Представники ВГО АППУ взяли участь в засіданні робочої групи щодо доопрацювання критеріїв Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства

15 травня 2025 року представники ВГО АППУ взяли участь в засіданні робочої групи щодо доопрацювання критеріїв Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, яка відбулася в режимі відео-конференції:
Від керівництва ВГО АППУ: Віце –президент, Генеральний директор ВГО «Асоціація платників податків України» Людмила Герасименко;
Від ТВ ВГО АППУ Голови Рад у регіонах, зокрема:
Марта Волощук — Голова ТВ ВГО АППУ в Закарпатській обл.
Лілія Долінська — Голова ТВ ВГО АППУ в Львівській обл.
Олексій Малеванець — Голова ТВ ВГО АППУ в Луганській обл.
Галина Захарченко — Голова ТВ ВГО АППУ в Полтавській обл.
Огерук Михайло — Голова ТВ ВГО АППУ в Київській обл.
Іван Іскерський — Голова ТВ ВГО АППУ в Тернопільській обл.
Від Генеральної дирекції ВГО АППУ начальники управлінь, зокрема:
Леся Кашпур та Вікторія Беспалова.
Представники колективних членів Асоціації платників податків, зокрема:
Генеральний директор ПРАТ «ЗАПОРІЖСКЛОФЛЮС» Володимир Нетяга;
Генеральний директор ПРАТ «СКФ Україна» Богдан Волчок;
Директор ТОВ «ФЕНІКС ГРУП-ДП» Вікторія Бондарчук.
Участь в заході взяли 70 учасників, зокрема представники підприємств, громадських організацій та інші.
Від органів виконавчої влади:
Заступниця Міністра фінансів України – Світлана Воробей;
Представники Державної податкової служби.
Модератором заходу виступив особисто Голова податкового Комітету ВРУ — Данило Гетманцев.
Данило Гетманцев привітав учасників заходу та надав слово першою до виступу Віце – президенту, Генеральному директору ВГО АППУ — Людмилі Герасименко.
Свій виступ Людмила Герасименко розпочала з привітання колег зі святом – з Днем вишиванки. Побажала не забувати, хто ми, і чому важливо триматися разом. Зокрема, наголосила: «Нехай світло всередині буде сильніше за будь-яку темряву. Найшвидшої перемоги Україні та всім нам». Далі вона зауважила, що ще на початку обговорення Асоціація неодноразово доводили позицію стосовно проєкту Територія високого рівня податкової довіри, зокрема: саме визначення «платники податку з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» ніяк не узгоджується з принципом рівності всіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації, передбачено статтею 4.1.2. ПКУ. Виглядає некоректним застосування поняття «платник податку з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства», оскільки, зважаючи на загальноправовий принцип добросовісності, відносини, в даному випадку між контролюючими органами та платниками податків, мають базуватись на тому, що будь-який платник податків розглядається як такий, що сумлінно виконує свій податковий обов’язок. В нас в країні задекларована презумпція невинуватості. Тому, будь-який платник податків має вважатися сумлінним. За змістом же, йдеться лише про виділення деяких (за окремими критеріями) сумлінних платників податків для цілей застосування до них особливостей адміністрування податків та зборів, тоді як інша (причому, значна) частина також сумлінних платників податків позбавляється можливості застосування до них таких особливостей. Ми вважаємо, що не можна ставити платників податків в не рівні умови, саме в такий важкий для країни час», — наголосила Людмила Герасименко.
Далі вона зазначила: «Є перші результати. 01 квітня 2025 року оновився Перелік платників «Території високого рівня податкової довіри» станом на березень 2025 року. До Переліку включено 8 199 платників податків. З них 5 544, або 67,6 % були включені до Переліку станом на листопад 2024 року. Цими платниками за 2024 рік сплачено 164,89 млрд. гривень податків до зведеного бюджету, або біля 10 % від загального обсягу податкових платежів. Постає питання? Чи стала «Територія високого рівня податкової довіри» – одним із кроків до налагодження партнерських відносин між платниками податків та контролюючим органом, до формування податкової культури про цінність кожного добропорядного платника для держави та про важливість сплати податків у суспільстві? Все ж таки, забезпечено надходжень тільки 10% і 32% платника з першого Переліку виключені, це і є новий рівень співпраці між державою та бізнесом? Які взагалі результати сподівається отримати Податкова служба в довгостроковій перспективі?», — наголосила Людмила Герасименко.
