ПРЕЗИДЕНТ АСОЦІАЦІЇ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ УКРАЇНИ ГРІГОЛ КАТАМАДЗЕ ВЗЯВ УЧАСТЬ У ЗАСІДАННІ КРУГЛОГО СТОЛУ З ТЕМОЮ: «ЗДІЙСНЕННЯ ГОСПОДАРСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ: МЕЖА РЕАЛЬНОСТІ ТА ФІКТИВНОСТІ»

01 липня цього року відбулося засідання онлайн Круглого столу за темою: «Здійснення господарських операцій: межа реальності та фіктивності». Захід відбувся в форматі відео-конференції на платформі Програми ZOOM.
Організаторами засідання онлайн Круглого столу виступили дві громадські організації — Національна Асоціація адвокатів України у співпраці з Асоціацією адміністративних суддів.
Головними питаннями обговорення на засіданні онлайн Круглого столу були:
- критерії оцінки реальності господарських операцій під час вирішення податкових спорів;
- реальність та фіктивність: судові доктрини проти податкового законодавства;
- застосування концепції вини у податкових відносинах;
- особливості доказування реальності господарських операцій – стратегія і тактика захисту;
- критерії прийнятності касаційної скарги на судові рішення у податкових спорах щодо реальності господарських операцій;
- критика концепції превалювання економічної сутності операції над юридичною формою;
- проблема реальності та фіктивності господарських операцій на межі галузевого регулювання;
- фіскальна безпека суб’єктів підприємництва в умовах війни та повоєнному відновленні та інші.
Модераторами засідання онлайн Круглого столу виступили:
- Наталія Блажівська, д.ю.н., суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, Віце-Президентка Всеукраїнської Асоціації Адміністративних Суддів;
- Дмитро Юровський, заступник Голови Комітету з питань митного і податкового права НААУ, адвокат.
Модератори привітали всіх учасників заходу, зокрема Дмитро Юровський зауважив: «Сьогодні наш захід зібрав цвіт української юстиції, ми розглянемо не тільки податкові питання, а й питання господарського та адміністративного права».
Далі з вітальними словами до учасників заходу звернулися представники організаторів:
- Лідія Ізовітова, Голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України;
- Раїса Ханова, к.ю.н., Секретар судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, заслужений юрист України;
- Олександр Пасенюк, к. ю. н. Заслужений юрист України, суддя Конституційного суду України у відставці, Президент Всеукраїнської Асоціації Адміністративних Суддів.
Лідія Ізовітова в своєму вітальному слові привітала всіх учасників заходу та, зокрема сказала: «З великою приємністю, відзначу, що Національна асоціація адвокатів України, якій нещодавно виповнилося 10 років, вже об’єднує близько 70 тисяч адвокатів. Сьогоднішнім особливим гостем нашого заходу є добрий наш друг і давній мій знайомий, к. ю. н., Надзвичайний і Повноважний Посол, Президент Асоціації платників податків України, Грігол Шалвович Катамадзе, який сьогодні представляє підприємницьке коло і мені навіть страшно сказати скільки років ми з ним не бачились». Звертаючись до Грігола Катамадзе Лідія Ізовітова висловила бажання зустрітися з ним найближчим часом.
Далі, Лідія Ізовітова зауважила, що на сьогодні «білому» бізнесу вкрай складно вести свою господарську діяльність, адже є певний тиск з боку податкових органів, а це в свою чергу породжує факт виведення в тінь господарської діяльності суб’єктами господарювання. «Адже саме платники податків, які є представниками «білого» бізнесу, забезпечують надходження до бюджетів усіх рівнів, тим паче в такий складний період часу, як воєнний стан», — зауважила Голова Національної Асоціації адвокатів України, Лідія Ізовітова.
Спікерами I сесійної панелі засідання онлайн Круглого столу були:
Яків Воронін, Голова Комітету з питань митного і податкового права НААУ д. ю. н. адвокат з темою: «Реальність та фіктивність: судові доктрини проти податкового законодавства»;
Ігор Олендер, д.ю.н., суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з темою: «Застосування концепції вини у податкових відносинах»;
Алла Філатова, заступник голови Ради адвокатів Рівненської області адвокат з темою: «Особливості доказування реальності господарських операцій – стратегія і тактика захисту»;
Микола Гімон, к.ю.н., суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з темою: «Критерії прийнятності касаційної скарги на судові рішення у податкових спорах щодо реальності господарських операцій»,;
Ігор Колесников, секретар Ради адвокатів України адвокат з темою: «Критика концепції превалювання економічної сутності операції над юридичною формою».
