Яка «доля» тих сплячих ФОП, хто не встиг подати до 31 серпня 2020 року заяву на списання боргу
Яка «доля» тих сплячих ФОП, хто не встиг подати до 31 серпня 2020 року заяву на списання боргу
На сьогоднішній день обов’язкові нарахування, утримання з заробітної плати єдиного соціального внеску знаходяться в центрі уваги. Для найманих працівників дані відрахування впливають на розмір заробітної плати, яку вони отримують. Для суб’єктів господарської діяльності вони впливають на розмір витрат, які в свою чергу, впливають на собівартість продукції та фінансовий результат їх фінансово — господарської діяльності.
Вищезгадані відрахування відіграють одну з важливих ролей для виконання державою своїх соціальних функцій, які на неї покладені, бо саме в залежності від обсягів надходжень до бюджету залежить якість їх виконання.
З січня 2011 року, з дати набрання чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», було внесено чимало змін.
У зв’язку із значною кількістю запитань, які надходять від платників, є важливим аналізувати зміни у законодавстві, що відбуваються.
Актуальним питанням є списання заборгованості по ЄСВ для непрацюючих ФОПів. І яка «доля» тих сплячих ФОП, хто не встиг подати до 31 серпня 2020 року заяву на списання боргу?
Відповідно до Закону «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 13.05.2020 № 592-IX та внесених змін, підлягали списанню на підставі поданої заяви платником та у порядку, що визначений Законом № 2464, які були несплачені станом на день набрання чинності, Закону № 592 від 03.06.2020 р., сума заборгованості, що була нарахована платникам єдиного соціального внеску, фізичним особам – підприємцям, які перебували на загальній системі оподаткування, а також самозайнятим особам, які провадять незалежну професійну діяльність в період починаючи з 01 січня 2017 року до 03.06.2020 р. включно, включаючи суми штрафів та пені, що нараховані на суму недоїмки, у разі коли такими платниками не було отримано дохід, а відповідно і прибуток від фінансово-господарської діяльності, який підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та при умові поданої протягом 90-та календарних днів з дня набрання чинності Законом №592, тобто до 31 серпня 2020 року :
Самозайнятими особами, які провадять незалежну підприємницьку діяльність, подається до податкового органу за основним місцем обліку заява про зняття з обліку, як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону №2464 за період з 01 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592 (03.06.2020 р.). Дана звітність подається у випадку, якщо така не була подана раніше;
- фізичними особами – підприємцями, які перебувають на загальній системі оподаткування — подається державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи — підприємця заяви про припинення державної реєстрації та звітності до податкового органу – відповідно статті 6 Закону №2464 за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592 (03.06.2020 р.). Дана звітність подається у випадку, якщо така не була подана раніше.
Після того, коли були отримані відомості від державного реєстратора чи заява про зняття з обліку, як платника єдиного соціального внеску, при умові, що платник подав звітність, орган податкової служби, впродовж 15-ти робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої складає акт камеральної перевірки та на підставі якого приймає рішення про списання суми заборгованості, штрафних фінансових санкцій та пені, а у разі відмови – обґрунтоване рішення.
Як потім з’ясувалося, що з 5 по 16 серпня 2020 р. прийняття документів для реєстраційних дій, включаючи закриття ФОП, був припинений — у зв’язку з введенням в експлуатацію оновленого програмного забезпечення Єдиного державного реєстру. А це значить, що в значної кількісті тих, хто бажав списати свої борги, залишилося в рази менше часу.
Рішення про відмову у списанні суми боргу, штрафних фінансових санкцій та пені податковим органом приймалося у разі:
- якщо сума заборгованості, штрафних санкцій та пені були сплачені платником самостійно чи стягнуті органом виконавчої влади;
- якщо такий платник отримав дохід починаючи з 1 січня 2017 року до днянабрання чинності Закону № 592, тобто з 03.06.2020 року.
Як же триває процедура списання боргу з боку податкової ?
Листом ДПСУ від 16.06.2020р. № 9567/7/99-00-04-05-01-07 надано роз’яснення, що у разі прийняття рішення про списання боргу на користь платника, не пізніше наступного дня після прийняття Рішення про списання, орган податкової служби заносить дані такого рішення до автоматизованої інформаційної системи органів ДПС АІС «Податковий блок», що відображається в інтегрованій картці платника єдиного соціального внеску;
Наступник кроком є:
не пізніше наступного дня після прийняття Рішення про списання, направляється до органу державної виконавчої служби Повідомлення про сплату боргу та відкликання вимоги про сплату боргу за формою згідно з додатком 9 до Інструкції № 449 з посиланням на пункт 9.15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 — за умови, що внаслідок проведеного списання погашено всю суму заборгованості з єдиного внеску, що зазначена у цій вимозі про сплату боргу.
Що ж чекає ФРПів, які розрахувалися з боргами зі сплати ЄСВ ?
Ті платники, які до набрання чинності Закону № 592 добровільно сплатили суму заборгованості перед бюджетом або пройшли процедуру примусового стягнення ЄСВ, вже не можуть розраховувати на зворотні виплати.
Яка ж «доля» чекає тих ФОПів, хто не подав заяву на списання боргу?
З метою визначеності ситуації, ДПСУ було зроблено офіційний запит до Міністерства фінансів України, чи розповсюджується дія пункту 9. 15 розділу VIII Закону № 2464, щодо фізичних осіб, які припинили діяльність до набрання чинності пунктом 5 розділу І Закону № 592- ІХ, але не були зняті з обліку.
Міністерством фінансів України листом від 26.08.2020р. за № 11220-16-62/26150 було зазначено, що обов’язковою умовою для списання заборгованості з єдиного соціального внеску є виконання вимог, які встановлені пунктом 9. 15 розділ VIII Закону № 2464, а саме: подання впродовж 90-та календарних днів з 30.06.2020 р. заяви про списання заборгованості, подання заяви державному реєстратору про припинення своєї підприємницької діяльності та при умові подання звітності з ЄСВ.
Враховуючи роз’яснення Міністерства фінансів України, дія пункту 9. 15 розділ VIII Закону № 2464 поширюється на підприємців, які перебували в стані припинення до набрання чинності пунктом 5 розділу І Закону № 592- ІХ.
То ж не будемо втрачати оптимізму. Сподіваємося, що з боку держави буде докладено максимум зусиль та найближчим часом прийнято оптимальне рішення для створення комфортних умов для ведення бізнесу доброчесним платникам податків.
Начальник Управління методології та роз’яснення податкового законодавства Генеральної дирекції ВГО АППУ Леся Кашпур
