Президент ВГО АППУ Грігол Катамадзе взяв участь в Конференції «Інституційні зміни та відновлення людського капіталу — шлях до Відновлення України»
21 вересня 2023 року Президент АППУ, Надзвичайний і Повноважний Посол, Віце-президент АППЄ, член Наглядової Ради УРБ Грігол Катамадзе взяв участь в Конференції «Інституційні зміни та відновлення людського капіталу — шлях до Відновлення України».
Конференція була організована Українською Радою Бізнесу разом з Національною бізнес — коаліцією при партнерстві з CIPE-Ukraine та аналітичному партнерстві з Економічною експертною платформою.
В Конференції взяли участь:
Олена Шуляк — Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування;
Данило Гетманцев (онлайн) — Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики;
Галина Третьякова — Голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів;
Роман Ващук — Бізнес омбудсмен України та інші.
Модератором зустрічі виступив Олег Гетман — член Наглядової Ради УРБ, координатор експертних груп Економічної експертної платформи.
Представники бізнесу:
Грігол Катамадзе — Президент Асоціації платників податків України, член Наглядової Ради УРБ;
Михайло Непран — перший Віце-президент Торгово-промислової палати України, член УРБ;
Василь Воскобойник — керівник Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування
Анатолій Долинний — керівник Української федерації індустрії безпеки, член Наглядової Ради УРБ
Борис Емельдеш — Президент Всеукраїнської професійної асоціації підприємців та інші.
Від ВГО АППУ онлайн/офлайн участь взяли: Генеральний директор ВГО АППУ Людмила Герасименко та провідні фахівці Леся Кашпур, Вікторія Беспалова та Радник Президента ВГО АППУ – Давид Алханішвілі.
Під час проведення Конференції учасники заходу обговорили такі важливі для відновлення людського капіталу та відновлення країни питання:
1) Перезавантаження БЕБ, ДМС, ДПС — надважливі інституційні антикорупційні зміни.
2) Повернення платникам податків України презумпції невинуватості, європейський досвід та українська СЕА ПДВ з СМКОР
3) Вкрай загрозливою для відновлення бізнесу залишається ситуація з блокуванням податкових накладних. Напрацьовані важливі зміни вкотре гальмуються Міністерством фінансів. Пропонується обговорити загрозливі для економіки країни дії заступника Міністра фінансів та надати оцінку цим діям від народних депутатів та українського бізнесу
4) Найкраща у Європі українська спрощена система оподаткування. Навіщо ламати те, що працює і дає розвиток підприємництву?
5) Контрпродуктивні проєкти №9569 та №9570 щодо передачі функцій адміністрування ЄСВ до ПФУ — крок назад на шляху об’єднання ЄСВ та ПДФО разом з трансформацією ПФУ у департамент Мінсоцполітики
6) Відновлення людського капіталу України — запровадження інвестиційних та бізнес віз, радикальне спрощення міграційного законодавства, стимулювання зростання зарплат за рахунок зниження зарплатних податків, новий спецрежим для самозайнятих. Внесення змін та доповнень до міграційної політики. Розробка стратегії Уряду по трьом напрямкам: а) Повернення українців з-за кордону. б) Зменшення трудової міграції з України після закінчення військових дій. в) Створення умов для залучення кваліфікованих трудових мігрантів до України.
7) Стимулювання переробки ринковими методами — розширення та оновлення програми 5-7-9, гранти на переробку, ефективна робота ЕКА, проєкт №9015
8) Підвищення прозорості напрацювання Плану доходів 2030, публічні обговорення із бізнес об’єднаннями та аналітичними центрами
9) Уточнення статусу проєктів: масштабна дерегуляція (№8058), лібералізація ринкового нагляду (№5473д), спрощення КІК (№8137), лібералізація процедур по зміні призначення землі (№9627), створення прозорого механізму регулювання бізнесу в тимчасових спорудах та визначення операторів паркувальних майданчиків
10) Проведення парламентських слухань на тему: «Розвиток підприємництва в Україні та підтримка малого та мікробізнесу»
11) Надмірні штрафні санкції за дрібні порушення, які не призводять до зменшення сплати податків. Необхідно привести такі штрафні санкції до оптимального розміру.
12) Питання визначення резидентства в умовах постійної релокації, як фундаментальна основа для звітування запроваджених правил в країні. Створення прозорих правил для уникнення подвійного оподаткування та подвійного звітування пов’язаного з резиденством. Визначення чіткої процедури втрати резидентства, або його набуття, як варіант створення комісії з визначення або надання повноважень існуючим органам для визначення центру життєвих інтересів громадянина, що є нормальною світовою практикою.
Відкрив зустріч Модератор — Олег Гетман, питанням до Галини Третьякови: «Чи можна нарешті за півроку знайти голоси для того, щоб перезавантажити найбільш корупційні органи а саме ДПС, ДМС та БЕБ?»