II сесійну панель відкрили Микола Кучерявенко, д.ю.н., професор, 1й проректор Національного юридичного університету ім. Я. Мудрого та Сергій Брояков PhD Кафедри податкового права Національного юридичного університету ім. Я. Мудрого зі спільною доповіддю з темою: «Проблема реальності та фіктивності господарських операцій на межі галузевого регулювання».
Грігол Катамадзе, к.ю.н., Надзвичайний і Повноважний Посол, Президент ВГО «Асоціація платників податків України», віце-президент Асоціації платників податків Європи (Taxpayers Association of Europe) виступив з темою: «Фіскальна безпека суб’єктів підприємництва в умовах війни та повоєнному відновленні».

На початку свого виступу Президент Асоціація платників податків України подякував організаторам заходу за запрошення в якості спікера, зауважив, що тема заходу — неабияк важлива для існування бізнесу, зокрема, в умовах воєнного стану.
Також він довів учасникам заходу, що перебуває на своїй Батьківщині — грузинській землі, при цьому, зокрема, зазначив: «За останні п’ять років у Грузії я був кілька днів у 2021 році, а з початком російського вторгнення в Україну тільки зараз зміг приїхати. На це є дві важливі причини, через які я сьогодні, в цей важкий для України час, перебуваю тут: хочу донести правду про події, які відбуваються в Україні сьогодні саме в ті кола, де я маю можливість це зробити, а це представники органів грузинської влади, представники духовенства та інші. І друга причина, хочу поспілкуватися з колегами зі слідчої служби Міністерства фінансів Грузії з проблематики боротьби з економічними правопорушенням», — наголосив Грігол Катамадзе.
Грігол Катамадзе, зокрема, зазначив: «Не втомлююся публічно повторювати, економіка України потерпає від кривавої війни росії проти нашої держави. І весь цей час вітчизняний бізнес намагається триматися «на плаву», суб’єктам господарювання довелося, оговтавшись від шоку початку повномасштабного вторгнення, підлаштовуватися до нових суворих умов. Безліч бізнесів понесли великі збитки, особливо на початку війни, в цілому бізнес намагається вижити та продовжити роботу, попри всі старання рашистів зруйнувати нашу економіку.
«На моє глибоке переконання, перемогти у війні без функціонування бізнесу неможливо, адже сплата податків та наповнення бюджетів – це на сьогодні надважливо. Проте замість підтримки бізнесу ми бачимо тільки тиск на нього, а подеколи за найменшої підозри розглядають суб’єкта господарювання, як «злочинця». Виходячи з того, що я зазначив, настає момент дії верховенства права. Ніхто не може бути вище закону, всі рівні перед законом, ніхто не може бути покараний інакше, як у встановленому законом порядку і тільки за його порушення. Бізнес має працювати, а не боротись за свої права», — наголосив Грігол Катамадзе.
У своїй промові Президент АППУ Грігол Катамадзе відзначив, що питаннями фіскальної та фінансової безпеки Асоціація займається вже кілька років. В 2020 році провели серйозне дослідження фіскальної безпеки суб’єктів підприємництва з визначенням загроз та викликів.
Грігол Катамадзе зауважив, що фіскальна безпека суб’єктів підприємництва в умовах війни та повоєнного відновлення є однією з актуальних тем сьогодення.
Далі, він презентував учасникам заходу, як бізнес оцінив найбільші небезпеки у фіскальній сфері України, відповідно до проведеного соціологічного дослідження «Фінансова безпека суб’єктів підприємництва в умовах війни та повоєнного відновлення» у грудні 2022 — січні 2023 року командою експертів з Асоціації платників податків України та науковців з Кафедри фінансів економічного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, зазначивши, що в опитуванні взяли участь 225 учасників з майже всіх регіонів України. Результати анкетування стали основою для створення однойменної Монографії.
