Нові карантинні правила уряду для «червоної зони» потребують суттєвого доопрацювання (заява)

На урядовому засіданні 13 вересня 2021 року було прийнято рішення, відповідно до якого чинні обмеження «червоного» рівня не будуть застосовуватися за умови наявності у всіх учасників (відвідувачів), працівників розважальних закладів, ТРЦ, кінотеатрів, театрів, музеїв, закладів громадського харчування тощо – «зеленого» COVID-сертифікату.

 

Незважаючи на загальну позитивну ініціативу щодо розширення можливостей для підприємців працювати в умовах жорстких карантинних обмежень, представники бізнес-асоціацій, членів Української Ради Бізнесу вважають, що ідея дозволу працювати та відвідувати заклади торгівлі виключно вакцинованим особам є не оптимальною та може погіршити стан бізнесу, зокрема, рітейлу.

 

Згідно з даними Міністерства охорони здоров’я України, кількість вакцинованих осіб на цей час становить приблизно 10 млн громадян, при цьому дві дози вакцини отримало менш як 5 млн українців. Запровадження карантинних обмежень за «принципом вакцинації» з таким низьким показником не дозволить прибутково працювати роздрібній торгівлі, а підприємці будуть зазнавати збитків, що призведе до звільнень працівників та негативного впливу на економіку в цілому. На сьогодні за даними, які були надані учасниками асоціацій – членів УРБ – при опитуванні, – відсоток вакцинованих працівників операторів роздрібної торгівлі становить 25-30%. Отже, вимоги щодо наявності 100% працівників є на цей час недосяжними для швидкого виконання.

 

Згідно з проведеним дослідженням Центру громадського здоров’я України з визначення кількості населення, що має антитіла до коронавірусу SARS-CoV-2 — збудника COVID-19, – щонайменше 40% українців мають антитіла до SARS-CoV-2. У дослідженні щодо порівняння природного імунітету до SARS-CoV-2 з імунітетом, викликаним вакциною, зазначається, що особи, які перехворіли на COVID-19 та мають антитіла, є більш захищеними від зараження дельта-варіантом, ніж ті, хто отримали дві дози щеплення. Отже, вбачаємо за доцільне дозволити роботу бізнесу, про який ідеться у рішенні КМУ, за умови наявності більш ніж 50% співробітників, які вакциновані або мають антитіла.

 

Особливе занепокоєння викликають ініціативи щодо обмеження допуску до закладів торгівлі тільки відвідувачів, вакцинованих двома дозами, або які мають негативний результат тестування методом ПЛР, або осіб, що одужали від зазначеної хвороби. Для збереження прибуткової господарської діяльності роздрібних мереж кількість покупців та відвідувачів магазинів не повинна становити менш як 75-80% від потоку відвідувачів у звичайних умовах. За запропонованих нових обмежень такі показники є неможливими, а контроль за такими обмеженнями вкрай складний.

 

Залишається невирішеним питання щодо дозволу пересування громадським транспортом особам, що матимуть COVID-сертифікати (у червоній зоні). Зокрема, в Постанові № 1236 залишається чинною норма, яка надає право рішенням регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій запроваджувати додаткові обмеження користування транспортом. Так, у Києві, згідно з опублікованим порядком, передбачається, що перепустки будуть видаватися працівникам підприємств критичної інфраструктури в обмеженій кількості. Норма щодо дозволу пересування особам (працівникам), які мають COVID-сертифікати або антитіла до COVID-19, відсутня.

 

Варто також зазначити, що абсолютна більшість країн Європи та Азії не обмежували громадський транспорт у часи жорстких локдаунів, а тільки впроваджували у транспорті заходи безпеки (маски, дезінфекція тощо).

 

Члени УРБ направили до Кабінету міністрів України та Міністерства охорони здоров’я України пропозиції, у яких пропонують:

  1. Дозволити роботу закладам роздрібної торгівлі (зокрема, тим, що не могли працювати у червоній зоні) за умови, що 50% працівників, які обслуговують відвідувачів, мають документ, що підтверджує отримання однієї або двох доз вакцини, або негативний результат ПЛР, або результат тестування про наявність антитіл до COVID-19, або довідку про одужання особи від зазначеної хвороби. Вимоги щодо наявності обов’язкової вакцинації (наявності COVID-сертифікатів) запропоновано не поширювати на відвідувачів торгово-розважальних центрів та роздрібних магазинів. В іншому випадку діяльність ТРЦ та роздрібної торгівлі буде збитковою у зв’язку з низьким потоком відвідувачів.
  2. Спростити умови відкриття пунктів вакцинації в торгових мережах. Зокрема, дозволити відкриття на площах, менших за 300 кв. м. (в тому числі в Києві) без окремого входу.

 

 

З травня 2021 року торгові центри почали відкривати пункти вакцинації власних співробітників та орендарів (працівників магазинів), а також пункти масової вакцинації. Згодом така ініціатива була підтримана іншими представниками рітейлу та торговельної нерухомості і, як результат, зазначена галузь найактивніше підтримує та проводить заходи з доступної вакцинації населення України. Розміщення пунктів вакцинації в ТЦ здійснюється представниками бізнесу на добровільній основі, з наданням в безоплатне користування торгових площ, створенням необхідних умов для лікарів та відвідувачів, додатковими витратами на засоби дезінфекції та прибирання таких площ тощо. Відкриття додаткових пунктів вакцинації у торгових мережах під час росту захворюваності допоможе розвантажити медичні заклади та запобігти перетинанню людей, що вже захворіли, та тих, хто планує вакцинуватися.

 

Так, досвід Budhouse Group свідчить, що частка випадкових вакцинованих – близько 60% від усього числа вакцинацій. Загалом, згідно зі статистикою Budhouse Group, кількість вакцинованих осіб у певному регіоні, що зробили щеплення у пункті вакцинації у торгових мережах, в окремий період може досягати 80%.

 

Члени Української Ради Бізнесу, до складу якої входять десятки бізнес-асоціацій різних галузей економіки, закликають Кабінет міністрів та представників місцевої влади врахувати пропозиції бізнесу при запровадженні оновлених карантинних норм для «червоних зон» України.

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