Галина Третьякова відповіла: «Бізнес чекає на перезавантаження не тільки цих трьох органів, а й перезавантаження системи соціального страхування, тому що коли бізнес говорить, шо ЄСВ потрібно зменшувати, то це означає, шо потрібно зменшувати ті зобов’язання, які є сьогодні і сплачуються за рахунок системи соціального страхування. З другої сторони, зменшуючи витрати на утримування апарату соціального страхування. Після скасування фонду соціального страхування ми знайшли більше 4 мільярдів гривень, що витрачалися неефективно. Ми на підході до реформи фонду безробіття. Цей фонд утримує більше ніж 7000 осіб, на заробітну плату цього фонду витрачають майже 3 мільярди (без комунальних витрат). Ключ до зменшення ЄСВ лежить у тому, які зобов’язання є у виплатах людям і наскільки ефективно працює державна страхова система. Якщо ми не будемо дивитися на що ми витрачаємо кошти, то компенсаторів на зменшення ЄСВ в нас не буде».
Гріголом Катамадзе та Васильом Воскобойникок було висвітлені питання «Відновлення людського капіталу України — запровадження інвестиційних та бізнес віз, радикальне спрощення міграційного законодавства, стимулювання зростання зарплат коштом зниження зарплатних податків…».
Грігол Катамадзе, зокрема, висловився щодо цього питання: «Існує два головних аспекти, перший — це збереження трудового капіталу, який сьогодні залишився в Україні та другий — це його повернення до України. Перший та найбільш пріоритетний крок це податкові зміни. Якщо ми не створимо відповідні умови для того, щоб Україна стала більш привабливою як для тих, хто залишився, так і для тих, хто виїхав, то ми так і будемо кожен раз збиратися і нічого хорошого від цього не станеться. Декілька напрямків обговорювали разом з Головою податкового Комітету ВРУ, одним з них є зниження навантаження на фонд оплати праці. Незважаючи на військові умови, ми маємо це робити, потрібно приймати якнайшвидше відповідні закони, але з умовою, що вони запрацюють після Перемоги. Для людей це буде сигнал того, що можна провертатись, бо в порівнянні у нас умови будуть кращі. Нині, окрім податкового питання залишається не менш важливим судова реформа. Бо, побачивши справедливу роботу в європейських судах, зникає бажання в українців повертатися до країни, де справедливість відсутня. Ті, хто лишились в нашій країні, не побачивши змін також поїдуть, — резюмував Грігол Катамадзе і доповнив, що більш детально про це розповість пан Василь».
Василь Воскобойник продовжив обговорення теми словами: «Хотів би повністю підтримати пана Грігола Катамадзе стосовно судової справедливості. Також, хотів би сказати, що, які б закони не приймали народні депутати, в них має бути розуміння про їх майбутні результати. Законопроект за номером 9672, що відміняє відстрочку від військової служби здобувачам другої вищої освіти, що старше 30 років, був прийнятий, в першу чергу, керуючись тим, що минулого року кількість студентів збільшилось на 60 000 чоловік. Людина, що сподівалась правомірно отримати відстрочку від держави навчаючись, працюючи та сплачуючи податки, у цьому випадку зрозуміла, що зробила помилку, бо потрібно було дати «хабаря» та виїхати з країни. Збільшився попит на викладачів польської, чеської, німецької та англійської мови, бо батьки всіма шляхами будуть відправляти своїх дітей за кордон, і таким чином ми втратимо величезну кількість талановитої молоді», — наголосив Василь Воскобойник
В онлайн форматі Данило Гетманцев відповів на запитання Грігола Катамадзе щодо перезавантаження БЕБ, ДМС, ДПС «В цьому році планується проведення конкурсів на ДПС, ДМС ТА БЕБ за тими зразками, про які ми з Вами говорили, і в тому числі, за зареєстрованим Законопроектом 9080?»:
«Зі свого боку, я хотів би, щоб Ви знали, яка є основна перешкода у цьому процесі. Це позиція наших партнерів, які не підтвердили по сей день свою участь в комісіях, і це стосується всіх трьох органів. Якщо в питанні БЕБа ми вже наближаємося до певного компроміса, то відносно інших органів, нажаль такого немає. Тому, як тільки ми отримаємо погодження від наших партнерів, від міжнародників, на участь в комісіях, так само як це було в НАБУ, одразу ми в такому випадку будемо голосуємо за цей Законопроект. Якщо ми проголосуємо цей Законопроект без цього погодження, ми з Вами потрапимо в тупикову ситуацію, і все буде заблоковано назавжди. Вони не хочуть спускатися на цей рівень «мікроменеджменту», як вони вважають, але ми переконуємо їх, що саме БЕБ буде той орган, який буде слідкувати за використанням коштів на відбудову, які надаються європейцями та американцями, тому це найважливіший орган з усіх».
Зустріч відбулася конструктивно, в форматі діалогу, всі учасники заходу мали змогу висловити свою думку стосовно проблемних питань Порядку денного.