Керівники провідних бізнес-асоціацій провели чергову зустріч з постійною представницею МВФ в Україні пані Прішилою Тофано та фахівцями МВФ.

8 квітня 2025 року відбулась чергова зустріч команди Міжнародного Валютного Фонду в Україні та керівників провідних бізнес асоціацій, членів Української Ради Бізнесу.
На зустрічі представники Бізнес-спільноти розповіли про пріоритети бізнес-асоціацій у 2025 році, та мали змогу обмінятись думками з командою МВФ щодо змін, які сприятимуть відновленню економіки та покращенню бізнес-клімату в країні.
У фокусі обговорення були і актуальні для країни інституційні реформи. У 2024 році на законодавчому рівні були запроваджені важливі реформи БЕБ, ДМС, РП, які передбачають повне перезавантаження зазначених органів за участі міжнародних експертів. Трансформації за таким саме алгоритмом потребує і Державна податкова служба. Прозорість та підзвітність контролюючих органів є важливим аспектом у формуванні довіри бізнесу до державних інститутів. Змін потребують і підходи до оцінки ефективності роботи державних органів (ДПС, ДМС та БЕБ), з заміною на такі, що відповідають сучасним практикам та діяють у розвинутих країнах. Плани Уряду щодо запровадження критеріїв оцінки ефективності роботи Державної податкової та Митної служб шляхом аналізу податкових розривів “tax gap”, проведення електронних перевірок та впровадження ефективних антикорупційних заходів — залишаються нереалізованими. Народними депутатами України ініційовані законопроекти №12359 та 12360, якими впроваджуються якісні KPI для податкової та митної служб — провідні бізнес асоціації зазначили щодо важливості прийняття цих проектів якнайшвидше.
Обговорюючи роботу податкових органів торкнулись питань недоліків адміністрування податків, наявних податкових пільг (зокрема пільг на міжнародні посилки, які викривляють конкуренцію) та існуючих можливостей ухилення від сплати податків, що сприяють функціонуванню тіньової економіки.
Представники бізнесу зазначили, що запроваджені державою програми підтримки національного виробника, зокрема “Кешбек на українське” — викривлюють конкуренцію на ринку та дискримінують малий бізнес. Перегляд критеріїв програми та розширення їх на суб’єктів ССО, які використовують для розрахунків диджитальні інструменти — сприятимуть рівній конкуренції та детінізації.
Учасники дискусії, які представляли ІТ-галузь, також поділились баченням щодо демонополізації у сфері ІТ та надання можливості приватним суб’єктам можливості створення частини державних електронних сервісів, навели успішні приклади таких кейсів з міжнародного досвіду.
Окрему увагу приділили обговоренню запровадженню чітких трудових критеріїв для відділення фрілансерів/самозайнятих від найманих працівників. Функціонуюче трудове законодавство застаріле, і потребує змін з урахуванням специфіки роботи інноваційних галузей. Керівники бізнес-асоціацій підкреслили важливість збереження стабільності умов ведення бізнесу, навели аргументи щодо необхідності збереження поточної спрощеної системи оподаткування та перегляду розділу про спрощену систему в Національній стратегії доходів 2030, який на цей час передбачає збільшення дискреції та корупційні ризики.
Під час дискусії щодо змін до Кримінального Процесуального Кодексу що передбачають необмежені строки розгляду справ, представники бізнесу навели аргументи що застосування такого підходу вкрай негативно впливатиме на бізнес-клімат в країні. На думку бізнеса, потрібно застосовувати диференційований підхід, і залишити необмежені строки розгляду справ виключно для кримінальних справ за корупційні правопорушення, які розслідують НАБУ та ДБР. В той же час у провадженнях щодо суб’єктів господарювання — строки досудового розгляду справ мають бути чітко визначені та містити необхідні запобіжники для здійснення швидкого та неупередженого слідства.
За підсумками дискусії представники МВФ та представники бізнес асоціацій домовились про подальшу системну співпрацю та регулярні зустрічі щодо пріоритетних для економіки України питань.

