Грігол Катамадзе виступив на українсько-європейській дискусії «Фінансова безпека: методологічне, правове та інституціональне забезпечення»

  • 14.09.18 16:43

В «ЛігаБізнесІнформ» відбулася відкрита дискусія по створенню Національного бюро фінансової безпеки за участю представників Європейського союзу, народних депутатів, представників Державної фіскальної служби, МВС України та міжнародних експертів. Ініціювала захід Голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

Учасники обговорили шляхи забезпечення фінансової безпеки держави. На думку Ніни Южаніної, Національне бюро фінансової безпеки має бути створено замість податкової міліції, ряду підрозділів в Нацполіціі і СБУ. Воно буде мати статус, завдання, повноваження та гарантії незалежності, за аналогією з Європейським агентством по боротьбі з шахрайством. В основі його діяльності - новітня методологія організації правоохоронної діяльності, керована аналітикою. Вона передбачає збір інформації з компетентних джерел, її акумулювання в системі управління ризиками і подальший аналіз для виявлення ризиків і загроз фінансової безпеки держави. Не менш важливим для ефективної роботи цих органів є те, що вони незалежні - не підкоряються жодному з державних інститутів. Більш того, особливий порядок конкурсного відбору, призначення та звільнення їх керівників виключає вплив на прийняття ними управлінських рішень. Зокрема, директор повинен обиратися конкурсною комісією (по три людини від Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів України) і призначатися Президентом України за поданням Верховної Ради.

Радник високого рівня Європейського Союзу в Республіці Молдова в сфері боротьби з відмиванням грошей Ігоріс Кржечковскіс у своїй доповіді зазначив, що в даний час український законодавець може використовувати всі напрацювання інших країн по боротьбі з податковими злочинами.

Тим часом секретар Комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, народний депутат України Антон Геращенко зазначив, що на сьогодні в Україні діє мінімум сім правоохоронних органів, що забезпечують фінансову безпеку в державі. За його словами, настав час «тюнінгу» законодавства.

Передбачається, що створення нового органу буде відбуватися незалежно від ходу процедури ліквідації податкової міліції, але буде супроводжуватися частковим обмеженням компетенцій і, відповідно, скороченням штатної чисельності працівників Національної поліції МВС України та СБУ з питань боротьби зі злочинами в сфері економіки.

Грігол Катамадзе, взявши слово, запросив Ігоріса Кржечковскіса виступити спікером на III Міжнародному форумі LEVEL UP UKRAINE, який відбудеться 28 листопада за організації Асоціації платників податків України та компанії Deloitte.

«Ви почали свою розповідь з 2014 року. Тоді почали говорити про створення Нацбюро фінансової безпеки. Наразі вже кілька місяців завдяки комітету Ніни Южаніної йде обговорення цього законопроекту, вже пройдено багато випробувань, у вересні-жовтні він буде розглядатися в другому читанні. Я думаю, що 28 листопада це буде дуже актуально, тим більше, що на форумі збереться велика кількість українського бізнесу. Я б дуже хотів, щоб ви там так само емоційно виступили і переконали багатьох, які ставлять сьогодні палки в колеса».

Я дуже добре пам’ятаю, скільки було дискусій з цього приводу серед активістів, експертів, і навіть Президент України про це говорив, - додав Грігол Катамадзе. – Президент у присутності великої кількості представників бізнесу поставив питання: ви згодні, щоб я зараз підписав законопроект і вніс його в парламент як невідкладний? Бізнес підтримав. Я наголошую: бізнес підтримує прийняття такого закону і створення однієї структури, яка займатиметься фінансовою безпекою країни.

І, знаєте, те, що політики радяться з фахівцями свідчить про те, що країна змінюється. Але політична відповідальність на вас, на політиках. Ви повинні прийняти це рішення. Якби його прийняли ще 4 роки тому, коли почали про це говорити, ми б уже мали великий досвід.

Але ще б я хотів підняти питання заробітної плати, яку будуть отримувати працівники цієї служби. Вона буде на рівні 50-80 тис грн.? Я переконаний, що вони мають отримувати стільки, скільки отримує керівництво Національного банку, Укрзалізниці тощо.

І ще – не лише моя особиста думка. Коли ми говоримо про набір нових людей і при цьому не хочемо давати можливість приймати участь в конкурсах тим, хто працює в структурі сьогодні, - це порушення. Має бути конкурс, в складі комісій мають бути люди, яким довіряє суспільство. Треба допустити до конкурсу всіх, і конкурсна комісія обере найкращих. І надзвичайно важливо, кого конкурсна комісія обере директором цього органу. Це має бути людина, якій довіряє суспільство, тоді діяльність цього органу буде успішною.

Я зазначу, що Асоціація платників податків України з самого початку підтримала ідею створення Національного бюро фінансової безпеки. Ми дали свої зауваження, багато з них після дискусії були зняті, багато чого враховано».

Аудиторія на виступ Грігола Катамадзе відреагувала оплесками.

Є питання?
Зв'яжіться з нашим фахівцем!
097 658-56-99