На Вінниччині обговорили Концепцію нового Податкового Кодексу Розвитку

ВГО «АСОЦІАЦІЯ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ УКРАЇНИ» СПІЛЬНО З ТЕРИТОРІАЛЬНИМ ВІДДІЛЕННЯ ВГО АППУ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ ПРОВЕЛИ КРУГЛИЙ СТІЛ У М. ВІННИЦЯ

 20 червня цього року в конференц-залі «Київський» готелю «Optima Вінниця» Всеукраїнська громадська організація «Асоціація платників податків України» спільно з Територіальним відділення ВГО АППУ у Вінницькій області провели Круглий стіл з представниками органів виконавчої влади та українського бізнесу з питань обговорення Концепції єдиного системного документу – проекту Податкового кодексу Розвитку та Концепції Доктрини економічної безпеки України.

 Грігол Катамадзе – Президент ВГО АППУ, Надзвичайний і Повноважний Посол очолив делегацію, у складі якої були:

Людмила Герасименко – Генеральний директор ВГО АППУ,

Наталія Євченко – Радник Президента ВГО АППУ,

Катерина Гривнак – Начальник Управління захисту прав платників податків ВГО АППУ,

Ірина Білотіл – Начальник Управління методології та роз’яснення податкового законодавства ВГО АППУ,

Юлія Щитнік – Начальник управління організаційного, кадрового напрямку та комунікацій з ТВ ВГО АППУ,

а також Олег Гетман – Координатор групи з питань податкової політики РПР.

Участь у Круглому столі взяли представники Територіального відділення ВГО АППУ у Вінницькій області:

Сергій Віннік – Голова Ради ТВ ВГО АППУ у Вінницькій області,

Михайло Дудчик – Виконавчий директор ТВ ВГО АППУ у Вінницькій області,

а також запрошені гості:

Андрій Гижко – Перший заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації,

Олег Мартинюк – Перший заступник начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області,

Володимир Марунько — Начальник Управління Держпраці у Вінницькій області,

Юрій Захарчук – голова Громадської ради при ГУ ДФС у Вінницькій області, а також керівники підприємств та підприємці Вінниччини.

Відкрив засідання Круглого столу Президент ВГО АППУ Грігол Катамадзе, який зазначив, що для економічного розвитку України наразі важливим є прийняття Доктрини економічної безпеки України, Податкового кодексу Розвитку та нового Митного кодексу України.

Він зауважив, що концепція Доктрини економічної безпеки України розроблена авторським колективом експертів аналітичних центрів: Інститутом соціально-економічної трансформації, Українським інститутом майбутнього та Центром соціально-економічних досліджень CASE України.

Складовою частиною цієї Доктрини є проект нового Податкового кодексу Розвитку, новий Митний кодекс України, який буде синхронізований з європейським Митним кодексом, та ряд інституційних реформ – це не просто розділення ДФС, а системні зміни, які потрібні в податковій та митній сферах.

Презентуючи Концепцію єдиного системного документу – Податкового кодексу Розвитку, Грігол Катамадзе розкрив питання проблематики податкової системи України, охарактеризував структуру і завдання Податкового кодексу Розвитку. Найперше він акцентував увагу на тих основних проблемах, які притаманні податковій системі. Це, зокрема:

— наявність великої кількості податкових пільг, вилучень з-під оподаткування окремих складових об’єкта оподаткування та преференційних режимів, які значно викривлюють податкове законодавство та спотворюють конкуренцію;

— високий рівень податкового навантаження, пов’язаний з надмірним та не оптимальним за рівнем розвитку держави перерозподілом валового внутрішнього продукту через публічні фінанси;

— наявність суттєвих прогалин в чинному податковому законодавстві, які  дозволяють великому бізнесу користуватись численними схемами по ухиленню від сплати податків за допомогою «офшорних інструментів»;

— обтяжливе податкове адміністрування – порушення принципу стабільності, відсутність своєчасного методичного, консультаційного та технічного забезпечення тощо.

Грігол Катамадзе зазначив, що проект Податкового кодексу Розвитку спрямований на значне поліпшення адміністрування податків, зборів та платежів, адже обтяжливе адміністрування відповідно до норм чинного Податкового Кодексу України порушує принципи стабільності та призводить до появи помилок, а в подальшому – до застосування штрафних санкцій, до суперечливих підходів та можливостей у застосуванні законодавства для різних платників податків, законодавчих норм непрямої дії, через що велика кількість питань у сфері оподаткування регулюються підзаконними актами.

Особливу увагу Президент Асоціації приділив питанням ліквідації податку на прибуток підприємств та запровадженню податку на виведений капітал, який передбачає відтермінування сплати податку на момент виплати дивідендів або прирівняних платежів, зниження податкового навантаження на фонд оплати праці, запровадження оптимальної моделі податкової амністії.

