Зміни до правил автомобільних перевезень та нова форма ТТН із 03.01.2025, – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group для виданя «Юрист&Закон»
Джерело: ID Legal Group
Стаття опублікована в журналі «Юрист&Закон» № 04
Мінінфраструктури України відкоригувало правила перевезень вантажів автотранспортом і змінило форму товарно-транспортної накладної (далі – ТТН). А саме наказом від 14.11.2024 р. № 1332 (зареєстрованим у Мін’юсті України 02.12.2024 р. за № 1831/43176) унесені зміни до Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом, затверджених наказом Мінтрансу від 14.10.97 р. № 363 (далі – Правила перевезень), які набрали чинності 3 січня 2025 року. Тож варто ознайомитися з основними нюансами нової форми ТТН.
Нагадаємо: ще із жовтня 2021 року, завдяки внесенню змін до Закону України “Про автомобільний транспорт” від 05.04.2001 р. № 2344-ІІІ (далі – Закон про автотранспорт), форма ТТН поповнилася розширеними відомостями щодо транспортного засобу, зокрема, але не виключно щодо його параметрів: довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто (ч. 2 ст. 48 Закону про автотранспорт). При цьому уніфікована форма ТТН не була обов’язковою, а вимагалося лише дотримання певних реквізитів.
В оновленій редакції Правил перевезення ТТН є основним документом на перевезення вантажів, а уніфікована форма ТТН є обов’язковою. При цьому з огляду на особливості перевезень окремих вантажів та/або їх умови реквізити ТТН можуть бути доповнені.
Тепер очікувані зміни до Правил привели у відповідність форму ТТН (додаток 7 до Правил перевезень) до вимог зазначеного вище Закону. Деякі з них: у формі ТТН додані поля, обов’язкові для заповнення щодо габаритів транспортного засобу (у метрах) та ваги брутто (у тоннах) – перший аркуш форми ТТН, виключено реквізит “Замовник”, який віднині на аркушах ТТН не зазначається, додано новий реквізит – Місце складання.
Також у попередній версії Правил перевезень не був регламентований функціонал вантажовідправника. Згідно з унесеними змінами визначено, що вантажовідправник є особою, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до ТТН або іншого визначеного законодавством документа про вантаж (п. 10.8 Правил перевезень).
Також новаціями є те, що дані про всіх учасників перевізного процесу (вантажовідправник, перевізник та вантажоотримувач) наводять у єдиному уніфікованому форматі. А саме: назва та код ЄДРПОУ (або ідентифікаційний номер для фізичної особи чи підприємця, або номер паспорта). Крім того, до переліку даних додано номер водійського посвідчення. Варто окремо наголосити, що вказівка місцезнаходження не є обов’язковою.
Суттєвих доповнень зазнала таблиця з відомостями про вантаж. Як приклад: для харчових продуктів тваринного походження потрібно зазначати умови зберігання.
Серед інших змін, які не стосуються форми ТТН, можна сказати про визначення терміна “автомобільний перевізник”. Тепер це визначення охоплює всіх осіб, що здійснюють перевезення автомобільним транспортом, навіть тих суб’єктів господарювання, які здійснюють перевезення власним транспортом вантажу для власних цілей. Та як висновок із цього: ТТН повинні складати всі автомобільні перевізники, у тому числі ті, які здійснюють перевезення власним автомобільним транспортом. За єдиним винятком, коли фізична особа самостійно перевозить вантаж для особистих потреб за власний кошт.
ВИСНОВОК:
Урахування запроваджених змін дозволить уникнути порушень під час здійснення перевезень автомобільним транспортом або отримання таких послуг іншими задіяними в процесі учасниками (вантажовідправниками та вантажоотримувачами). Це пов’язано із заходами як державного контролю, якому підлягають усі транспортні засоби українських й іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення на території України, так і під час перевірки контролюючими органами, зокрема й податковими.
З повагою,
Тетяна Савчук, аудитор
керівник практики ТЦУ та аудиту
ID Legal Group