Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко виступила Модератором онлайн Робочої зустрічі з представниками Державної митної служби України з усіх питань, які стосується митного контролю та митного оформлення товарів

26 лютого цього року Генеральною дирекцією ВГО «Асоціація платників податків України» було проведено спільну онлайн Робочу зустріч з представниками Державної митної служби України за темами, які є найбільш актуальними для платників податків з усіх питань, які стосується митного контролю та митного оформлення товарів.
Участь в заході взяли представники підприємств підприємств-членів Асоціації з 18 областей України, а саме: Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Луганської, Одеської, Полтавської, Тернопільської, Харківської, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей та міста Києва, а також Голови Рад, їх Заступники та представники ТВ ВГО АППУ у Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Житомирській, Львівській, Луганській, Полтавській, Хмельницькій, Черкаській, та Харківській областей.
Модератором заходу виступила Віце-президент, Генеральний директор Асоціації Людмила Герасименко.
На початку заходу Людмила Герасименко подякувала всім, хто знайшов можливість підключитись та брати участь в заході, не дивлячись на складні, об’єктивні обставини, які створює для нас ворог.
«Це є високою оцінкою нашої діяльності та мотивує продовжувати активно працювати, допомагати та інформаційно підтримувати членів Асоціації платників податків України, наперекір усім обставинам, прикладаючи максимум зусиль для захисту та відстоювання прав та законних інтересів платників податків – членів Асоціації», — наголосила Людмила Герасименко.
Далі Людмила Герасименко звертаючись до учасників спільного заходу зазначила, що формат онлайн Робочої зустрічі передбачає виключно проведення освітньо-просвітницького заходу, фахове обговорення з бізнесом проблемних питань, які стосуються надання роз’яснень фахівцями Державної митної служби України.
Перед виступами лекторів Людмила Герасименко звернулася назагал з такими словами: «Думаю, що ніхто мені не заперечить, що бізнесу доречно бути добре обізнаним, зокрема, зі своїми правами, аби бути готовим до дискусії з органами виконавчої влади та обгрунтовано відстоювати свою позицію. Для розуміння представників бізнесу, приведу деяку статистику, яка демонструє значну ефективність судового оскарження платниками, бо ще існує позиція деяких компаній, що краще згодитись із митницею і не оскаржувати рішення про коригування митної вартості, адже будь-які спори — безперспективні. Так, за даними Звіту стану розгляду судами справ за участі митниць Держмитслужби, який розміщений на офіційному сайт відомства, протягом січня — грудня 2024 року з 6 426 судових справ, які знаходились на розгляді митниць у судах всіх інстанцій, на користь позивачів вирішено 5 692 справи. Тобто статистика така: 88,6 % судових справ на користь бізнесу. Хочу зауважити, що 2024 рік — це не виняток, а тенденція, яка триває на протязі років. Ми спеціально проаналізували Звіти стану розгляду судами справ за участі митниць Держмитслужби за попередні роки: на користь позивачів вирішено 2023 році – 82%, в 2022 році — 78%, в 2021 році — 86% в 2020 році — 80 % справ. При чому, переважна частина це справи про оскарження саме рішень про коригування митної вартості товарів. Хотілося б дізнатися, які заходи вживаються до тих посадовців, хто відповідає за підготовку висновків про виявлені порушення, які потім повністю спростовуються в судових інстанціях? Це ж не просто скасували і все. Судові процеси передбачають і фінансові витрати за рахунок державних коштів, не говорячи про те, що юристи Держмитслужби, задіяні в процесі, отримують заробітну плату? А яких господарських та матеріальних втрат зазнали платники? І можна тільки уявити, скільки нервів «згоріло» у них, доказуючи свою правоту. Хтось повинен відповідати за свої дії!», — наголосила Людмила Герасименко і звернулася до представників Держмитслужби прокоментувати статистику митних спорів. На превеликий жаль, платники податків – учасники заходу не почули будь-яких коментарів стосовно промовистої статистики митних спорів.
Далі були виступи лекторів, фахівців Державної митної служби України, які забезпечили змістовне викладення матеріалу та надали вичерпні відповіді на запитання учасників заходу, а саме:
- Галочки Ганни — заступника начальника управління –начальника відділу організації провадження у справах про порушення митних правил управління боротьби з митними правопорушеннями Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил з темою виступу: «Види порушень митних правил та відповідальності за їх порушення».