Грігол Катамадзе, презентуючи ТОП-10 пріоритетів бізнесу, виділив серед них найбільш важливі: створення єдиного органу з розслідування економічних злочинів; інституційна реформа перевіряючих та контролюючих органів: запровадження персональної відповідальності, ризико-орієнтованого підходу до перевірок, проведення відкритих конкурсів на керівні посади; запровадження сучасного трудового права, заснованого на свободі трудового договору.

«Відсутність комплексної реформи Державної фіскальної служби та митниці, наявність численних схем по ухиленню від сплати податків за допомогою офшорних інструментів та невідповідність структури податків національним особливостям та цілям економічного розвитку є суттєвою перешкодою для розвитку бізнесу в України та її економіки в цілому», – зазначив Грігол Катамадзе.

Наприкінці презентації він наголосив, що основні положення Податкового кодексу Розвитку базуються на вимогах сьогодення, згідно з якими податкова система має бути гнучкою і швидко реагувати на зміни в суспільстві та економіці, а також закликав всіх присутніх активно включитись в обговорення та висловити своє бачення щодо запропонованих змін.

Олег Гетман презентував розрахунки компенсаторів бюджетних витрат та наголосив на необхідності зниження найбільш шкідливих для економіки прямих податків та скорочення неефективних видатків – позитивним.

Наталія Євченко звернула увагу присутніх на те, що Концепція єдиного системного документу – Податкового кодексу Розвитку напрацьована 75 бізнес-асоціаціями малого і середнього бізнесу та аналітичними центрами, що прагнуть створення сприятливих правових та економічних умов для суб’єктів господарювання через податкові механізми для забезпечення сталого економічного розвитку нашої держави. Вона також зазначила, що думка бізнесу щодо необхідності прийняття запропонованих змін є надзвичайно важливою.

Андрій Гижко звертаючись до присутніх зазначив, що при розробці Податкового кодексу Розвитку важливо не забувати про соціальну сферу, яка утримується, в першу чергу, за рахунок податків, які формують бюджет країни.

«Важливо розуміти, яким чином фінансуються ті чи інші статті видатків бюджету. Пропозиція включення компенсаторів є актуальною для сьогодення, адже коли одне джерело зменшується, то інше має збільшитись і дотримати балансу бюджету держави. Також говорячи про податкову систему маємо говорити про три окремих компоненти: розмір податків, процес адміністрування та роль контролюючих органів. Переконаний, що на сьогодні має працювати єдиний державний орган, який займатиметься фінансовими розслідуваннями. Наразі ці повноваження мають і СБУ і Національна поліція і податкова поліція», — зазначив Андрій Гижко.

Приємно відзначити, що у виступі Першого заступника голови Вінницької ОДА Андрія Гижко прозвучала підтримка проекту Податкового кодексу Розвитку і було відзначено, що Асоціація на правильному шляху щодо обговорення та заручення підтримкою широкого кола українського бізнес-середовища.

Олег Мартинюк зосередив свою увагу на важливості питання легалізації бізнесу, проблемних питаннях спрощеної системи оподаткування та майнових податках. Він також висловив конструктивну критику щодо запропонованих змін, які значно знижують податкове навантаження, зокрема, на фонд оплати праці, і тим самим не можна допустити зменшення надходження коштів до бюджетів. Це є зрозумілим, адже для фіскальної служби забезпечення надходжень до відповідних бюджетів є основним завданням. Дискутуючи над цим питанням Олег Гетман детально розповів про прораховані експертами компенсатори, завдяки яким бюджет не зазнає можливих втрат.

Володимир Марунько поінформував присутніх, що 14 травня цього року постанову Кабінету Міністрів України №295 визнано нечинною. Отже, з цієї дати скасовано порядки проведення інспекційних відвідувань роботодавців та виїзних перевірок Держпраці щодо нагляду за роботою інспекторів місцевих рад.

Під час проведення Круглого столу велося активне обговорення запропонованих проектів, особливо з питань, які сьогодні є найбільш вразливі для бізнесу – стосуються сплати ПДФО та ЄСВ, та які в свою чергу тісно пов’язані із пенсійною системою.

Ірина Білотіл з питання зниження податкового навантаження на фонд оплати праці представила модель, яка передбачає проведення комплексної реформи в три етапи щодо запровадження нарахування та сплати ЄСВ, обмежуючи його двома мінімальними заробітними платами протягом першого року запровадження, однією заробітною платою – другого року запровадження та скасування на третій рік.

