Що було заборонено, а що вже дозволено до 24 квітня 2020 року!

РОЗЯСНЕННЯ ВГО АППУ:
Коронавірус, карантин, бізнес — закон!
Що було заборонено,
а що вже дозволено до 24 квітня!
         Ви завжди можете розраховувати на підтримку ВГО АППУ!
Враховуючи численні звернення від платників податків – членів АППУ стосовно проблем, що виникли у зв’язку із запровадженням карантину, інформуємо про наступне.
 
17 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла закони, спрямовані на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби та підтримку платників податків на період здійснення таких заходів:
ØЗакон№ 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»який набув чинності 17 березня 2020 року;
 
ØЗакон № 533-IX«Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набув чинності 18 березня 2020 року.
 
Законом № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України…» були прийняті, зокрема, наступні законодавчі ініціативи:
1. Щодо АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ за порушення правил щодо карантину людей
Кодекс про адміністративні правопорушення доповнено статтею 44-3, згідно із якою порушення ПРАВИЛ КАРАНТИНУ людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами,  тягне накладення на громадян штрафу від 1 до 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 до 34 000 грн), а на посадових осіб — від 2 до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 000 до 170 000 грн).
ПРИМІТКИ АО «Яр.ВАЛ»Таким чином, вказана норма КУпАП є банкетною, тобто відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють правила карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм і є обов’язковими для виконання.
Так, відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин встановлюється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов’язки, що покладаються на них, які і є відповідними ПРАВИЛАМИ, відповідальність за які передбачена диспозицією ст. 44-3 КУпАП.
Так, згідно постанови КМУ від 11.03.2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України корона вірусу COVID-19», на усій території України встановлюється карантин з 12 березня до 3 квітня 2020 року.
16 березня 2020 року КМУ своєю постановою № 215 затвердив зміни до постанови № 211. Відповідно до цих змін ЗАБОРОНЕНО:
— відвідування закладів освіти її здобувачами до 3 квітня 2020 року;
— з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р.проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
— з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р.роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами звязку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень…;
— з 12 год. 00 хв. 18 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р.:
регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні (крім перевезення легковими автомобілями);
перевезення понад 10 пасажирів одночаснов одному транспортному засобі у міському електричному(трамвай, тролейбус)та автомобільному транспорті, що здійснює регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах у звичайному режимі руху;
перевезення понад 10 пасажирів одночасно в автобусахякі виконують регулярні пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутахв режимі маршрутного таксі;
заїзд на територію автостанцій автобусів;
— з 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р.перевезення пасажирів метрополітенами мм. Києва, Харкова і Дніпра;
— з 12 год. 00 хв. 18 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р.перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення …
З повною редакцією постанови КМУ № 215 від 16.03.2020 р. можна ознайомитись за посиланням:https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-postanovi-kabinetu-ministriv-ukrayini-vid-11-bereznya-t160320
2. Щодо КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням
В Кримінальний Кодекс внесено зміни у статтю 325,  згідно із частиною 1 якої за порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням…і боротьбі з ними, якщо такі дії спричинили, або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, передбачено покарання у вигляді штрафу від 1 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 до 51 000 грн.) або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на строк до 3 років.
За такі дії, якщо вони спричинили загибель людей, або інші тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 325), передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.
 
КОМЕНТАР АО «Яр.ВАЛ»Зазначена стаття Кримінального кодексу також є банкетною і відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють санітарні правила і норми щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням.
Такими нормативними актами є, як вже зазначалося вище, зокрема, Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб», постанови КМУ № 211 від 11.03.2020 р. та № 215 від 16.03.2020 року, та інші.
Але, відповідно до диспозиції ст. 325 КК України, кримінальна відповідальність на відміну від адміністративної наступає лише тоді, коли порушення правил та норм спричинили, або завідомо могли спричинити поширення відповідних захворювань.
 
3. Щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на територію України лікарських засобів, медичних виробів та медичного обладнання 
Підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України доповнено пунктом 71, а також розділ XXI Митного кодексу України доповнено пунктом 96, згідно яких тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість та від сплати ввізного мита операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів, та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби.
4. Щодо відпусток за власний рахунок 
Статтю 26 Закону України «Про відпустки» доповнено частиною 3, згідно якої у разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину, термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати не включається у загальний строк, встановлений ч. 2 цієї статті.
 
КОМЕНТАР АО «Яр.ВАЛ»Тобто, під час карантину, працівник має можливість піти у відпустку за власний рахунок без обмеження кількості днів на рік.
 
5. Щодо визнання карантину форс-мажорною обставиною 
Частину другу статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» доповнено, у звязку з чим введення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, вважається форс-мажорною обставиною.
 
6. Щодо строку подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування 
Розділ XIII прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 2-1, відповідно до якого особи, уповноважені на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, подають декларації за минулий рік до 1 червня 2020 року.
Суб’єкти декларування, якідо 1 червня 2020 рокуне мали можливості подати вказану декларацію, або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані у зв’язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за їх несвоєчасне подання.
 
