Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко виступила Модератором онлайн Робочої зустрічі з представниками ГУ ДПС у Хмельницькій області

12 січня цього року в рамках запровадженої роботи Комунікаційних податкових платформ ГУ ДПС у регіонах та столиці, МУ ДПС по роботі з ВПП , відбулась онлайн Робоча зустріч за участю представників ВГО «Асоціація платників податків України», ГУ ДПС у Хмельницькій області та  представників підприємства – члена Асоціації ТОВ «Перша подільська енергетична компанія», яка була присвячена обговоренню проблемного питання підприємства- члена Асоціації ТОВ «ППЕК» стосовно зупинення реєстрації ПН в ЄРПН.

В онлайн Робочій  зустрічі взяли участь:

Від АППУ: Віце-президент, Генеральний директор Людмила Герасименко та начальник управління Генеральної дирекції ВГО АППУ відповідальна за напрямок роботи проблем членів Асоціації — Леся Кашпур;

Від ГУ ДПС у Хмельницькій області: Ірина Зленко — в.о. начальника ГУ ДПС у Хмельницькій області, Олександр Банашко-начальник управління      з       питань виявлення та опрацювання податкових ризиків, Наталiя Гриневич-начальник управління оподаткування юридичних осіб.

Від ТОВ «Перша подільська енергетична компанія»: Олександр Буханевич-Голова наглядової Ради, Ольга Ревизюк — головний бухгалтер та Олексій Лисюк — радник директора з питань бухобліку та оподаткування.

За допомогою роботи таких комунікаційних податкових платформ, представники інститутів громадянського суспільства та бізнес-асоціацій, мають змогу  більш оперативно та якісно комунікувати з податковими органами.

Модератором заходу виступила, як завжди, Віце-президент, Генеральний директор ВГО АППУ — Людмила Герасименко.

На початку свого виступу Людмила Герасименко привітала всіх з Новим 2024 роком, зокрема, зазначила: «Впевнена, 2024 рік стане для всіх нас Роком Перемоги» та зауважила: «З моменту запровадження роботи комунікаційних податкових платформ проведено вже 12 таких онлайн Робочих зустрічей. Всі заходи відбулися конструктивно в форматі діалогів, з розумінням податківцями проблем підприємств наших членів, бо вони всі це реальний сектор економіки. Не втомлююсь повторювати на всіх публічних заходах: «Всі ми добре розуміємо, що сьогодні Україна переживає непрості часи, період змін та важких випробувань. Перемогти у війні просто неможливо без функціонування бізнесу.. І я впевнена, що саме зараз настав час, коли контролюючі органи мають проявляти максимальну довіру до бізнесу», — наголосила Віце-президент, Генеральний директор Людмила Герасименко.

Далі Модератор заходу, Людмила Герасименко звернула увагу присутніх, що в результаті проведених  таких відкритих онлайн Робочих зустрічей,  питання підприємств — членів Асоціації були позитивно вирішені, звісно,  в межах чинного законодавства, адже Комунікаційна податкова платформа – це швидко, зручно та мобільно, задача ДПС – надати платникам дієві інструменти задля вирішення тих чи інших питань стосовно оподаткування, кожен кейс повинен деталізовано розглядатися профільними фахівцями. Фактично – це приклад дорожньої карти чи покрокові рекомендації та практичні поради. Ефективний діалог – це шлях для знаходження консенсусу. Асоціація завжди була і є прихильником діалогу з податковими органами. Маю надію, що сьогоднішня зустріч пройде в такому ж форматі», — резюмувала  Людмила Герасименко.

Далі, Модератор заходу перейшла конкретно до суті справи та зазначила про напрацювання фахівцями Генеральної дирекції інформації по підприємству ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» та наголосила: «ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» зареєстроване в 2019 році. З вересня 2023 року підприємство віднесено до  «ризикових» і  як Ви самі добре розумієте, діяльність повноцінно здійснювати не може, бо всі податкові накладні автоматично зупиняються. Основним видом економічної діяльності Товариства є КВЕД 20.14. — виробництво інших основних органічних хімічних речовин, зокрема: біоетанолу, ОКСОРу (оксигенату органічних рідин) та інших розчинників»,- відмітила Модератор заходу.

Також вона звернула увагу, що підприємство має в користуванні все необхідне обладнання для забезпечення повного циклу виробництва зазначеної продукції, а всі довідки за формою 20-ОПП подані до органів ДПС.

Звернула Людмила Герасименко податківців увагу і на те, що підприємство має Ліцензію на виробництво біоетанолу та зареєстровано відповідні технічні умови та включено до Переліку підприємств-виробників хімічної продукції, згідно Реєстру ДПС, яким регулюється використання денатурованого спирту, згідно Постанови КМУ 720. 

