Непрозорість у відшкодуванні ПДВ загрожує національній безпеці – відкритий лист УРБ

Шановний Володимире Олександровичу!

Члени Коаліції Українська Рада Бізнесу, до складу якої входять 104 бізнес-асоціації різних галузей економіки, висловлюють Вам свою повагу і звертаються з таким:

Український бізнес щиро вітає курс Президента на знищення корупції в Україні, зокрема нещодавні системні кроки, спрямовані на мінімізацію цього явища. Представники бізнесу готові до співпраці в цьому напрямку, адже ефективна протидія корупції включає як запровадження ефективних антикорупційних інструментів, так і зміну поведінки громадян в частині толерування корупції.

Ключові підходи, які сприятимуть підвищенню рівня довіри до держави через ефективну роботу в основних антикорупційних напрямках, визначені Антикорупційною стратегією до 2025 року:
● оптимізація функцій державних органів;
● цифрова трансформація та доступ до відкритих даних;
● запровадження зручних законних сервісів на противагу нелегальним та корупційним;
● невідворотність відповідальності за порушення законодавства.

В контексті цих ключових антикорупційних напрямків однією з актуальних проблем, яка містить величезні корупційні ризики, є закритий від громадськості та бізнесу Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі – Реєстр відшкодування ПДВ).
Кілька років тому був реалізований новий механізм відшкодування ПДВ та запущений в роботу публічний Реєстр відшкодування ПДВ. Цей механізм дозволив “зламати” багаторічні потужні корупційні схеми, створити рівні умови для всіх платників податків. Кожен бажаючий мав право зайти в реєстр та переглянути всю доступну інформацію щодо компаній та сум ПДВ, які їм відшкодовуються, а також впевнитись, що хронологія відшкодування здійснюється відповідно до вимог законодавства та нікого не “проштовхують” вперед у черзі на відшкодування.

Однак у травні 2022 вказаний Реєстр був вилучений з вільного доступу. Наразі даний Реєстр функціонує у напівзакритому режимі, коли для отримання відповідної інформації необхідно вказати назву або індивідуальний податковий номер платника податку, який звернувся за відшкодуванням ПДВ.
Відповідно, тепер інформація про те, які платники податку звернулися за бюджетним відшкодуванням, не оприлюднюється. Звичайний підприємець без наявності доступу до закритих джерел інформації не може вільно отримати інформацію, яка підлягає оприлюдненню відповідно до норм статті 200 Податкового кодексу України.

Такий підхід блокує можливість громадського контролю за відшкодуванням ПДВ та робить діяльність податкових органів непрозорою, оскільки не дозволяє пересвідчитись у виконанні приписів законодавства щодо дотримання хронологічного порядку відшкодування ПДВ відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Все це створює плідний ґрунт для розквіту корупції та порушень законодавства, для боротьби з якими і були запроваджені норми щодо оприлюднення даних Реєстру.

Закликаємо Вас, як Президента та гаранта конституції України, посприяти поновленню Мінфіном функціонування Реєстру в повному обсязі та відповідно до вимог чинного законодавства, яке гарантує оприлюднення всієї вказаної у податковому кодексі інформації, тобто надання можливості кожній людині отримати інформацію про повний перелік платників податку, внесених до Реєстру, безпосередньо на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

При цьому зазначаємо, що в даному Реєстрі оприлюднюється лише інформація про суми бюджетного відшкодування, а не про товари і послуги, що вироблялися/надавалися відповідними платниками податків, строки проведення відповідних транзакцій, їх кількість або контрагентів. Тому їх оприлюднення може додатково свідчити лише про те, що відповідна юридична особа веде комерційну діяльність, що, відповідно, не може загрожувати інтересам національної безпеки.

Додатково пропонуємо окремою Постановою КМУ закрити інформацію про відшкодування ПДВ окремих підприємств оборонної, енергетичної, інших сфер, якщо КМУ вважатиме це доцільним. Але в такому випадку, по закінченню військового стану, вони зобов’язані надати обгрунтування щодо підстав включення відповідних компаній до такого “закритого” списку.

Ми переконані, що непрозорість, відродження корупції та інших порушень законодавства при відшкодуванні ПДВ безпосередньо загрожує національній безпеці, суперечить Європейському вибору та базовим цінностям правового суспільства, які зараз відстоюють Збройні сили України у війні з тоталітарним та корумпованим російським режимом.

З повагою

Бізнес асоціації
Члени Української Ради Бізнесу

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