Відпустка перервалась через лікарняний: як це впливає на зарплату і страхові виплати
Якщо працівник захворів під час щорічної відпустки, він все одно має право на отримання лікарняних. Такі виплати починаються з шостого дня непрацездатності й тривають до моменту одужання або встановлення інвалідності. При цьому дні відпустки, які збіглися з періодом хвороби, мають бути перенесені, а раніше виплачені за них кошти — сторновані.
Джерело: «КАДРОВИК.UA»
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 8 та пунктом 2 частини першої статті 9 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105) роботодавець зобов’язаний здійснювати застрахованим особам, у разі настання страхового випадку, відповідний вид страхових виплат, а застрахована особа має право на отримання, у разі настання страхового випадку, страхових виплат передбачених цим Законом.
Відповідно до норм статті 15 Закону № 1105 у разі настання тимчасової непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, під час перебування у щорічній (основній чи додатковій) відпустці допомога надається у порядку та розмірах, встановлених цим Законом.
Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві.
Допомога по тимчасовій непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) відповідно до законодавства, незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Нормою статті 11 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» визначено, що щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку.
З вищевикладеного можна зробити висновок, що чинним законодавством передбачено перенесення частини щорічної відпустки, під час якої застрахована особа була тимчасово непрацездатна, із проведенням сторнування сум оплачених раніше днів відпустки, які підлягають перенесенню. При цьому допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок Пенсійного фонду України виплачується з шостого дня непрацездатності до відновлення працездатності чи встановлення інвалідності.
Щодо надання компенсації за невикористану відпустку, то зазначене питання не відноситься до компетенції Пенсійного фонду України.