Відбулася онлайн Робоча зустріч представників ДПС України та ВГО АППУ присвячена одному з ключових напрямів реформування ДПС – реалізації експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками)
10 грудня 2024 року відбулася онлайн Робоча зустріч представників ВГО «Асоціація платників податків України» та ДПС України, під час якої було презентовано та обговорено експериментальний проєкт, регламентований Постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2024 року № 854 «Про реалізацію експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі України».
У заході взяли участь 75 осіб, зокрема:
від ДПС України:
- Нонна Багмет, в.о. Директора Департаменту економічного аналізу ДПС України;
- Олександр Клименко, заступник директора Департаменту організації роботи ДПС України;
- Юлія Осаволюк, начальник управління впровадження податкового комплаєнсу Департаменту економічного аналізу ДПС України;
- Лариса Донцова, заступник начальника управління — начальник відділу комунікації з громадськістю управління інформаційної політики Департаменту організації роботи Служби ДПС України;
- представники ГУ ДПС в регіонах.
від ВГО АППУ:
Віце — президент, Генеральний директор Людмила Герасименко, 2 начальники управлінь Генеральної дирекції, уповноважені особи 19 юридичних осіб — платників податків — членів Асоціації та 10 активних та ініціативних представників ВГО АППУ — Голови Рад, їх заступники Територіальних відділень ВГО АППУ в регіонах, зокрема у: Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Львівській, Полтавській, Тернопільській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях.
Захід відкрила Нонна Багмет, в.о. Директора Департаменту економічного аналізу ДПС України, яка виступила з вітальним словом до учасників заходу. У своїй промові Нонна Багмет наголосила: «Сьогоднішня зустріч присвячена одному з ключових напрямків реформування ДПС — реалізації експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі. Закон України за № 3813 вніс зміни до ПКУ, чітко визначив поняття «комплаєнс» – це система заходів та процедур, що здійснюються податковими органами з метою підвищення рівня добровільного виконання податкових та інших обовʼязків платниками податків, відповідно до вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, та зменшення ймовірності настання податкового ризику (комплаєнс-ризику)», — зазначила в.о. Директора Департаменту економічного аналізу ДПС України.
«Треба зауважити, що цей проєкт – складова реалізації Національної стратегії доходів до 2030 року та відбуватиметься відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 липня 2024 року за № 854 «Про реалізацію експериментального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі» протягом двох років. Документи, які прийняті для реалізації цього проєкту відповідають світовим практикам та рекомендаціям МВФ. Наше завдання – це здійснити аналіз, визначити найбільші ризики, зʼясувати їх причину та спрямувати роботу ДПС для досягнення максимального ефекту в умовах обмежених трудових ресурсів, забезпечити однаковий, справедливий і неупереджений підхід до всіх платників», — наголосила Нонна Багмет.
«Реалізація даного проєкту забезпечить систематизацію та впорядкування податкових органів з управління комплаєнс-ризиків, щоб ДПС сприймалася як прогнозована служба, яка діє єдиними стандартами, метою ж даного проєкту є впровадження в організацію та роботу ДПС міжнародних підходів до управління, що ґрунтуються на управлінні податковими комплаєнс-ризиками, адже податковий комплаєнс — це практика ЄС у податковій системі», — зауважила Нонна Багмет.
Нонна Багмет озвучила учасникам заходу основні документи проєкту: Національна стратегія доходів України (НДСУ) до 2030 року, Постанова КМУ за № 854 «Про реалізацію експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі України» та Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» від 18.06.2024 р. № 3813-IX та наголосила, що світова практика впровадження системи управління комплаєнс-ризиками потребувала десятиріччя, враховуючи відсутність воєнного стану, в ДПС існувала система управління ризиками, але вона була не достатньо систематизована, а заходи комплаєнс-ризиків будуть спрямовані на суб’єктів господарювання високого ступеня ризику», — зазначила Нонна Багмет.
Далі слово було надано представнику ВГО АППУ — Віце президенту, Генеральному директору, Людмилі Герасименко, яка привітавши учасників заходу, зокрема, зазначила: «Вивчаючи Постанову КМУ від 25 липня 2024 р. за № 854, перше, що спало мені на думку, це добре, що МФУ надав пропозицію КМУ щодо реалізації цього проєкту протягом двох років і КМУ погодився, бо такі нововведення наразі під час війни, в такий важкий для країни період, зовсім не на часі».
