ПРЕЗИДЕНТ АППУ ГРІГОЛ КАТАМАДЗЕ ВЗЯВ ОСОБИСТУ УЧАСТЬ В САМІТІ «UKRAINIAN TAX REFORM AND ANTI-CORRUPTION SUMMIT»
23 березня цього року в КВЦ «Парковий», під патронатом Офісу Президента України, проводився Український саміт щодо податкової реформи та боротьби з корупцією «UKRAINIAN TAX REFORM AND ANTI-CORRUPTION SUMMIT».
Офіс Президента України спільно з народними депутатами України працює над проєктом податкової реформи. З метою Презентації суті запропонованих змін податкової реформи та обговорення успішного світового досвіду була проведена дана Конференція, яка об’єднала міжнародних експертів, представників бізнесу, державного та громадського секторів та найкращих світових спікерів з досвідом впровадження податкових реформ.
Конференція — один із ключових економічних заходів України у 2023 році.
Під час проведення Форуму було проведено 4 панельних дискусії за темами:
- Досвід успішних податкових реформ у світі: як це було;
- Податок на прибуток підприємств: кращі практики;
- Податок на додану вартість: ключові проблеми, корупція і шахрайство;
- Скасування зайвих дозволів та боротьба з корупцією.
Організаторами заходу виступили: Інститут Економічного Лідерства, Громадська Організація «Трибунал».
Спонсори Саміту: Організація «ATLAS Network», Агрохолдинг «KERNEL».
Партнери заходу: CEO CLUB UKRAINE, PR-агентство «MAINSTREAM», Юридична Компанія «ASA Group», Клуб Сильних Підприємців «Club 100», Бізнес-Спільнота «Board».
Медіа-Партнер — Діловий Новинний Портал Ліга.net.
З вітальними словами захід відкрили:
- Артур Лафер, американський економіст, професор економіки;
- Анна Б’єрде, Віце-президент Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії;
- Андрій Єрмак, керівник Офісу Президента України (вітання зачитав Олег Гавриш);
- Ростислав Шурма, заступник керівника Офісу Президента;
- Том Палмер, віце-президент Atlas Network;
- Том Сарджент, лауреат Нобелівської премії з економіки.
Артур Лафер, американський економіст, професор економіки у своєму виступі наголосив на важливості проведення податкової реформи та зауважив, що вона може змінити обсяги надходжень прибутків, їх склад, а також часові рамки їх надходжень в бюджет.
«Податки впливають на рівень корупції в країні, а реформа податкової системи має забезпечити розширення податкової бази, адже при збільшенні відсоткової ставки податків, фондовий ринок країни впаде. Тобто, ключовим елементом для податкової системи є найменша ставка в найширшу базу оподаткування і найменше джерело прибутку, яке оподатковується», — наголосив Артур Лафер.
Також він зауважив, що потрібно вибирати щось одне або податок на прибуток, або ПДВ і ситуацію в Україні потрібно змінювати на те, щоб валюта була стабільною і нормативно-правова база не створювала додаткові штучні перепони.
Приділив Артур Лафер достатньо уваги й такому явищу як торгівля, яка за його словами, має бути вільною. Ним було зроблено акцент і на створення нової податкової політики не через комітети, а щоб над її створенням працювала одна група, а комітети надавали вже потім свої висновки та бачення.
Наступною учасницею заходу, яка взяла вітальне слово стала Анна Б’єрде, Віце-президент Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії. Вона в своєму зверненні зауважила, що податкова реформа і адміністрування податків взаємопов’язані між собою, але їх цілі можуть дещо між собою конкурувати.
«Реформа податкової системи потребує значної мобілізації ресурсів і база оподаткування має бути якомога ширшою, адже завдяки податковій реформі в країну збільшиться потік інвестицій», — зазначила Анна Б’єрде.
Вона звернула увагу на те, що податкова реформа має служити перекриттю фіскальній прогалині, допомога із-за кордону гратиме вагому роль. Також Анна Б’єрде виділила основні принципи реформування економіки, а саме:
- Зменшення ставки ПДВ;
- Встановлення критеріїв для правового стимулювання податкових пільг, які мають знаходитися під постійним моніторингом;
- Впровадження антикорупційних заходів;
- Збільшення прозорості системи судочинства;
- Запровадження стабільності для приватного сектору.