- Теплого Андрія — заступника директора департаменту – начальника управління АЕО та застосування спрощень з темою виступу: «Впровадження інституту авторизованого економічного оператора/ авторизації надання спрощень з темою виступу: «Питання які виникають при оцінці відповідності та моніторингу відповідності критеріям та/або умовам надання авторизації» з наочною Презентацією.
- Очерета Андрія — заступника директора департаменту – начальника відділу методології митного оформлення та застосування митних режимів Департаменту організації виконання митних формальностей Держмитслужби з темою виступу: «Огляд основних змін у митному законодавстві: нові вимоги до митного оформлення та застосування митних режимів», «Експортне забезпечення окремих видів товарів».
Вичерпні відповіді на запитання учасників заходу також надали представники Державної митної служби України:
- Заколодяжний Віталій — начальник управління технічної підтримки якості, надійності системного програмного забезпечення та підтримки користувачів Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації;
- Сальніков Олег — заступник начальника відділу методології митного оформлення та застосування митних режимів Департаменту організації виконання митних формальностей Держмитслужби
- Мальнов Валерій – заступник директора Департаменту – начальник управління митних платежів та контролю застосування пільг Департаменту контролю та адміністрування митних платежів.
Окремо, слід відзначити Володимира Мокреньова – начальника управління контролю класифікації товарів Департаменту контролю та адміністрування митних платежів, який згідно узгодженої Програми заходу, повинен був висвітлити платникам податків тему: «Проблемні питання класифікації товарів згідно УКТ ЗЕД».
Перед очікуваним його виступом Модератор зазначила: «Дуже важливе питання, бо від правильності класифікації та кодування товарів, що переміщуються через митний кордон, від цих показників залежить правильність нарахування мита та митних зборів. І саме на митні органи покладено контроль за правильністю класифікації товарів і прийняття рішення про визначення коду товару».
На превеликий жаль, платники податків – учасники заходу не почули виступу Володимира Мокреньова, який був зовсім не підготовлений до заходу, як лектор.
Людмила Герасименко, запевнила платників податків – членів ВГО АППУ, які не отримали відповіді на свої запитання під час заходу, що їх питання будуть офіційно направлені керівництву Держмитслужби.
Звертаючись до колег — митників, Людмила Герасименко, зокрема, зазначила: «Не втомлююсь на всіх рівнях публічно говорити і Вам наразі також скажу: «Ми з Вами всі добре розуміємо, що сьогодні Україна переживає непрості, дуже важкі часи. І перемогти в цій «клятій війні» без функціонування бізнесу просто неможливо. Навіть в умовах війни бізнес усвідомлює, що повинен працювати там, де це можливо, платити податки та давати країні ресурс для продовження оборони і треба посилити їх підтримку, якщо хочете ще зберегти довіру бізнесу, який сьогодні, як ніколи її заслуговує. Не вдаючись до критики того, що вже сказано та написано про перезавантаження митниці, бо тільки і читаємо про корупцію та контрабанду, скажу наступне: якось прочитала і мені дуже сподобалося, адже, на мою думку, дуже правдиво: «Контрнаступ» на корупцію та контрабанду, де задіяні сотні мільярдів гривень, не менш важливий, ніж контрнаступ на фронті». Україна — єдина країна, яка гармонізує своє законодавство з законодавством ЄС, перебуваючи в стані війни. Але й сама війна стала поштовхом до змін, об’єднавши суспільство навколо спільної мети — створити кращу країну, в яку зможуть повернутися ті, хто служить на фронті. Маю надію, що так і буде», — наголосила Людмила Герасименко.
Модератор висловила свою вдячність фахівцям Генеральної дирекції Антоніні Якимчук, Лесі Кашпур та Вікторії Беспаловій за якісну, як завжди, підготовку та організацію заходу.
Наприкінці, Віце-президент, Генеральний ВГО АППУ Людмила Герасименко закликала всіх учасників заходу: «Зберегти сили та віру в майбутнє. Пам’ятаймо: війна обов’язково закінчиться, тож бережіть себе та свої близьких та рідних, адже ми всі потрібні нашій країні. Ми маємо усвідомити: так, зараз є складно, але ми вистоїмо. Мусимо вистояти! Світло обов’язково переможе темряву, а добро здолає зло! Україна обов‘язково переможе».