Віце-президент ВГО АППУ, Голова АО «Яр.Вал» Йосип Бучинський взяв участь у ІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Публічна влада в умовах режиму воєнного стану: виклики, рішення, європейський вектор»

10 квітня 2025 року  Віце-президент ВГО АППУ, Голова АО «Яр.Вал» Йосип Бучинський   взяв участь, в якості спікера ІІ Міжнародній науково-практичній  конференції «Публічна влада в умовах режиму воєнного стану: виклики, рішення, європейський вектор», яка відбулася на базі Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка в змішаному форматі (онлайн/офлайн).

У заході участь також взяли провідні науковці та деякі представники державних органів.

Віце-президент Асоціації платників податків України, Голова АО «Яр. Вал» Йосип Бучинський  на початку свого виступу з темою: «Кримінальне провадження – основний інструмент тиску на бізнес в Україні» зазначив: «Мені, як Віце-президенту Асоціації платників податків України та Голові Адвокатського об’єднання, які впродовж останніх 15 років щоденно опікується захистом суб’єктів господарювання від незаконних претензій контролюючих і правоохоронних органів, як Голові Комітету з безпеки ведення бізнесу Київської торгово-промислової палати, достеменно відомо, що основною проблемою в роботі бізнесу в Україні є тиск та втручання в роботу суб’єктів господарювання, платників податків за допомогою необґрунтованих відкритих кримінальних проваджень. Ця проблема наразі є, на мою думку, загальновідомою і бере свій початок із самого існуючого порядку відкриття кримінальних проваджень».

Далі  Йосип Бучинський  коротко процитував статтю 214 Кримінального процесуального кодексу України, яка регламентує умови і порядок внесення інформації до Єдиного реєстру досудових розслідувань та зауважив: «…Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення … зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань … …».

Наступним важливим моментом, на якому зупинився Віце-президент АППУ, Голова АО «Яр.Вал»  були статті Кримінального кодексу України, які  найчастіше використовуються правоохоронними органами для тиску на суб’єктів підприємницької діяльності та втручання в їх роботу:

  • стаття 191: Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем;
  • стаття 209: Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом;
  • стаття 2012: Ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів);
  • стаття 364: Зловживання владою або службовим становищем;
  • стаття 114-1: Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань;
  • стаття 111-1: Колабораційна діяльність;
  • стаття 111-2: Пособництво державі-агресору.

Далі Йосип Бучинський наголосив: «На жаль, на практиці є непоодинокі випадки, коли правоохоронці, з метою тиску на бізнес, часто і з корупційною вмотивованістю, фальсифікують матеріали кримінальних проваджень, які відкриті за цими статтями. За браком часу, я не можу привести приклади таких фальсифікацій кримінальних проваджень, яких навіть в полі зору і в роботі адвокатів нашого адвокатського об’єднання є достатньо».

Також Йосип Бучинський звернув увагу присутніх, що під час тиску на бізнес, в першу чергу, тиск з використанням необґрунтовано відкритих кримінальних проваджень, на його думку, необхідно:

  • змінити існуючий порядок відкриття кримінальних проваджень;
  • необхідно запроваджувати індивідуальну відповідальність – і матеріальну, і кримінальну, будь-кого, і, в першу чергу, правоохоронців, за умисне порушення прав юридичних та фізичних осіб в ході розслідування кримінальних проваджень;
  • категорично заборонити усім правоохоронним органам, крім Бюро економічної безпеки України, втручатись в роботу бізнесу під приводами нібито «отримання інформації»;
  • саме зараз на розгляді в Комітетах Верховної Ради України, в стадії підготовки до 2-го читання, знаходиться Законопроєкт за № 12439 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення гарантій захисту суб’єктів господарювання під час здійснення кримінального провадження». Цей Законопроєкт містить конкретні пропозиції змін до діючого Кримінального процесуального кодексу України, прийняття яких суттєво допоможе стороні захисту відстоювати порушені права суб’єктів господарювання та їх посадових осіб.

Йосип Бучинський прокоментував що пропонується Законопроєктом, і що позитивного це дасть:

  • суб’єктам господарювання, які зараз, у випадку відкриття стосовно них кримінального провадження, мають статус «третьої особи» в розумінні Кримінального процесуального кодексу України, що не дає їм майже ніяких можливостей і прав для захисту. Надавати їм статусу «сторони кримінального провадження» значно розширює можливості захисту бізнесу під час розслідування;
  • пропонується надавати статус «тимчасово вилученого майна» всього, що вилучається під час обшуку, що зобов’яже слідчого звертатись до слідчого судді спочатку з обґрунтуванням необхідності арешту вилученого майна, коштів, документів, а через деякий час за продовженням терміну такого арешту, оскільки арешт такого майна буде санкціонуватись слідчим суддею на певний термін.

За ініціативою та пропозицією Йосипа Бучинського було вирішено від імені учасників  ІІ Міжнародної науково-практичній  конференції «Публічна влада в умовах режиму воєнного стану: виклики, рішення, європейський вектор» звернутися до народних депутатів і керівництва Верховної Ради України з проханням прийняття в другому читанні та в цілому Законопроєкт за №12439 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення гарантій захисту суб’єктів господарювання під час здійснення кримінального провадження», з урахуванням пропозицій до нього  Асоціації платників податків України  та АО «Яр. Вал».

Конференція пройшла в форматі конструктивного діалогу.

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