Анна Б’єрде наголосила про підтримку України в реформах з боку Світового банку.
Далі, Олег Гавриш зачитав вітальне слово від керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака. В своєму зверненні керівник Офісу Президента України наголосив, що майбутнє розвитку України вимагатиме значної консолідації зусиль: залучення інвестицій, розроблення нової моделі оподаткування та проведення податкової реформи.
Нова податкова система, яка зараз перебуває в розробці, має бути напрацюванням моделі податкової системи не гіршої, аніж у сусідніх країнах та містити факт подолання корупції.
Наступним до слова був запрошений Ростислав Шурма, заступник керівника Офісу Президента України. Він наголосив: «Ключову роль у післявоєнній відбудові країни відіграватиме приватний сектор, тому нам потрібно докласти максимум зусиль для того, щоб створити сприятливі умови для залучення інвестицій, розвитку приватного сектору та створити здорову конкурентоспроможність для бізнесу. На сьогодні необхідно перезавантажити правоохоронну та судову системи, надати доступ бізнесу до фінансування, подолати корупцію та оптимізацію податків, та запровадити такі ставки оподаткування, щоб економіка вийшла з тіні», — зауважив Ростислав Шурма.
Далі, заступник керівника Офісу Президента України Ростислав Шурма привів приклад Болгарії, де ставка податку на прибуток становила 18%, а після проведення реформи вона становить 9%.
Наступним слово взяв Том Палмер, віце-президент Atlas Network. Він озвучив складну ситуацію в Україні, яка пов’язана з війною та зауважив: «Зараз вам усім, маючи на увазі український народ, потрібна перемога, виграти мир, забезпечити свою незламність, адже на кордоні з вами межує диктаторство. Вам необхідно створити нове суспільство, яке буде успішним та яке розквітатиме на верховенстві права».
Том Палмер згадав і про екс-очільника Міністерства економіки Грузії- Кахо Бендукідзе, який на саміті в 2014 році сказав: «Друк грошей не приведе до уникнення кризи. Після розпаду радянського союзу політичні лідери самі себе скомпрометували, не зробивши нічого аби відновитися від шкоди заподіяної радянським союзом».
Також Том Палмер наголосив, що Україна має стати дружньою для бізнесу, але, як правило всі податкові реформи супроводжуються супротивом, адже корупція — це є «stop» для реформ і знову, згадавши слова Кахо Бендукідзе, він привів приклад з розміщенням білбордів, на яких була соціальна антикорупційна реклама та наголосив, що саме органи, які розміщують таку рекламу мають високий вміст корупції.
Резюмуючи свій виступ, Том Палмер закликав провести реформу саме таким чином, щоб точки дотику між бізнесом та Урядом були зменшені до мінімуму.
Перед початком Першої панелі «Досвід успішних податкових реформ у світі: як це було» слово надали Томасу Сардженту, американському економісту, лауреату Нобелівської премії з економіки за 2011 рік, професору економіки в Нью-Йоркському університеті, який сказав: «Важко створити добре продуману модель податкової системи, яка мала б стабільні правила та прозоре стягнення податків і таку податкову систему, яка б сприяла розвитку бізнесу, а не була перепоною. Одним із способів створення такої системи – це вивчити досвід різних країн». Томас Сарджент зауважив, що важко політично реформувати податкову систему доброчесним людям та закликав подивитися в історію, вивчивши слова великого економіста Мілтона Фрідмана: «Уряди вирішують великі проблеми, лише тоді, коли є криза». Далі, він привів приклад США, Великої Британії, які мали великі фінансові реформи, і ці реформи проводилися внаслідок великих політичних криз, революцій або війн. «Якщо взяти Велику Британію, то вона мала свій шлях економічної еволюції після славної революції 1688 року і мала масштабну реорганізацію фіскальної та грошово-кредитної сфери, після якої власники облігацій могли довіряти британському уряду, а податки були стабільними. Британія мала 20 років поспіль військові втрати і саме тоді була закладена фіскальна домовленість, але на сьогодні є успішною країною»,- наголосив Томас Сарджент.