Наприкінці своєї промови Віце-президент, Генеральний директор Асоціації зауважила, що Закон вже ніхто відміняти не буде і особливості встановлені ним на період дії воєнного стану в Україні й до 31 грудня року, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано та запропонувала для цілей застосування до платників особливостей адміністрування податків та зборів на період дії воєнного стану в Україні, щоб вагому роль в оцінюванні таких платників відігравали не абсолютні, а відносні показники ефективності їх роботи, як у Рейтингу Асоціації «Сумлінний платник податків», зокрема:
— динаміка збереження робочих місць на підприємстві: станом на 24.02.2022 року (на початок повномасштабного вторгнення рф на територію України) та станом на 01.2025 року;
— динаміка збереження середньомісячної заробітної плати по підприємству: станом на 24.02.2022 року (на початок повномасштабного вторгнення рф на територію України) та станом на 01.01.2025 року;
— благодійність: надання благодійної допомоги ВПО та на потреби ЗСУ, в будь-якому вигляді, що підтверджують відповідні документи.
«Такі критерії забезпечать соціальну справедливість, про яку було зазначено в Пояснювальній записці до Законопроєкту, покажуть правдиве та неупереджене ставлення до інших платників податків, які також сплачують податки, в межах своїх фінансових можливостей та надають країні ресурс для продовження оборони», — наголосила Віце-президент, Генеральний директор Асоціації платників податків Людмила Герасименко.
Під час заходу Голова податкового комітету ВРУ Данило Гетманцев зазначив, що даним Законопроєктом передбачено створення так званих запобіжників щодо уникнення випадків, коли бізнес має 340 гривень штрафу, але при цьому дотримується всіх критеріїв, які прописані для платників Території високого рівня податкової довіри.
Також Данило Гетманцев наголосив: «Багато в кого трохи хибне уявлення про даний Законопроєкт, але насправді ним не порушується принцип рівності платників, адже ці критерії – це частина ризик – орієнтованого підходу, який вже працює в системі ДПС», — зауважив Голова податкового Комітету.
Заступниця Міністра фінансів України Світлана Воробей прокоментувала пропозиції Дмитра Чекорського, керівника з питань оподаткування АТ «Райффайзен банк», представника Незалежної асоціації банків України, щодо недосконалого, на його думку, застосування критеріїв включення банківських установ до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, зазначивши, що сума сплати податків не може бути критерієм резидентства в «Клубі білого бізнесу», а надані пропозиції потребують більш детальних прорахунків.
Представниця Асоціації рітейлерів України Наталія Петрівська озвучила проблему з дотриманням критеріїв включення до Переліку, яка пов’язана з застосуванням штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності, зазначивши, що великі торговельні мережі, маючи значну кількість відділень, подають 200 -500 податкових звітів і тому, на її думку, поодинокі порушення термінів подання звітності не повинні враховуватись при включенні підприємства до Переліку. Світлана Воробей, у відповідь, зазначила: «Звіти – це основа прозорості. «Білий бізнес» – це той, хто працює краще ніж звичайний».
Від представників бізнес – спільноти надійшли деякі пропозиції щодо внесення змін до даного Закону, зокрема: «у разі наявності податкового порушення у платника, варто зробити «прив’язку до суми та розміру такого порушення, а не до факту його наявності».
Наприкінці заходу, Данило Гетманцев зазначив, що Територія високого рівня податкової довіри повинна стати масовим явищем і запропонував представникам Мінфіну та ДПС України опрацювати протягом двох тижнів пропозиції і провести ще раз таке обговорення для прийняття остаточної позиції стосовно змін до критеріїв Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.
Зустріч пройшла у форматі конструктивного діалогу, всі учасники мали можливість висловити свої позицію щодо критеріїв для платників Території високого рівня податкової довіри.