Вона також зазначила, що додатковими є пропозиції щодо застосування соціальної пільги з ПДФО до 5 МЗП у розмірі 50 % від МЗП, з метою покращити ситуацію із навантаженням на фонд оплати праці і для тих видів бізнесу, які виплачують невеликі заробітні плати, та застосування підвищеної ставки ПДФО на великі розміри заробітних плат (умисна виплата декількох заробітних плат одному працюючому з подальшим розподілом такого «надлишку» іншим працюючим «в конвертах»), з метою уникнення оптимізації сплати ЄСВ.

Катерина Гривнак акцентувала увагу на важливості майнових податків у наповненні місцевих бюджетів, ролі органів місцевого самоврядування в цьому процесі, як розпорядників земель, які наділені широкими повноваженнями, зокрема, в частині запровадженні цих податків на відповідній території, встановленні їх ставок, впровадженні оцінки земель, наданні пільг тощо.

Вона довела до учасників заходу ряд запропонованих норм, які усунуть випадки ухилення від оподаткування земель власниками нерухомості, зокрема тих, що застосовують спрощену систему оподаткування, несправедливий підхід в оподаткуванні земель однакового цільового використання, а також наголосила на необхідності переходу до нової моделі – модифікації податку на майно шляхом об’єднання плати за землю та податку на нерухомість, взявши за базу оціночну вартість землі з урахуванням забудови.

В процесі обговорення законодавчих змін представники бізнесу в конструктивній дискусії висловлювали своє бачення та надавали пропозиції, які будуть опрацьовані з метою доцільності їх врахування. Слушні пропозиції надані Юрієм Захарчуком, вони стосувалися податку на виведений капітал, спрощеної системи оподаткування, зниження податкового навантаження на бізнес тощо.

Крім того, під час проведення Круглого столу учасниками обговорено Доктрину економічної безпеки України, враховуючи, що протягом останніх років перед країною постають внутрішні та зовнішні виклики, які загрожують національним економічним інтересам. Фахівці стверджують, що Доктрина визначає національні інтереси держави в економічній сфері, напрями і пріоритети державної політики в економічній сфері.

Наприкінці зустрічі Президент ВГО «Асоціації платників податків України» Грігол Катамадзе подякував усім учасникам Круглого столу за жваве обговорення Концепції єдиного системного документу – проекту Податкового кодексу Розвитку. Зокрема зазначив, що «ми вирушили у Всеукраїнський тур по регіонах країни, щоб обговорити його з представниками органів виконавчої влади та бізнесу, щоб почути від Вас пропозиції, в тому числі і критику, щоб у разі потреби невідкладно вносити до нього зміни».

Він також висловив надію, що представники бізнесу Вінниччини підтримають вкрай необхідні для держави реформи, які на його глибоке переконання змінять державу та виведуть її на високий рівень розвитку економіки.

Поділитись новиною:
Останні новини
25.04.202413:19Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко виступила Модератором чергового, безкоштовного онлайн Вебінару за темою: «Індексація, як працювати в 2024 році, лікарняні, зарплатна звітність у II кварталі цього року, нюанси подання, оплата праці в умовах воєнного стану: переваги та недоліки» 25.04.202411:13Податкову систему в Україні треба вдосконалювати 24.04.202416:48Віце-президент ВГО АППУ Йосип Бучинський взяв участь в спільній зустрічі Офісу Генерального прокурора та Ради бізнес-омбудсмена з провідними бізнес-асоціаціями 24.04.202416:30Актуальні питання особливостей оподаткування акцизним податком, обігу та ліцензування підакцизних товарів у період дії воєнного стану 24.04.202415:28Останні зміни у формі Декларації з податку на прибуток підприємств та порядок її заповнення платниками податку за І квартал 2024 року ВСІ НОВИНИ
Схожі новини
25.04.202413:19 Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко виступила Модератором чергового, безкоштовного онлайн Вебінару за темою: «Індексація, як працювати в 2024 році, лікарняні, зарплатна звітність у II кварталі цього року, нюанси подання, оплата праці в умовах воєнного стану: переваги та недоліки» 25.04.202411:13 Податкову систему в Україні треба вдосконалювати 24.04.202416:48 Віце-президент ВГО АППУ Йосип Бучинський взяв участь в спільній зустрічі Офісу Генерального прокурора та Ради бізнес-омбудсмена з провідними бізнес-асоціаціями 16.04.202412:11 Представник ВГО АППУ взяла участь у онлайн Робочому засіданні фокус-групи з питання галузевого рівня соціального діалогу. 12.04.202417:11 Віце-президент ВГО АППУ Олександр Саєнко взяв участь в Конференції на тему: «Трудова міграція: світовий досвід та українська специфіка» ВСІ НОВИНИ
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