Законом № 533IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України…» були прийняті, зокрема, наступні законодавчі ініціативи:
1. Щодо штрафних санкцій та пені за порушення податкового законодавства
Протягом з 1 березня по 31 травня 2020 рокуне застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства за деякими виключеннями, зокрема, за порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку та рентної плати відповідальність залишається.
За вказаний період платникам податків пеня не нараховується, а нарахована підлягає списанню.
2. Щодо мораторію на проведення перевірок
Протягом з 18 березня по 31 травня 2020 рокувстановлюється мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок крім перевірок, що стосуються сум бюджетного відшкодування з ПДВ.
Інформація про перенесення документальних планових перевірокякі відповідно до плану-графіку мали розпочатися у період з 18 березня по 31 травня 2020 рокута не були розпочаті, включаються до оновленого плану-графіку.
Документальні та фактичні перевірки, що були розпочатідо 18 березня 2020 рокута не були зевершеними, зупиняються на період до 31 травня 2020 року.
3. Щодо плати за землю та нерухоме майно
Протягом з 1 березня року до 30 квітня 2020 рокуне нараховується та не сплачується плата за землюа обєкти нежитлової нерухомостіу цей періодне є обєктом оподаткування податком на нерухоме майно.
 
4. Щодо перенесення терміну введення реєстраторів розрахункових операцій
На 3 місяцівідтерміновується обов’язкове введення РРО для всіх категорій «спрощенців».
 
5. Щодо звільнення від відповідальності за прострочення заборгованості по споживчому кредиту
У разі прострочення споживачем у період з 01 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення та сплати неустойки (штрафу, пені).
6. Щодо строків подання річної декларації про майновий стан і доходи
Термін подання річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік продовжуєтьсядо 1 липня 2020 року.
7. Щодо ФОПів та осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю
Протягом з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 рокуфізичні особи — підприємці та особи, які займаються незалежною професійною діяльністю, звільнюються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску
До вказаних осіб у зазначений період штрафні санкції за неповну, або несвоєчасну сплату єдиного внеску та несвоєчасне подання звітності не застосовуються, а пеня не нараховується, а нарахована підлягає списанню.
Також, зазначеним особам протягом з 18 березня по 18 травня 2020 рокувстановлюється мараторій на проведення документальних перевірок. Перевірки, що були розпочатідо 18 березня 2020 рокута не були завершеними, зупиняються на період до 18 травня 2020 року.
 
 
ОБМЕЖУВАЛЬНІ ЗАХОДИ В УКРАЇНІ ПРОДОВЖЕННО ДО 24 КВІТНЯ
!!!Уряд вніс зміни до деяких своїх актів, ухвалених раніше щодо запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Відповідну постанову прийнято 25 березня 2020 р. № 239.
 
Даним рішенням внесено зміни до постанов № 211 та № 215, № 228, № 287, № 291, що стосуються продовження обмежувальних заходів в Українідо 24 квітня.
 
Зокрема, йдеться про заборону відвідування закладів освіти її здобувачами. 
 
Також заборонена діяльність закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення.
 
Крім того, до 24 квітня заборонені регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні; пасажирські перевезення авіаційним транспортом.
 
Також продовжено до 24 квітня закриття пунктів пропуску (пункти контролю) через державний кордон для міжнародних пасажирських перевезень та КПП на в’їзд-виїзд на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим і м. Севастополя.
 
Однак, відповідно до урядової постанови № 239 дозволено певні види діяльності з обов’язковим дотриманням правил безпеки та відповідних санітарних і протиепідемічних заходів, а також використання засобів індивідуального захисту.
Зокрема:
— Діяльність закладів громадського харчування щодо адресної доставки замовлень.
 
— Торгівля продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами, пестицидами та агрохімікатами, насінням і садивним матеріалом, засобами зв’язку.
 
— Провадження банківської та страхової діяльності, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів, діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, технічного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій, діяльності з ремонту комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, об’єктів поштового зв’язку.
 
— Перевезення легковими автомобілями.
 
— Перевезення службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами підприємств, закладів та установ у межах кількості місць для сидіння і виключно за маршрутами руху, погодженими з органами Національної поліції.
 
— Перевезення у трамваях, тролейбусах, автобусах, маршрутних таксі дозволяється кількості пасажирів, яка одночасно не перевищує половини кількості місць для сидіння, передбачених технічною характеристикою транспортного засобу та визначених у реєстраційних документах.
 
Генеральний директор ВГО АППУ  Людмила Герасименко
Віце-президент ВГО АППУ, Адвокат, партнер, Голова АО «Яр.ВАЛ», Й.В. Бучинський Директор АО «Яр.ВАЛ» В’ячеслав Дереча

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