ПОДВІЙНЕ ОПОДАТКУВАННЯ ЄСВ СКАСОВАНО

Скасування несправедливого стягування ЄСВ та усунення викривлення певних категорій платників ЄСВ є безперечним та давно назрілим заходом.

Асоціація платників податків України вже декілька років поспіль піднімає питання необхідності усунення дискримінаційного стягування ЄСВ, які зокрема було також включено до обговорення разом з проєктом Податкового кодексу розвитку у регіонах України, як невідкладні.

З початком пандемії та карантину Асоціація особливо гостро акцентує увагу влади не лише на дискримінаційних нормах ЄСВ стосовно осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а й на необхідності скасування подвійного оподаткування ЄСВ для «ФОП-сумісників», за яких ЄСВ сплачується за місцем основної роботи та для «сплячих ФОП», які припинили роботу. Наразі маємо певні зрушення зі сторони законотворців.

Так, 13 травня 2020 року прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (щодо усунення дискримінації за колом платників)» (проєкт № 2166).

Законом внесено зміни до статей 4 та 7 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», який містить суперечливі положення щодо окремого кола платників єдиного соціального внеску, зокрема:

— виключено з платників ЄСВ фізичних осіб – підприємців, що мають основне місце роботи, на якому отримують заробітну плату у загальному розмірі не менше гарантованої державою мінімальної заробітної плати;

— доповнено перелік осіб, звільнених від сплати ЄСВ, особами, які провадять незалежну професійну діяльність якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю. Такі особи зможуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;

— звільнено осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, від сплати за себе ЄСВ за умови взяття їх на облік як фізичних осіб-підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно в якості ФОПів та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Така фізична особа обліковується у податковому органі як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності;

— скасовано зобов’язання для фізичних осіб-підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності), осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та членів фермерського господарства, сплачувати мінімальний розмір ЄСВ у разі відсутності діяльності, тобто за місяці, у яких не було отримано доходу (прибутку).

Чи буде скасоване зобов’язання сплати мінімального розміру ЄСВ для ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності у разі відсутності діяльності, тобто за місяць, у якому не було отримано доходу/прибутку, питання залишається відкритим. Чекаємо на офіційне оприлюднення Закону з урахуванням правок до другого читання.

Нагадаємо, незалежна професійна діяльність — участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю.

Діючий Закон розмежовував платників єдиного внеску на фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. При цьому не визначав такого платника ЄСВ, як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. Відповідно самостійне встановлення фізичній особі-підприємцю ознаки незалежної професійної діяльності прямо протирічило встановленому порядку постановки на облік суб’єктів підприємницької діяльності як платників ЄСВ.

Крім того, встановлення податковим органом фізичній особі-підприємцю ознаки незалежної професійної діяльності протирічило встановленому порядку постановки суб’єктів підприємницької діяльності як платників ЄСВ на облік та є безпідставним.

Дискримінаційним також був обов’язок сплати ЄСВ пенсіонерами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, адже пенсіонери – суб’єкти підприємницької діяльності звільнені законодавством від сплати такого внеску.

Встановлення обов’язку сплати ЄСВ  без отримання доходу взагалі не відповідає легальній меті державного регулювання даного виду відносин та є непослідовним у контексті самого Закону, який визначає об’єктом нарахування ЄСВ саме отриманий дохід.

Все це призводило лише до численного зростання судових спорів щодо нарахування та сплати ЄСВ самозайнятою особою і подвійного його нарахування.

Новий Закон (проєкт № 2166) скасував подвійне оподаткування ЄСВ та удосконалив норми стосовно нарахування та сплати ЄСВ особами,  які провадять незалежну професійну діяльність.

Сподіваємося, що влада дослухається до «голосу» всіх підприємців. Далі буде…

Поділитись новиною:
Останні новини
Схожі новини
Отримуйте кваліфіковану допомогу та захист, навчайтесь, поліпшуйте умови ведення вашого бізнесу та розвивайте свої бізнес-зв'язки разом із АППУ