Після вітальних слів було розпочато Першу панель заходу: «Досвід успішних податкових реформ у світі: як це було», Модератором якої став Том Палмер, американський лібертаріанський письменник і теоретик.
Спікерами першої панелі були:
- Красен Станчев, болгарський експерту, Institute for Market Econimics;
- Ростислав Шурма, заступник керівника Офісу Президента України;
- Мар’ян Заблоцький, член податкового комітету ВРУ;
- Реміґіюс Шимашюс,литовський правознавець та економіст, екс-міністр юстиції Литви, мер Вільнюса.
Першим слово Модератор надав Красену Станчеву, болгарському експерту, Institute for Market Econimics. У своїй промові він звернув увагу, що всі світові податкові реформи відбуваються саме через війни, привів приклад Плану Маршалла часів після другої світової війни, за яким відбудовувалася Європа в післявоєнний період та зауважив, що в післявоєнний період спочатку варто очікувати накопичення зовнішніх боргів і по його підрахунках вони будуть перевищувати ВВП країни втричі.
Наступним слово взяв Ростислав Шурма, заступник керівника Офісу Президента України. Він зауважив, що потрібно створити таку систему оподаткування, яка б забезпечувала прозорість самої себе. Далі, він привів приклад Ірландії, яка також мала досвід проведення податкової реформи, внаслідок якої ставка корпоративного податку з 15% знизилася до 12,5%, а надходження до бюджету за декілька років зросли на 45%. Згадав Ростислав Шурма і про досвід Кіпру, коли ставка податку на прибуток становила 13% , а після війни та проведення податкової реформи вона становить 10%, що призвело до економічного зростання країни.
Мар’ян Заблоцький, член податкового комітету ВРУ був наступним спікером, який зазначив: «Причина організації форуму — це комунікація із закордонними партнерами. Історія показує, що податкові реформи мають бути спрямовані на свободу. В світі понад 500 організацій, більшість з яких займаються податковими реформами. Як показує історія, коли закінчується трагедія, грошей в країну дають менше, аніж розраховуємо. На сьогодні Україна має понад 300 міжнародних програм на суму понад 3 млрд. доларів і більшість цих грошей витрачається в країнах, які ж самі надають ці кошти». Мар’ян Заблоцький прокоментував План Маршалла, який дійсно зробив багато для відбудови Європи, але він на той момент складав тільки 3% ВВП після другої світової війни. «Тому при відбудові нашої країни після війни ми маємо покладатися на власні ресурси і власні сили, а та система, яка на сьогодні діє в Україні, вона не влаштовує нікого і її потрібно змінювати», -наголосив Мар’ян Заблоцький.
Не залишив без уваги Мар’ян Заблоцький і факт корупції в податкових органах та те, що середня зарплата там становить значно нижче, аніж в країні по економіці в цілому, тому він закликав вжити максимум зусиль аби українська економіка була конкурентоздатною.
Реміґіюс Шимашюс, литовський правознавець та економіст, екс-міністр юстиції Литви, мер Вільнюса порадив українським економістам шукати великих можливостей, копіювати успіхи великих країн та привів приклади країн таких як Іспанія, Польща та Швеція, де податкова реформа призвела до зростання середньої заробітної плати та де їх ВВП на душу населення вище, аніж в Італії і це має означати, що ці країни в найближчому часі стануть заможнішими за Італію. Тому після перемоги потрібно забезпечити процвітання своєї країни. Далі, Реміґіюс Шимашюс зазначив, що іноземний бізнес не може інвестувати в Україну з причини значно зависоких ставок податків, які є сьогодні та рівня корупції.
Модератором Другої дискусійної панелі на тему: «Податок на прибуток підприємств: кращі практики» виступив також Том Палмер.
Учасниками дискусії були:
Джозеф Бішоп-Хенчман, виконавчий віце-президент, National Taxpayers Union Foundation, США;
Скотт Ходж, почесний президент Tax Foundation, США;
Стівен Брайен, директор з питань політики, Legatum Institute, Великобританія.
