Грігол Катамадзе виступив на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики

  • 18.01.18 7:35

17 січня поточного року у Верховній Раді України відбулося засідання Комітету з питань податкової та митної політики під керівництвом Ніни Южаніної. У засіданні також узяв участь в.о. Голови Державної фіскальної служби України Мирослав Продан, народні депутати України, представники Міністерства фінансів України, громадські діячі та підприємці.
Перше питання Порядку денного стосувалося стану реєстрації податкових накладних з 1 січня поточного року і розблокування їх у Єдиному реєстрі податкових накладних після внесення змін до Податкового Кодексу України, в зв’язку з набранням чинності Закону України від 07.12.2017року № 2245 на сьогоднішній день. Мирослав Продан доповів, що вже зареєстровано 32,4 тис. податкових накладних, а ще 2,7 тис. на загальну суму 360 млн. грн. очікує реєстраційного ліміту поповнення електронного рахунку в СЄА ПДВ, оскільки Комісією прийнято рішення про їх реєстрацію, але в Системі у цих платників недостатньо коштів для реєстрації податкових накладних. «Усього більше як 7000 платникам податків зареєстровано накладні відповідно до Закону, який вступив у дію з 1 січня 2018 року, - зазначив в.о. Голови ДФС України. – Ще 9000 на суму близько 5 млн. грн. мають зареєструватися найближчим часом. Серед проблем, чому це досі не відбувається – величезне навантаження на поштові відділення, через що затримуються матеріали. Буває, що підприємці невірно вказують дані у матеріалах, це теж ускладнює реєстрацію. Також часто скарги на оскаржувальні рішення направляються до територіальних органів ДФС всупереч чинному законодавству. В результаті, суд за місцем реєстрації платника податків приймає цю заяву до розгляду, потім під час розгляду змінюється сторона, і таким чином знову затягується процедура в часі».

Для доповіді ситуації від імені українського бізнесу, слово надали Президенту «ВГО АППУ» Гріголу Катамадзе, як представнику найбільшого в Україні бізнес-об’єднанню.
«Перша складова питання, яке ми сьогодні розглядаємо, – це проблема блокування податкових накладних, яка існує з минулого року і по сьогодні. Найважливішим в даний час є вирішення питання щодо тих накладних, які були заблоковані у період до 01.01.2018 року та на цей час не розблоковані. Для цього, на нашу думку, необхідно терміново застосувати процедуру повторного розгляду документів цих компаній Комісією та у найкоротші терміни розблокувати накладні законослухняного бізнесу. Друга складова виникне в березні цього року, коли буде прийнята Постанова Кабінету Міністрів України щодо нових Критеріїв оцінки ризиків.

«Українська Ради Бізнесу, до складу якої увійшло 63 бізнес-асоціації, в тому числі і Асоціація платників податків України, підготувала Звернення до Прем’єр-міністра України, до Вас, шановна Ніно Петрівно, до Міністра фінансів України і до в.о. Голови ДФС України. У Зверненні висловлені конкретні пропозиції щодо Порядку зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. І ми би просили, щоб до того, як Кабмін прийме цю Постанову, зібрати ще раз представників бізнес-асоціацій для обговорення остаточного варіанту Порядку. Ми були на попередніх робочих зустрічах, але далеко не всі наші пропозиції враховані, а серед них є надзвичайно важливі, й ігнорування їх призведе у подальшому знову ж таки до проблем. Фахівці Асоціації вважають величезною помилкою однією із ознак на відповідність визначати тільки великих платник податків. На наше глибоке переконання це створює преференції для великих платників податків. Якщо це велике підприємство, яке платить чималі податки, то воно має право здійснювати ризикові операції? Знову весь тягар «недосконалості Системи» впаде на малих та середніх платників. Держава нікому не повинна надавати таких переваг. Система повинна працювати однаково для всіх без винятку в рівних умовах.
Тому зараз передаю пропозиції 63-х бізнес-асоціацій, які об’єдналися в Українську Раду бізнесу, Мирославу Васильовичу і держсекретарю Міністерства фінансів України Євгену Капінусу. І я б дуже не хотів, щоб ми влітку знову поверталися до цього питання, обговорювали проблеми, які виникли, бо зараз щось не врахували. Треба зняти напругу у бізнес-середовищі і я маю надію що будуть відпрацьовані якісні Критерії оцінки ризиків, що дасть можливість звести до мінімуму блокування податкових накладних реальному бізнесу. В даний час Асоціація не стоїть осторонь, а активно приймає участь в розробці Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в групі фахівців Моніторингового центру ДФС України, за що хочу особисто подякувати шановного Мирослава Васильовича за надану можливість приймати участь у обговоренні проекту Порядку і фахівцям нашої Асоціації».

Грігол Катамадзе передав пропозиції Асоціації платників податків України в.о. Голови ДФС України Мирославу Продану до проекту постанови Кабінету Міністрів України щодо Порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН та зауважив, що «від того, якої якості будуть Критерії оцінки ризиків, залежить повноцінне ведення господарської діяльності підприємств та їх сумлінне виконання обов’язків зі сплати податків до бюджету». Разом із пропозиціями Президент ВГО АППУ передав Мирославу Продану документ з переліком конкретних підприємств практично з кожної області України, які на сьогодні мають проблеми нерозблокованих та незареєстрованих податкових накладних.
«Це дуже добре, що у Вас є такі дані, - відреагувала Ніна Южаніна. – З 35 тисяч у нас лишилося близько 9000 проблемних податкових накладних. Давайте у спокійній формі доведемо цей Порядок до більш-менш ясного розуміння і нами, як Комітетом, і Вами, щоб ми не говорили потім один на одного різні «погані речі». Ми не можемо зробити Систему досконалою, не можемо врахувати абсолютно всі пропозиції та зауваження, але якщо Ви вважаєте, що Ваш Порядок її хоч трохи удосконалить, я погоджуся з Вами».
Голова Комітету ВР України з питань податкової та митної політики зауважила, що все одно доведеться повертатися до цього питання, оскільки нова Система також навряд чи виявиться досконалою.

Є питання?
Зв'яжіться з нашим фахівцем!
(0472) 54-04-46