Права місцевих рад. Питання дати запровадження акцизу на роздріб

  • 22.01.15 17:47

Серед нововведень по акцизному податку, запроваджених з початку 2015 року,  увагу платників особливо привертає запровадження акцизу на роздрібний продаж підакцизних товарів. Проте, виникає питання дати запровадження цього податку з урахуванням того, що Податковий кодекс України, хоч фактично визначає фіксовану ставку податку в розмірі 5%,  делегує її встановлення до повноважень сільських, селищних і міських рад (п.215.3.10).          

Нормою п.7.1.4 Податкового кодексу України встановлено, що під час встановлення податку обов’язково встановлюється ряд елементів, зокрема ставка податку.  Відповідно, без визначення ставки податку податок не можна вважати встановленим.

Врегулювати оподаткування акцизним податком з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів при відсутності рішення зазначених вище рад про встановлення ставки податку покликані норми  пп.12.3.5 п.12.3 ст. 12  Податкового кодексу України, що також зазнали змін з початку 2015 року. Зважаючи на їх важливість дозволимо собі процитувати їх повністю: «У разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів та акцизного податку в частині реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю».

На думку спеціалістів Асоціації платників податків України процитована норма не дає повної відповіді на поставлене питання з низки причин, а саме:

  • для  акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не встановлено мінімальної ставки податку;
  • для акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів під мінімальною ставкою можна розуміти ставку «нуль», адже відповідна місцева рада може встановити акцизний податок за ставкою 5% не для всього переліку підакцизних товарів, зазначених у статті 215 Податкового кодексу України;
  • встановлення акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів нормою п. 10.2 ст. 10 Податкового кодексу України не визначено як обов’язкове;
  • нормою пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Податкового кодексу запроваджено презумпцію правомірності рішень платника податків, яка застосовується якщо норми закону припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Важливо зауважити, що Законом України від 28.12.2014,  № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (п.4) рекомендовано органам місцевого самоврядування у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік серед інших також акцизного податку з реалізації Проте навряд чи платники податків можуть розраховувати на позицію фіскальних органів, що підтверджуватиме відсутність податку до прийняття рішення відповідною місцевою радою. 

%MCEPASTEBIN%

Є питання?
Зв'яжіться з нашим фахівцем!
097 658-56-99