Президент Асоціації звернув увагу присутніх, що не дивлячись на вкрай важкі часи та складні умови ведення бізнесу в умовах воєнного стану, український бізнес продовжує працювати та розвиватися. Грігол Катамадзе привів статистику кількості суб’єктів господарювання, які з моменту повномасштабного вторгнення рф в Україну зареєстровані: 7800 суб’єктів підприємництва, з яких 1 020 — фізичні особи-підприємці, 6776 — юридичні особи. «Саме вони найбільше всього сьогодні потребують нашої всебічної підтримки», — наголосив Грігол Катамадзе.
Президент Асоціації платників податків довів до учасників заходу, які саме зовнішні загрози фінансовій безпеці суб’єктів підприємництва називають експерти: «насамперед, несприятливу політичну ситуацію в країні (18%) та кризові явища в економіці (17%). Далі вже йдуть високий рівень корупції та бюрократичні перепони для бізнесу (13%), високий рівень тіньової економіки (11%) і високий рівень інфляції (10%)», — зазначив Грігол Катамадзе.
«Основна внутрішня загроза фінансовій безпеці суб’єктів підприємництва — це ризик втрати фінансової стабільності (17%). Вагомий вплив чинить, на думку експертів, відсутність стратегічного планування (12%), дефіцит фінансових ресурсів (10%) та відтік людського капіталу (10%)», — довів учасникам заходу статистику внутрішніх загроз Грігол Катамадзе.
«Війну ще, на жаль, не завершено, тому суб’єкти підприємництва й надалі відчуватимуть її негативний вплив. Крім того, існують виклики, успадковані через вади української економіки мирного часу, на які також доведеться відповідати, відбудовуючи нову українську економіку, яка буде характеризуватися сталістю, європейською інтегрованістю й економічною незалежністю. Серед цих викликів я вважаю необхідно закцентувати увагу, зокрема, на надмірному фіскальному навантаженні на бізнес і населення (на рівні понад 45% ВВП), обмеженому доступу до кредитних і бюджетних ресурсів, особливо серед малого та середнього бізнесу, значному тиску на бізнес зі сторони правоохоронних органів та надмірному й застарілому регулюванні та обтяжливій процедурі отримання державних послуг бізнесом», — відзначив Спікер.
Далі, Президент Асоціації платників податків довів до присутніх кроки, які, на його думку, необхідно зробити, щоб розвиток бізнесу в Україні був ефективнішим, серед них зазначив:
— змістити фокус державного нагляду з пошуку порушень і застосування покарань на профілактику порушень та консультації;
— переглянути межі державного регулювання та скасувати регулювання й контроль там, де в ньому немає необхідності або де недержавний контроль буде більш ефективним;
— удосконалити методику нагляду над господарською діяльністю відповідно до практики, що застосовується в країнах ЄС;
— надавати підтримку новоствореним підприємствам, а також пільги тим, які функціонують у стратегічно важливих галузях економіки;
— прийняти оновлену редакцію Податкового кодексу України, який буде відповідати європейському зразку та який є розроблений частково за участю бізнес-спільноти;
— замінити податок на прибуток податком на виведений капітал.
«Аналізуючи результати проведеного дослідження, можна зробити висновок, що для розвитку бізнесу в країні та усунення всіх податкових перешкод, необхідна зміна державної політики в бік сприяння розвитку підприємництва, а всі напрацьовані проєкти законів доречно буде прийняти вже після закінчення війни»,- закликав Президент Асоціації платників Грігол Катамадзе.
Дозволю собі процитувати Міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу, з його відео-звернення: «Ми заклали міцний фундамент, дипломатично скажу, для того, щоб Україна зробила дуже важливий крок до членства в Європейському Союзі, і зробила його до кінця цього року». Тому, шановні колеги, на моє глибоке переконання, було б добре почати з прийняття нового Податкового кодексу європейського зразку, спрямованого на створення в Україні стабільної, гнучкої податкової системи, яка б швидко реагувала на зміни в суспільстві і економіці та забезпечувала ефективне функціонування економіки країни. Але, для цього треба зробити співпрацю між державою та платниками податків справді партнерською – з добровільною сплатою податків», — наголосив Грігол Катамадзе.