Обговоренню на прикладі США, Великобританії та країн Європейського союзу підлягали питання реформування в Україні податкової системи, яка б була приваблива, як для вітчизняних платників податків, так і іноземних інвесторів. Скотт Ходж та Стівен Брайен на прикладі США, де податкова система є занадто складною і «дорогою» та Естонії, де комплаенс податків є швидким та простим, зазначили про необхідність автоматизації, діджиталізації, стандартизації податкової системи України, що також, з одного боку, приведете до зменшення податків, а з іншого, до зниження корупції. Також в дискусії йшлося про те, що податок на прибуток та податок на доходи фізичних осіб є найбільш шкідливими для економічного зростання та діють стримуючим фактором для інвестицій. Тому, багато країн переходить до більш мобільних форм оподаткування. В контексті України Стівен Брайен акцентував увагу учасників заходу на побудові такої нейтральної податкової системи, яка б мінімізувала оподаткування інвестицій на побудові правової структури, яка б стимулювала зростання інвестицій не тільки міжнародних, а й внутрішніх. Спікер зазначив, що найбільш успішні трансформації — це 90% внутрішнього капіталу. Тобто, за його словами, завдання Уряду полягає в створенні цікавих умов для підприємців, серед яких простота створення компанії, прозорість сплати податків, доступ до капіталу тощо. Модератор Том Палмер, в свою чергу, зазначив, що фактору оптимізації податкового навантаження можна позбутись, якщо встановити офіційну ставку податку, яку буде вигідно сплачувати. «Хороша податкова політика — це коли людина бачить, що вона платить та що необхідно вкладати в економіку», — в свою чергу зазначив Джозеф Бішоп-Хенчман.
В ході дискусії свої коментарі з тематики панелі надав член Ради ВГО АППУ, д.е.н, професор кафедри фінансів Київського національного університету імені Тараса Шевченка Захарій Варналій. Зокрема, він підтримав слова Ростислава Шурми — заступника керівника Офісу Президента щодо необхідності комплексного та системного проведення реформ в бюджетній, податковій, інвестиційній сферах та зазначив, що візією та метою українців є саме економічне зростання країни, про яке йшлося в дискусії. При цьому, найголовнішим пріоритетом є верховенство права, якого, нажаль, наразі немає. Також він зазначив про існуючий сьогодні високій рівень недовіри до влади, аргументуючи тим, що за експертними оцінками, населення має «на руках» (не на банківських рахунках) близько 120 млдр. дол. США і щороку близько 10 млдр. доларів йде в офшори, що також свідчить про відсутність сприятливого податкового середовища. Окремо, Захарій Варналій зазначив про необхідність підвищення фінансово-економічної культури, особливо тих, хто сплачує і тих, хто стягує податки. Захарій Варналій закінчив промову словами з вірша Тараса Шевченка в своїй інтерпретації: «Я хотів би, щоб на нашу українську землю спустився не тільки Апостол науки, а й Апостол правди і справедливості, в тому числі податкової», — додав він.
Модератором Третьої дискусійної панелі на тему: «ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ: КЛЮЧОВІ ПРОБЛЕМИ, КОРУПЦІЯ ТА ШАХРАЙСТВО» виступив Мар’ян Заблоцький — член податкового комітету ВРУ.
Учасниками дискусії були:
Катерина Глазкова — Спілка українських підприємців;
Ярослав Романчук — Інститут економічного лідерства;
Іван Слободяник — виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад;
Ігор Млечко — керуючий партнер юридичної компанії ASA Grou.,
Учасники дискусійної панелі обговорили проблемні питання, зокрема Мар’ян Заблоцький торкнувся наступного питання, стосовно: ПДВ, блокування податкових накладних, появи цілої «галузі» людей, які займаються питаннями того, як «оминути» оподаткування — т.з. «скрутки». Схема забезпечує повернення ПДВ за товар, з якого не сплачені податки.
Катерина Глазкова вказала на деструктивний факт роботи зі скаргами на суцільне блокування податкових накладних, що віднімає багато часу і зусиль. Наголосила на тому, що система влаштована так, що заздалегідь підприємець винуватий, і таку тенденцію треба змінювати, система має бути прозорою і зрозумілою, із регулярними публікаціями від державних установ (податкових), офіційної статистики. Мають бути: прозорість, партнерські стосунки із державою, і спільна відповідальність. Промовець нагадала, що ДПС України, в більшості випадків, не виконує або дуже довго тягне із виконанням рішень судів на користь платників.
