Податок на прибуток підприємств у 2025 році, основні новації
Згідно Закону України від 10.10.2024 року за №4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» платники податку, що здійснюють роздрібну торгівлю пальним, зобов’язані сплачувати авансові внески з податку на прибуток за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, що внесені до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця.
Авансові внески сплачуються щомісяця, не пізніше двадцятого числа поточного місяця, за кожне місце роздрібної торгівлі пальним у розмірі:
- 60 тис. грн. за кожне місце;
- 30 тис. грн. для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація виключно скрапленого газу;
- 45 тис. грн. для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація кількох видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15о у загальному обсязі реалізованого протягом попереднього місяця пального, становить 50 і більше відсотків. Сплачена протягом податкового періоду сума авансових внесків зменшує зобов’язання з податку на прибуток підприємств.
У разі, коли сума авансових внесків перевищує податкові зобов’язання з податку на прибуток, то сума такого перевищення не переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових періодів, вона не підлягає поверненню платнику та не може бути зарахована у сплату інших податків і зборів.
Разом з тим, даним Законом запроваджена базова ставка податку на прибуток у розмірі 25%:
- оподаткування прибутку фінансової установи (крім страховика); б) оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної фінансової установи (крім страховика);
- застосування положень пункту 57.1 для виплати дивідендів фінансовою установою (крім страховика).
Тобто, з 1 січня 2025 року ставка оподаткування фінансових установ (окрім страховиків) встановлена у розмірі 25%.
Варто наголосити, що у відповідності пункту 70 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідних положень» банки, за результатами звітного 2024 року та виплачені ними дивіденди, оподатковуються за ставкою 50%, а фінансовий результат до оподаткування за 2024 рік не зменшується на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих звітних років. Сума від’ємного значення об’єкта оподаткування, в тому числі отриманого у період з 01 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року зменшує фінансовий результат до оподаткування майбутніх податкових періодів, починаючи з 01 січня 2025 року.
Стосовно штрафних санкцій, то вони не будуть застосовуватися, у разі якщо платник податків не відобразив податкове зобов’язанння з податку на прибуток підприємства та виплату дивідендів за 2024 рік.
Також змінився порядок оподаткування пунктів обміну валюти та з 1 січня 2025 року відповідно п.141.13.2. ПКУ, авансовий внесок з податку на прибуток сплачується у розмірі:
- еквівалентному 600 євро згідно з офіційним курсом гривні НБУ на 01 число першого місяця календарного кварталу, в якому відбувається сплата авансового внеску, за кожен пункт обміну іноземної валюти у населеному пункті (крім Києва), чисельність якого перевищує 50 тис за даними статистики на 01 січня року, що передує поточному (діюча норма – три мінімальні заробітні плати або 21300 у 2024 році).
- для прикладу на території столиці, за один обмінний
пункт доведеться сплатити 700 євро;
- в еквівалентному 200 євро за кожен пункт обміну в населеному пункті, крім передбачених вище, або розташованих за межами населених пунктів (розмір однієї мінімальної заробітної плати станом на 01 січня році).
Разом з тим, пунктом 69 розділу ХХ «Перехідні положення» Закону України №3813-ІХ передбачено, що основні засоби у вигляді житлових будинків (окремих квартир, кімнат тощо) придбані або споруджені платником податку на прибуток під час воєнного стану вважати такими, що призначені для використання в господарській діяльності платника податку за умови, що такі об’єкти придбані або споруджені платником, у зв’язку з переміщенням підприємства або його працівників, які мають статус внутрішньо переміщених осіб, з метою забезпечення житлом працівників такого підприємства та членів їх сімей.
Леся Кашпур — к.н. держ. упр. Начальник управління методології та роз»яснення податкового законодавства Генеральної дирекції ВГО «Асоціація платників податків України»