Далі, Президент Асоціації платників податків, процитував слова Міністра фінансів України, Сергія Марченка: «Сьогодні реалізація швидкого відновлення є ключовим пріоритетом Уряду України. Адже нам необхідно створити в країні умови, які переконають українців повернутись додому: безпека, соціальна інфраструктура, енергетика» та зауважив: «Якщо ми хочемо створити гарні умови для ведення бізнесу, щоб нам повірили українці, треба прийняти новий Податковий кодекс України і зазначити в Прикінцевих його Положеннях, що набере чинності після війни».
Підводячи підсумок своєї промови, Грігол Катамадзе зауважив, що фіскальна безпека це критичний фактор для будь-якої країни, яка стикається з викликами війни та післявоєнного відновлення. «Від фіскальної стійкості та безпеки бізнесу залежить економічна реабілітація, збереження робочих місць та побудова майбутнього, є невід’ємною складовою всієї системи безпеки суб’єкта господарювання, а також створення умов для розвитку підприємства та фундаментом для формування фінансової безпеки держави», — зазначив Президент Асоціації.
Наприкінці свого виступу Грігол Катамадзе, зокрема, додав: «У воєнний час компанії мають працювати пліч-о-пліч із державою для перемоги над ворогом, а держава повинна сприяти забезпеченню фінансової безпеки компаній і створювати для цього умови на всій території країни», — риторично відзначив Спікер.
Як згадує Грігол Катамадзе, на той час кандидат в Президенти України Володимир Зеленський, аби знищити негативну практику роботи правоохоронців, направлену на тиск бізнесу, пообіцяв створити якісно новий, єдиний орган, який буде займатись виключно економічними правопорушеннями.
«І треба зазначити, що Президент Володимир Зеленський свою обіцянку виконав: в 2021 році переконав депутатів з своєї політичної сили проголосувати за Закон про БЕБ та підписав його. Про те, через невеликий проміжок часу роботи БЕБ, була створена ТСК, а це вже говорить багато про що… », — відмітив Грігол Катамадзе.
Грігол Катамадзе наголосив: «Звісно я не можу вказувати що і як робити законодавцям, єдине, що я б хотів їм порадити – це, як найшвидше прийняти Законопроєкт за № 9080 про внесення змін до Закону про БЕБ, який вже півроку зареєстрований. Відповідно до цього Закону, який передбачає ризик-орієнтований підхід діяльності органу та провідну роль аналітичного продукту, БЕБ повинен опрацювати та затвердити цілий перелік нормативних документів. Вони повинні були це зробити протягом тривалого часу свого існування».
Не залишив без уваги Президент АППУ і подію пов’язану із прийняттям Законопроєкту за № 8401 від 31.01.2023 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», норми якого наберуть чинності вже з 01 серпня цього року. «Після довгих обговорень і втручань бізнес-спільноти, все таки були внесені деякі правки до даного Законопроєкту, але я побоююсь, щоб не було так, як з роботою СМКОР»,- наголосив Грігол Катамадзе.
Наприкінці свого виступу Президент Асоціації платників податків довів до учасників заходу, що в нього є бажання в найближчі півтора місяці провести засідання Круглого столу, який буде присвячений перезавантаженню БЕБ і запросив їх взяти участь.
Завершив Президент АППУ Грігол Катамадзе свою промову дякою Лідії Ізовітовій, Голові Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України за теплі слова, висловлені нею на початку заходу та наголосив, що по приїзді до Києва обов’язково ініціює з нею особисту зустріч. Всім учасникам заходу Грігол Катамадзе побажав спокою, Миру та якнайшвидшої Перемоги.
Також учасниками II сесійної панелі були:
Сергій Федоров, заступник Директора Департаменту правового забезпечення Державної податкової служби України з темою: «Особливості супроводження податкових спорів»;
Антон Монаєнко, д.ю.н., професор, заслужений юрист України, член Науково-консультативної ради Верховного Суду, НДІ правотворчості та науково-правових експертиз НАПрН України з темою: «Практика Суду ЄС та Верховного Суду щодо підтвердження реальності господарських операцій: порівняльний аспект»;
Віта Форсюк, к.ю.н., заступник керівника секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової і митної політики з темою: «Запровадження GAAR – перспективи та виклики».
Засідання онлайн Круглого столу відбулося конструктивно, учасники заходу змогли обмінятись своїми думками та представити свої напрацювання по напрямках своєї роботи з проблемних питань бізнесу та варіантів їх вирішення.
