
  • Анатолій Долинний, керівник Української федерації індустрії безпеки;
  • Олена Хотенко, Депутат Рівненської міської ради, Голова ради в Інститут податкових реформ;
  • Мирослав Лаба, фахівець з питань податкової та регуляторної політики Економічної експертної платформи, асоційований експерт CASE Україна;
  • Борис Емельдеш, президент Всеукраїнської професійної асоціації підприємців;
  • Єфрем Лащук, економіст в експертній платформі;
  • Віталій Смєрдов, Партнер Crowe Mikhailenko, директор Палати податкових консультантів про самозайнятих осіб та інші.

Першим слово Модератор надав Єфрему Лащуку. Він привітав усіх учасників заходу та зупинився на першому питанні Порядку денного, зачепивши питання реформування спрощеної системи оподаткування. «Ми пропонуємо не чіпати спрощену систему оподаткування, а внести зміни до КЗПП і чітко  визначити ознаки трудових відносин, і тільки тоді можна буде стверджувати, що якісь відносити  є трудовими».

Наступною слово Модератор надав Галині Третьяковій, Голові Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав
ветеранів. Вона в  своєму виступі згадала розділ 4.3.1 Національної стратегії доходів,  в якому йдеться мова про те, що українську  систему оподаткування необхідно привести у відповідність європейській системі  оподаткування. «Для того, щоб скасувати Спрощену систему оподаткування (ССО), нам потрібно мати її замінник та прихильників нової моделі у ВРУ, щоб бізнес був у безпеці. На сьогодні це є система оподаткування домогосподарств. Тобто, безліцензійні види діяльності, які будуть подавати щорічну декларацію. Їх витрати на утриманців — це близько 10 тис. грн. і такі домогосподарства матимуть можливість повернути собі ці понесені витрати»,  — зауважила Галина Третьякова.

Також Галина Третьякова наголосила, що домогосподарство має ефект економічний і соціальний та звернула увагу на Законопроект  № 11044, який поновлює перевірки Державної служби України з питань праці. Запропонована зміна забезпечить можливість проведення Державною службою України з питань праці за заявою працівника або профспілки позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань вчинення мобінгу під час дії правового режиму воєнного стану.

Ігор Марчук, Голова Підкомітету взаємодії держави і бізнесу та інвестицій Комітету з питань економічного розвитку взяв слово наступним,  подякував за запрошення та наголосив, що «радянщина» ще присутня в нашому житті і економіці, зокрема. «Підприємці шукають для себе кращі умови, але є корупція, є слабкі інституції і це — факт. Якщо взяти моделі інших цивілізованих країн і втілити в Україні так не вийде», — наголосив Ігор Марчук. Він висловив свою думку щодо підтримки питання чіткого  визначення  критерій ознак трудових відносин. І для того, щоб Україна стала найкращою та найсприятливішою країною в світі для ведення бізнесу і в кожній європейській країні, повинна бути збережена ССО.

Стосовно української  ССО пропозиція надійшла зберегти нині діючу з модифікацією лише третьої групи. Також він запропонував зосередитися на малому та середньому бізнесі.

Наступним слово було надано Борису Емельдешу, президенту Всеукраїнської професійної асоціації підприємців, який закликав якомога скоріше створити Робочу групу по Законопроєкту, який передбачатиме визначення чітких критеріїв трудових відносин та сприяти якомога швидшому його включенню до Порядку денного до другого читання.

Віталій Смєрдов, Партнер Crowe Mikhailenko, директор Палати податкових консультантів про самозайнятих осіб у своєму виступі наголосив: «Питання чіткового визначення доходів є  назрівшим давно, а в державі є потреба в надходженні додаткових коштів і ми маємо Законопроєкти, які спрямовані на підвищення  ставок податків. До війни було 3-4 млн. осіб, які працювали, але офіційно не були зареєстровані як ФОПи». Звернув увагу присутніх на основні причини недоотримання надходжень державним бюджетом, а саме:

  • Ведення обліку витрат і доходів, подання звітів та контроль передбачають знання бухобліку;
  • Адміністративні витрати не виправдовують себе та не окупляються;
  • Вимоги до самозайнятих, як до ФОП, можуть провокувати корупційні дії.

Наприкінці свого виступу, Віталій Смєрдов резюмував: «Основним недоліком ССО — є відсутність ведення обліку витрат, відсутність ведення обліку та те, що витрати бізнесу і витрати домогосподарств не є розділеними».

По питанню економічного бронювання виступив Михайло Непран, перший Віце — Президент Торгово-промислової палати. Він наголосив, що влада на сьогодні так і не дала чітких критеріїв, по яких працівники підприємства будуть бронюватися, а також відсутній чіткий перелік важливих критичних галузей економіки.

Ігор Марчук, Голова Підкомітету взаємодії держави і бізнесу та інвестицій Комітету з питань економічного розвитку звернув увагу присутніх, що на законодавчому рівні готуються нормативно-законодавчо зобов’язати  роботодавця підготувати кадри впродовж 12 місяців періоду бронювання працівника, який в подальшому зможе зробити заміну мобілізованим працівникам.

Наприкінці свого виступу, Ігор Марчук резюмував: «наразі майже жодний малий бізнес не має змоги забронювати своїх працівників, а також треба вирішувати питання недостатності фінансового забезпечення мобілізованих осіб».

Коротко було обговорено питання  удосконалення порядку працевлаштування іноземців в Україні, що в подальшому компенсує нестачу трудового ресурсу, який гостро виник з початком повномасштабного вторгнення рф в Україну і як наслідок виїзд за кордон наших громадян, та полягає у спрощенні процедури оформленні на роботу іноземців та видачі їм посвідок на проживання, а також в подальшому скасування посвідок на проживання при відсутності наявного дозволу на працевлаштування.

Галина Третьякова, Голова Комітету Верховної Ради України з питань  соціальної політики та захисту прав ветеранів озвучила, що у військових  органах має  бути громадський контроль та відмітила, що  позитивним моментом є те, що вже прийнята Постанова КМУ від 16 травня 2024 р. № 564 «Про затвердження положень про центри рекрутингу».

Зустріч відбулася конструктивно в форматі діалогу.

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