Представники громадськості Рівненщини обговорили питання роботи «єдиного вікна» та спрощення митних процедур

  • 19.02.18 14:44

Члени Ради ТВ АППУ в Рівненській області спільно з профільною бізнес-спільнотою регіону взяли участь у засіданні Митного комітету Громадської ради при ДФС України, що відбулось 15.02.2018 в режимі відеоконференц-зв'язку.
Розгляд питання щодо проблем та перспектив функціонування механізму «єдиного вікна» та здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України викликали неабияку зацікавленість громадськості та бізнесу, а також присутніх у студіях представників фіскальних та митних органів України. Адже в черговий раз представники бізнесу стали заручниками державних євро інтеграційних намірів та реалій сьогодення.
Не дивлячись на обов’язкове (з 1.02.2018 року) запровадження Урядом принципу «єдиного вікна», що визнається кращою світовою практикою, функціонування та розвиток цього механізму практично унеможливлюється відсутністю необхідних законодавчих змін. Урядова постанова не забезпечує ефективної взаємодії державних органів, які здійснюють державні види контролю або видають дозвільні документи, необхідні для пропуску товарів через митний кордон України. Адже для повсюдного запровадження принципу «єдиного вікна», необхідно внести зміни до 23 чинних Законів України, як це передбачено Законопроектом 7010. Такі зміни на сьогоднішній день не внесені.

Як результат, надання документів вимагається одночасно в паперовій та електронній формі, що пояснюється діючими законодавчими та нормативним вимогами. Для переважної більшості експортерів та імпортерів витрати часу на митниці не зменшились, а, навпаки, зросли. Таким чином, досі не досягнута головна мета створення механізму «єдиного вікна» - спрощення процедур торгівлі та скорочення часових витрат бізнесу на здійснення процедур оформлення товарів за рахунок однократного подання підприємством уніфікованого набору відомостей, які повинні використовуватися усіма контролюючими органами, через «єдине вікно».
Через відсутність законодавчо-регламентованого визначення порядку оптимізації здійснення контрольних процедур, використання принципу «єдиного вікна» ще не набуло широкого поширення – лише 20% підприємств здійснюють ЗЕД шляхом проходження митних формальностей з використанням цього механізму.
З ініціативи територіального відділення АППУ удосконалення принципу «єдиного вікна» під час митних процедур з конкретними завданнями ще влітку було закріплено громадськістю та владою Рівненщини відповідним Меморандумом. Документ передбачає спільну співпрацю усіх причетних служб під час митного, санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фіто-санітарного, екологічного, радіологічного та інших видів державного контролю. Як засвідчив моніторинг роботи даного документу він використовується усіма причетними службами при здійсненні оформлення вантажів.
Громадськість Рівненщини виявила бажання надати пропозиції та напрацювання з даного питання до Митного комітету Громадської ради при ДФС України, для формування законодавчих проектів, з наступним вивченням їх у профільному комітеті Верховної ради та урядових структурах. Зокрема, щодо проекту Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законів України щодо запровадження механізму "єдиного вікна" та оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України".
Загалом розмова у режимі відеоконференцзв‘язку засвідчила готовність усіх зацікавлених сторін до діалогу та конструктивної співпраці.

Є питання?
Зв'яжіться з нашим фахівцем!
097 658-56-99