Ігор Млечко звернув увагу на більш практичне питання стосовно критеріїв вибору блокування системою СМКОР: чи вони є «ручними» чи автоматичними, для нього, як для кваліфікованого юриста це не є зрозумілим. За його словами, більшість судових рішень по статистиці за 2022 були на користь платників податків (Єдиний державний реєстр судових рішень — 98%), а середній час розгляду справи: 2 роки і 2 місяці. І це є тотальним блокуванням бізнесу. Рішення ДПС, які оскаржуються в судах в тотальній більшості є незаконними, але на відновлення свого права у платників уходять роки, і далеко не весь бізнес має можливість відновити це (своє) право.
Було наголошено, що дуже часто маніпуляції з ПДВ, пов’язані із аграрним сектором (90% на кінці кожної «скрутки» — зерно). Відмивання грошей відбувається через експорт зерна. Мар’ян Заблоцький наголосив на прогресі, що відбувся у галузі оподаткування агрокомплексу і, що загалом махінації у своїй більшості припинились.
Іван Слободяник охарактеризував ситуацію із оподаткуванням як катастрофічну. Що треба звернути увагу на адміністрування ПДВ, і припинити «податковий терор». Наголосив на тому, що блокування податкової накладної є «паралічем підприємства». Наслідком такої політики є перехід продукції (і економіки) «в тінь», дискредитація державних інституцій. Він наголосив на необхідності реформи.
Ярослав Романчук звернувся до учасників панелі англійською. Він наголосив на тому, що до порад від міжнародних партнерів (таких як: RAND Corporation, NATO України треба дослуховуватись), але спиратися у загальному підсумку на власний 30-річний досвід незалежності. Наголосив на неправильності чинної фіскальної політики, і що в нинішніх українських реаліях 20% ПДВ – це корупція, і низькі темпи зростання. Ефективне ПДВ на його думку приблизно 10%, як показує досвід ЕС. Було заявлено, що система оподаткування повинна бути вибудована таким чином, щоб стимулювати зростання, треба повністю провести її «ремонт». Він вказав на те, шо «ручне» управління вбиває суспільство і оборонну систему і на необхідність дотримання принципу верховенства права.
Катерина Глазкова вказала на факт того, що не існує універсальних рецептів і простих рішень і, що чи Податок з обігу (англ. Turnover tax) краще ніж ПДВ — це дискусійне питання, але він є простішим в адмініструванні. Вона наголосила на тому, що критично необхідно змінювати систему адміністрування.
Ярослав Романчук зауважив, що на його думку, ефективна ставка ПДВ — 7% (як в Швейцарії) або податок з роздрібної торгівлі і акцизи; ідеальною би була єдина ставка податку (щоб не було стимулу залишатися «в тіні»). Він наголосив на тому, що треба скористатися грузинським досвідом і спростити систему оподаткування. і що за філософією Артура Лаффера податки мають бути низькими.
Іван Слободяник заявив, що ідеальним варіантом була б відсутність ПДВ і один податок з обороту; і що не буде реформи, якщо не буде наведено порядок із корупцією в податковій сфері.
Мар’ян Заблоцький наголосив на новому соціальному договорі, як основі для позитивних змін і зрушень в Україні. І що, зокрема, блокування податкових накладних — українська специфіка (негативна).
Катерина Глазкова ще раз зауважила, що треба змінити ставлення, коли бізнес апріорі винуватий; має бути відповідальність і співробітників ДПС за неправове переслідування підприємці (паритетна відповідальність). Що наразі ситуація така, що відбивається той, хто платить, і працює «в білу».
Іван Слободяник виступив за: спрощення, лібералізацію і відповідальність; відповідальність не тільки для тих, хто сплачує податки, а й для тих, хто їх адмініструє. І, що необхідно зробити законною реальну ставку податку, яка збирається, що збільшить надходження до бюджету.
Ігор Млечко зазначив, що потрібна відбутись детінізація, і надана можливість бізнесу працювати в білу, і сплачувати стільки, скільки вони реалістично спроможні.