Наступним моментом, на якому зупинилася Людмила Герасименко стало питання основних показниках діяльності ТОВ «Перша подільська енергетична компанія», де вона привела напрацьовану інформацію, зауважуючи: «На підприємстві працює 83 працівники, середня зарплата становить біля 7,0 тисяч гривень. За Інформацією щодо показників середньої заробітної плати у відповідній галузі за регіонами, сформовані на основі показників за підсумками 2021 календарного року ДПС України середній рівень зарплати по КВЕД 20.14 склала  7 194,79 грн.

Модератор заходу Людмила Герасименко пояснила податківцям, причини, які можуть впливати на сплати податку на прибуток в незначному розмірі:

«По-перше, згідно інформації наданої нам платником, сам процес виробництва є енергомістким. Видатки на енергоресурси склали 274 310 857,11 грн., загальна сума відповідних витрат в 2023 році ще підлягає уточненню, оскільки витрати на енергоресурси частково проводяться шляхом компенсації, однак вже на даний момент (без урахування грудня 2023 року) вони склали 156 401 053,66 грн.

По-друге, діяльність підприємства, пов’язана з експортом продукції, якою є Біоетанол, що продається в Європі за цінами котирувань відповідних товарних бірж, що, в свою чергу впливає на доходи підприємства.

Ціна біоетанолу безпосередньо залежить від рівня цін на європейських товарних біржах. При будь-яких умовах, укладення договорів між контрагентами на поставку біоетанолу не відбуваються поза межами біржових цін. В той же час, якщо протягом березня-серпня 2022 року ціна складала 1 025 – 1 273 євро/т, то в листопаді 2023 року вона становила вже 685 Євро, майже вдвічі. Варто відзначити, що собівартість продукції при цьому ніяк не змінилась, а внутрішній ринок біоетанолу, попри його перспективність, відсутній.

По-третє, підприємство є одним з провідних експортерів біоетанолу, що є затребуваним на ринку країн ЄС та протягом 2021 — 2023 року загальний обсяг експорту в гривневому еквіваленті склав  2038567953,38 грн., з яких у якості валютної виручки повернуто 46 662 853,82 Євро. Продукція експортується до Бельгії, Естонії та Литви. І контракти на поставку здійснюються і надалі. Переконана, що це досить значний об’єм не лише в межах показників Хмельницької області, але й для України в цілому.

Тому, значних витрат підприємство несе ще й за рахунок від’ємних курсових різниць. Зокрема, в 2022 році сума таких витрат склала  25 431 216,00, а в 2023 – вже 62 643 200,21 грн.

Вчетверте, військова агресія зруйнувала відпрацьовані логістичні маршрути експорту біоетанолу, зокрема, через порти країн Балтії. Перш за все, це обумовлено відсутністю можливості перевезення залізничним транспортом, бо українська залізнична колія ширша європейської. Експортери, зокрема і ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» забезпечують наразі логістику переважно автотранспортом.

В свою чергу, безальтернативність використання автомобільного транспорту призводить до додаткових витрат, зокрема на митне оформлення та послуги брокерів для кожної конкретної машини. З огляду на майже в 5 разів менший об’єм перевезення в порівнянні з залізничною цистерною, призводить до значних додаткових втрат. Крім того, варто враховувати і швидкість доставки, що безпосередньо залежить від черг та блокування вантажівок на кордоні. Все це призвело до збільшення транспортних витрат в 2-3 рази.

Вп’яте,  скорочення сплати податків підприємство пояснює ще й фактом зупинки реєстрації податкових накладних, що є результатом віднесення підприємства до категорії «ризикових».

Хочу відзначити, що зазвичай контрагенти, особливо покупці, навідріз відмовляються продовжувати співпрацю та оплачувати наявну дебіторську заборгованість, оскільки підприємство позбавлене можливості вчасно зареєструвати їм податкові накладні.

Згідно інформації наданої платником нам, з моменту віднесення платника до категорії «ризикових» (з 14.09.2023) дебіторська заборгованість підприємства зросла на 104 234 124 грн. Постачальники, в свою чергу, через віднесення платника до категорії «ризикових», розривають взаємовідносини аби собі уникнути подібної участі. Саме блокування податкових накладних є об’єктивним фактором формування такої негативної динаміки», — зазначила Людмила Герасименко.

Також вона проінформувала податківців, що ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» наразі здійснюється підготовка річного балансу та за їх попередніми оцінками буде задекларована сума податку на прибуток до сплати складатиме орієнтовно 6,0 млн гривень.

Наприкінці своєї промови Модератор зазначила: «Сподіваюсь, що шановні колеги, ретельно вже розглянули Пояснення до Повідомлень, вивчили обставини і копії документів, які підтверджують достовірність  і реальність здійснених фінансово-господарських операцій ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» та висловила надію, що за результатами сьогоднішньої зустрічі Комісія приймете рішення щодо реєстрації тих податкових накладних, по яких подані Повідомлення з Поясненнями 05 січня цього року».