Людмила Герасименко акцентувала увагу присутніх, що Асоціація платників податків України наполягає, на тому, що: «Не можна ставити платників податків в не рівні умови, саме в такий важкий для країни час. Зважаючи на загальноправовий принцип добросовісності, відносини між контролюючими органами та платниками податків, мають базуватись на тому, що будь-який платник податків розглядається як такий, що сумлінно виконує свій податковий обов’язок. На мою думку, ми не знаємо, що буде з нами завтра, тому реалізація експериментального проєкту протягом 2-х років, це ще питання часу», — наголосила Людмила Герасименко.
Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ зауважила: «Не втомлююсь публічно під час Робочих онлайн зустрічей говорити податківцям: «Всі ми добре розуміємо, що перемогти в цій «клятій війні» без функціонування бізнесу просто неможливо. Навіть в умовах війни бізнес усвідомлює, що повинен працювати там, де це можливо, платити податки та давати країні ресурс для продовження оборони». Для нас це не гасла. Тому впевнена, що податкова, наразі, повинна сфокусувати свою увагу на ризикових платниках, а не на платниках податків, які сумлінно виконують свій податковий обов’язок, в межах своїх фінансових можливостей. Ми переконані, що переважна більшість платників податків працюють чесно і прозоро. І тільки незначна їх частина шукає хибні шляхи ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів)», — зауважила Людмила Герасименко.
Наприкінці свого виступу Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко переконливо попросила податківців не сприймати, як критику, все, що вона висловила, «а переглянути підходи до реалізації реформ, перш за все, змінити ідеологію, відійти від позиції, нібито податкова забезпечує надходження до бюджету, ні, це платники податків їх сплачують. Система податкового комплаєнсу повинна дати можливість зменшити ризики недотримання платниками вимог податкового законодавства, допомогти платникам уникнути найбільш поширених помилок. у майбутньому. Стимулювання добровільної сплати податків неможливе без зручного для платників податків процесу звітування, сплати податків, якісних послуг та ефективного адміністрування», — наголосила Людмила Герасименко.
Завершила свій виступ Людмила Герасименко словами великої Маргарет Тетчер: «Немає жодних державних коштів, є гроші платників податків».
Після виступу Людмили Герасименко начальник управління впровадження податкового комплаєнсу Департаменту економічного аналізу ДПС Юлія Осаволюк презентувала всім учасникам проєкт реалізації функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі. В презентації було представлено стратегічні цілі НСД, чотирирівневі структури управління податковими ризиками, а також, очікування від запровадження даної системи, заходи по впровадженню системи, три основні категорії заходів впливу в системі управління ризиками та прогнозовану поведінку платників податків після впровадження системи.
З презентаційного матеріалу можна було спостерігати чітко описаний Порядок реалізації експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі, який є методологічною основою та базовим документом для практичної реалізації зазначеної вище реформи. Дані запровадження системи управління податковими ризиками мають забезпечити системність та єдиний підхід до управління ризиками дотримання податкового законодавства в роботі органів ДПС.
Під час зустрічі було обговорено податкові ризики, зокрема за їх розподілом та презентовано основні новації:
- ризик реєстрації – випадок, коли особи, які зобов’язані стати на облік у податковому органі або зареєструватися платниками окремих податків, не перебувають на обліку в податковому органі або не зареєстровані платниками відповідних податків; ризик звітності – випадок, коли платники податків подають податкову звітність із запізненням або не подають її взагалі;
- ризик сплати – випадок, коли платники податків сплачують податки, збори, платежі із запізненням або сплачують у неповному обсязі, або не сплачують зовсім, що призводить до виникнення або накопичення податкового боргу;
- ризик декларування – випадок, коли податкові надходження зменшено або може бути зменшено внаслідок неправильного відображення даних у звітності (помилково або умисно).
На запитання Людмили Герасименко стосовно зміни структури в органах ДПС, покликаної створенням нового підрозділу, Нонна Багмет відповіла, що в структурі ДПС, в Департаменті економічного аналізу створено управління впровадження комплаєнсу, штатна чисельність якого налічує 22 одиниці, а відносно наповнення бюджету, Нонна Багмет зауважила, що надходження, які забезпечує ДПС та платники податків в порівнянні з мирним часом, зросли на 70%.
Робоча зустріч відбулася в форматі конструктивного діалогу, учасники заходу мали можливість поставити запитання представникам ДПС та отримати відповіді.