Представниця ВГО «Асоціація платників податків України» взяла участь в Круглому столі «Комплаєнс і податково-митне регулювання: шлях до довіри та прозорості»

16 липня 2025 року  відбулось засідання Круглого столу «Комплаєнс і податково-митне регулювання: шлях до довіри та прозорості». Це спільний захід Всеукраїнської Мережі Доброчесності, Комплаєнсу (UNIC) та Ради Бізнес-омбудсмена (РБО).

Від  ВГО АППУ участь в заході взяла начальниця управління Генеральної дирекції ВГО АППУ  Вікторія Беспалова (онлайн).

Подія реалізувалась за фінансової підтримки Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI) — провідної антикорупційної програми в Україні, що фінансується Європейським Союзом, співфінансується та впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.

Захід став завершальною подією Місяця ділової доброчесності Integrity Growth: Криза як стимул для розвитку та зосередиться на практичних підходах до впровадження прозорих стандартів взаємодії між державою і бізнесом.

Ключовими питаннями для обговорення були:

  • Що таке доброчесність у податковій та митній сфері і чому вона має стати стандартом?
  • Які елементи доброчесності є важливими для довіри з боку контролюючих органів в податковій і митній сфері?
  • Чи заохочує доброчесність бізнесу держава?
  • Статус впровадження проєкту «Територія високого рівня податкової довіри» та його вплив на бізнес.
  • Авторизований економічний оператор. Статус впровадження та перспективи надання ширшому колу бізнесу.
  • Податкові перевірки: як забезпечити фокус на недоброчесних практиках.
  • Перспективи провадження дієвих доброчесних практик та ефективних комплаєнс політик в українському бізнес-середовищі, а також напрацювання дієвих механізмів взаємодії між державними органами та компаніями.

Спікерами заходу виступили:

Леся Карнаух, в.о. Голови Державної податкової служби України;

Владислав Суворов, заступник Голови Державної митної служби України;

Роман Ващук, бізнес-омбудсмен України.

До дискусії долучились представники органів UNIC та українського бізнесу, старші інспектори РБО.

Модерувала Круглий стіл Юлія Андрусів, заступниця бізнес-омбудсмена України.

У вступному слові Роман Ващук зазначив, що дискусія буде присвячена питанням, як розставити чітко орієнтири, за дотримання яких бізнес буде отримувати найвищі показники в своїй діяльності. Такі орієнтири, на його думку, можна визначити тільки  вході довірливого, відкритого діалогу бізнесу з податковими та митними органами.

Леся Карнаух в своїй промові зазначила, що основною причиною непорозумінь між бізнесом та податковою є те, що податкова вважає бізнес недоброчесним, а бізнес занадто вважає себе доброчесним. Податкова та бізнес є в певній мірі конкурентами, адже  податкова служба працює для поповнення бюджету держави, а підприємці – для власного прибутку. Однак, така конкуренція повинна бути прямою, прозорою, без конспірологічного фактору. На думку Лесі Карнаух, ключовим заданням податкової повинно бути максимально прозоре, чесне визначення суми податкового зобов’язання, а основою податкової свідомості платника податків  — сплатити в повному обсязі суму такого зобов’язання.

Владислав Суворов визначив для присутніх основні задачі, які наразі вирішує Митна служба для імплементації Митного кодексу до європейського законодавства, та, як наслідок, направлена на надання найвищого ступеню довіри з боку митників. Зокрема, заступник Голови Державної митної служби України зазначив про впровадження до статусу авторизованого економічного оператора суб’єктам ЗЕД, які відповідають певним критеріям надійності та безпеки у міжнародному ланцюгу постачання. Цей статус дозволяє підприємствам користуватися спрощеннями при митному оформленні товарів, що сприяє зменшенню витрат і часу на митні процедури. Аргументуючи ефективність даної процедури Владислав Суворов, зазначив, що на сьогодні 5% від обсягу всього експорту оформлюється автоматично, і завданням митниці є максимально підвищувати цей рівень. Також він додав, що наразі  митниця змінює свою філософію: переходить від тоталітарного контролю за товарами до контролю за процесом за процесами на підприємства. Держава надає можливість застосувати спрощення митних процедур, число яких становить більше  100. Це комплекс заходів, спрямованих на прискорення та полегшення митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон, шляхом зменшення кількості документів, спрощення формальностей та використання сучасних технологій. Метою таких заходів є зменшення витрат часу та коштів для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, а також підвищення ефективності роботи митних органів.

Стосовно проєкту  «Територія високого рівня податкової довіри» Леся Карнаух зазначила, що податкова долучена до реалізації проєкту шляхом формування переліку підприємств з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, до якого на сьогодні входить понад 7 тис. суб’єктів господарювання, але він не є стабільним. Також, очільниця ДПС Україна наголосила, що допоки норма щодо «Території високого рівня податкової довіри» закріплена в Податковому кодексу України, вона буде працювати, але потребує подальшого розвитку, щоб унеможливити будь-яку дискримінацію по відношенню до широкого кола платників податків, які не підходять за критеріями для включення до переліку підприємств з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Крім того, на її думку, діючі критерії не охоплюють всіх платників податків, проєктом  передбачається не достатньо мотивації та стимулу для доброчесної поведінки щодо сплати податків.

Серед іншого,  учасниками заходу обговорювались питання надання обмеженого відкритого доступу до інформаційних баз податкових даних, недоброчесних практик під час податкових перевірок, ризико-орієнтовного підходу до їх проведення та інші.

Захід пройшов у форматі конструктивного діалогу, всі учасники мали можливість висловити свою позицію по питаннях Програми Круглого столу.

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