Наступним слово Модератор передала представнику підприємства — Олексію Лисюку — раднику директора з питань бухобліку та оподаткування, який, зокрема, зазначив: «Перш за все, звертаю вашу увагу що Товариство з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія» є інноваційним виробником на українському ринку, адже основна продукція – біоетанол, користується попитом на європейському ринку, попри фактичну відсутність збуту на українському ринку. Окремо звертаю увагу, що виробництву енергоресурсу відбувається виключно з відновлювальних джерел, а саме відходів сільськогосподарського виробництва», також він надав стисле обґрунтування причин ситуації щодо фінансово-господарської діяльності ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» та акцентував увагу податківців на видах продукції, що виробляються підприємством, зокрема, Олексій Лисюк наголосив: «Біоетанол є підакцизним товаром, однак ставка акцизного податку встановлена в розмірі 0 грн. Власне, така ж ставка застосовується і при використанні його для переробки, зокрема для виробництва оксигенату органічних рідин (ОКСОР) – що є додатковою товарною позицією підприємства».

Олексій Лисюк передав слово Олександру Буханевичу, який в свою чергу, звернув увагу податківців, що існують стратегічні перепони в діяльності підприємства. Стисло охарактеризував ситуацію з поставкою ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» продукції підприємству АТ «Укргазвидобування», зокрема, зазначив: «Сьогодні в них склалася критична ситуація щодо поставки розчинника гідрантів, який наше підприємство єдине може виробляти в Україні і для цього нами зареєстровані відповідні технічні умови. Якщо ми сьогодні не поставимо розчинник АТ «Укргазвидобування», то фактично державне підприємство на межі зупинення чи вже зупинено, і свою чергу, буде зупинений видобуток газу, в цей критичний момент для нашої країни,- зауважив Голова наглядової Ради Олександр Буханевич.

Наступною слово взяла Ірина Зленко — в.о. начальника ГУ ДПС у Хмельницькій області. На початку своєї промови Ірина Зленко зазначила: «Аналізуючи роботу ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» на основі даних інформації, що міститься в базах даних ДПС, можна сказати, що таких підприємств, які належать до групи компаній, на сьогодні не так вже й багато, а той обсяг якого досягнуто підприємствами групи компаній дає можливість присвоїти підприємству статус великого платника податків. На жаль, в різних регіонах вони перебувають на обліку в МУ ДПС по роботі з ВПП, але тим не менше хочу Вас, Олександре Миколайовичу, привітати Вас з цим  та побажати аби Ваше спілкування з представниками органів ДПС було позитивним».  Також вона наголосила, що в своїй роботі  Комісія ГУ ДПС у Хмельницькій області керується виключно нормативним законодавством та постановами КМУ, зокрема Порядком затвердженим Постановою за №1165. Відмітила Ірина Зленко, що представники податкових органів, зокрема ГУ ДПС у Хмельницькій області, постійно спілкуються з представниками групи компаній, зокрема і з представниками ТОВ «Перша подільська енергетична компанія», що є членом Асоціації та особисто з Олександром Миколайовичем Буханевичем —  Головою наглядової Ради. «І все що ми можемо зробити на своєму рівні, ми будемо робити максимально відкрито, керуючись діючим законодавством, з метою сприяння виведенню підприємства з категорій «ризикових».  Далі  в.о. начальника ГУ ДПС у Хмельницькій області Ірина Зленко звернула увагу представників сторін — учасників заходу, що реєстрація накладних по експортних  операціях ТОВ   «Перша подільська енергетична компанія» не блокується, так як це експортні операції.

Далі, представники ГУ ДПС у  Хмельницькій області: Ірина Зленко та Олександр Банашко проінформували учасників заходу щодо проблемних питань підприємства та надали ТОВ «ППЕК» детальний алгоритм дій з метою реєстрації податкових накладних в ЄРПН, по яких було 05 січня цього року подано Повідомлення з поясненням та підтверджуючими копіями документів до Комісії ГУ ДПС у  Хмельницькій області.

Модератор заходу, Людмила Герасименко, наприкінці онлайн Робочої зустрічі, зі своєї сторони, зазначила: «Впевнена, що настав час змінювати правила гри та зійти на шлях діалогу контролюючих органів з бізнесом, невідкладно всім разом треба зменшити «градус напруги», і не слід за найменшої підозри розглядати платника податків як «злочинця». Також вона висловила сподівання податківцям, що вони деталізовано розглянуть копії наданих ТОВ «ППЕК» документів та наддадуть платнику покрокові рекомендації та практичні поради.

Онлайн Робоча зустріч відбулася конструктивно в форматі діалогу.

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