Ярослав Романчук запропонував спрощення системи оподаткування, низьку ставку ПДВ, довіру, чесний діалог з українським народом, зосередження на малому і середньому бізнесу, і скорочення кількості посадовців.
Модератором четвертої дискусійної панелі на тему: «Скасування зайвих дозволів та боротьба з корупцією» виступив Олег Гавриш, Головний консультант кабінету Керівника Офісу Президента України.
Учасниками дискусії були:
— Дмитро Наталуха, Голова Комітету з питань економічного розвитку;
— Андрій Длігач, співзасновник Центру економічного відновлення;
— Михайло Лавровський, директор Інституту економічного лідерства;
— Андрій Стельмащук, Керуючий партнер, «Василь Кісіль і Партнери».
Першим слово взяв Дмитро Наталуха, Голова Комітету з питань економічного розвитку. У своєму виступі він зауважив: «Корупція – це явище, яке є досить поширеним в Україні і пов’язане з тим, що Україна до 90-х років по суті не мала власної влади. Влада була нав’язана зверху та задавала правила поведінки народу. І для того, щоб «вижити», народ був змушений користуватися таким явищем, як корупція, тому, що влада не була зацікавлена в тому, щоб допомогти населенню. Війна все змінила: кількість звільнень з посад, посадок та підозр на сьогодні значно більша, в порівнянні з минулим роком. Але, на жаль, на сьогодні ще залишилися люди, які є «відірваними» від воєнної реальності сьогодення. Армія утримується за рахунок сплати податків, а платники податків — це повноцінні учасники економічних відносин в Україні», — наголосив Дмитро Наталуха.
Він зазначив про два основні фактори, які мотивують захід сьогодні нам допомагати, зокрема:
— Емоція, яка після закінчення війни зникне;
— Мотивація, яка також перестане працювати.
Тому реформу податкової системи потрібно робити привабливою і конкурентоспроможною з сусідніми країнами, з яких ми беремо приклад.
Наступний спікер Андрій Длігач, співзасновник Центру економічного відновлення також надав своє бачення щодо запровадження податкової реформи в Україні та зауважив: «нам потрібно аналізувати та бачити за рахунок чого саме успішні країни здійснили свій економічний прорив. В основі їх прориву лежать такі складові:
— Економічні свободи та проведення ліберальних реформ, бо на сьогодні 12% ВВП країни мігрувало за кордон і значна частина саме до сусідньої Польщі;
— В основі полягає приватна власність і тут є позитивом те, що Закон України «Про ринок сільськогосподарських земель» підписано;
— Національна економічна стратегія, яка полягає в інноваційному розвитку людського капіталу».
Також Андрій Длігач прокоментував реформу «10х10х10» та зазначив її переваги, зокрема економічний прорив після її впровадження.
Андрій Стельмащук, Керуючий партнер, «Василь Кісіль і Партнери» став наступним спікером 4-ї платформи та звернув увагу учасників, зокрема: «Корупція полягає в отриманні певних благ, використовуючи саме готівку і питання корупції – це питання правоохоронної та судової системи. І постає логічне питання: «Де ж саме береться готівка?». А готівка сьогодні є легалізована в «наших українських офшорних зонах», якими на сьогодні являються ФОПи», — наголосив Андрій Стельмащук.
Також Андрій Стельмащук зупинився на питанні функцій органів ДПС України і зазначив, що сервісну функцію ДПС потрібно втілювати в реальність, бо ефективна робота ДПС вимірюється не кількістю актів та рішень, а їх відсутністю.
Михайло Лавровський, директор Інституту економічного лідерства, у своєму короткому виступі наголосив про важливість проведення податкової реформи, яка саме відображає стан нашої країни після перемоги та полягає в збільшенні економічної свободи. Він також згадав слова екс-очільника Міністерства економіки Грузії — Кахо Бендукідзе: «Якщо Ви хочете догнати Польщу, то Вам потрібно бігти швидше за Польщу».
Наприкінці свого виступу Михайло Лавровський зазначив: «Я хочу бачити індекс економічної свободи України на такому рівні, який би відображав, що в Україну прийшли інвестори».